Шестова Ксенія Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:57, 1 серпня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta15))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Черниця Марфа (велика стариця Марфа; в миру Ксенія Іванівна Романова, до шлюбу Шестова; померла 26 січня (5 лютого) 1631, Чебоксари) - мати царя Михайла Федоровича, дружина Федора Микитовича Романова (патріарха Філарета), що іменувалися в грамотах свого сина « велика государиня » [1].

Ксенія Іванівна Романова
Ксенія Іванівна Романова

Біографія[ред. | ред. код]

Ксенія Шестова [2] походила з костромських дворян. Імовірно, донька Івана Васильовича Шестова, обраного в «тисячу» Івана Грозного. У родових казках Шестови поряд з Морозовими і Салтиковими показані нащадками якогось Михайла Прушаніна. Ксенія була видана заміж за Федіра Романова близько 1585 года. Існує альтернативна (не визнана вченими) версія походження Ксенії Іванівни з роду ярославських князів Шастунових, вперше висловлена ​​любителем генеалогічних досліджень П. Н. Петровим.

Відомо, що існувала ікона св. царевича Дмитра, «замовлена ​​бабкою майбутнього царя Михайла Федоровича Романова, Марією Шестовою, яка була пострижена, за указом Бориса Годунова, в Чебоксарський Нікольський дівочий монастир, де незабаром і померла» .

При Годунові[ред. | ред. код]

При Борисі Годунові разом з чоловіком була насильно пострижена в чернецтво [3]. У 1601 року заслана в Заонежье, в село Толвуя на березі Онезького озера і розлучена з дітьми - Михайлом та Тетяною (єдині вижили з її шести дітей). Дітей взяла до себе тітка, Марфа Микитівна Черкаська. Потайки вона відвезла їх з Білозерського краю в село Клин Юр'ївського повіту, старовинну вотчину Романових.

За переказами, «... відокремлений терем ув'язненої був побудований навмисно і був він дуже тісний». Стояв «... в близькій відстані від церкви, з північного боку, поруч стояла караульня московських приставів, все було оточено парканом»

Філарет був засланий в Сийский монастир на Російській Півночі.

А той посланець з Філаретом в Сийской монастир пристав Воєйков був свідком, як сильно сумував за дружиною і дітям Філарет Микитович
« Дружина моя бідна, померла вже чи жива? - говорив нещасний. - Де вона? Чаю, де-небудь туди її замчали, що й слух не зайде. То мені і хвацько, що дружина і діти: як згадаєш їх, так наче хтось рогатиною в серці кольне! «

Відомо, що в ув'язненні черниця Марфа отримувала відомості про долю Філарета Микитовича. Їх «провідував» толвуйскій священик Єрмолай Герасимов. За це священик і його нащадки отримали щедрі пожалування після сходження на престол Михайла Федоровича Романова.

Смутні часи[ред. | ред. код]

Михайло Федорович

В 1606 рік у за наказом нового царя Лжедмитрія I, який намагався демонструвати свою спорідненість зі старою знаттю, Романови були звільнені. Черниця Марфа возз'єдналася з сином. Дочка Тетяна (померла в 1611 рік у) вийшла заміж за князя Івана Михайловича Катирева-Ростовського.

Роки 1606 - 1608 Марфа прожила, ймовірно, в Ростові, куди Філарет був поставлений в митрополитом. В 1608 році Філарет був схоплений тушинцами і відвезений до їхньої «столиці», а на початку 1610 року звідки він потрапив до Москви. Сюди ж переселилися, невідомо коли, і Марфа з сином.

Вони перебували в Москві до 1612 року після чого змогли її покинути. Відпущена поляками, Марфа виїхала до своєї вотчини, села Домніна ( Костромської губернії), звідки їздила по найближчих монастирів, молячись про полоненого чоловіка. За іншими відомостями, з того року Марфа жила з сином в костромському Іпатіївському монастирі. Коли посли земського собору просили Михайла на царство, вона відмовляла, посилаючись на його юність, але в 1613 року він все-таки був обраний.

Пелена «Богоматір Феодоровская», яка вважається внеском стариці Марфи, матері царя Михайла Федоровича, в Іпатіївський монастир.

Мати благословила сина на царство Феодоровскою іконою Божої Матері, і з цього моменту ікона стала однією зі святинь дому Романових. У переказі про ікону є такий вислів, що приписуються Марфі:

Тобі, про Богомати Пречиста Богородиця, в Твої Пречистої руки, Владичице, чадо своє віддаю, і якоже хочеш, устроіша йому корисна і всьому православному християнству} }.

Велика государиня черниця Марфа Іванівна[ред. | ред. код]

Після обрання Михайла російським царем прибула до Москви та почала впливати на нього. Вплив був більш келійним, вона практично не виступала в ролі співправительки сина, але він яскраво позначивсяся в складі правлячого середовища за царя Михайла, до якого Марфа ввела свого племінника Б. М. Салтикова, іншого родича Михалкова та ін. Її пряме втручання відомо щодо справи архімандрита Троїце-Сергієва монастиря Діонісія з приводу його книжкових виправлень, визнаних єресью.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]