Михаїл IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Михайло IV Пафлагонський
грец. Μιχαὴλ Παφλαγών
Michael IV -paphlago.jpg
Михайло IV на "Promptuarii Iconum Insigniorum "
Імператор
Початок правління: 11 квітня 1034
Кінець правління: 10 грудня 1041
Попередник: Роман III Аргир
Наступник:Михайло V Калафат
Дата народження: 1010(1010)
Місце народження:Пафлагонія, Туреччина
Країна:Східної Римської імперії
Дата смерті:10 грудня 1041(1041-12-10)
Місце смерті:Константинополь, Візантійська імперія

Михайло IV Пафлагонський (грец. Μιχαὴλ Παφλαγών, * 1010 — † 10 грудня 1041)  — імператор Візантії з 11 квітня 1034 по 10 грудня 1041 року.

Михайло IV походив із візантійської провінції Пафлагонія, звідси прізвисько. Він завдячував імператорству своїй дружині — імператриці Зої, старшій дочці імператора Констянтина VIII. Вона була ще дружиною імператора Романа III Аргира, як закохалася в молодого управляючого царським палацом Михайла. Після змови та вбивства Романа ІІІ, вона зразу ж одружилася з Михайлом.

Михайло IV мав слабкий характер і страждав епілепсією. Він надав право управляти своєму брату, євнуху Івану Орфанотропу, який ще при Константині та Романі ІІІ був поважним міністром і відіграв не останню роль при знайомстві Зої з Михайлом, для утвердження свого впливу.

Іван під час правління Михайла провів реформу армії та фінансів для укріплення держави. На східному кордоні вдалося відновити панування над важливим стратегічним пунктом, містом Едесою. На заході армія під проводом Георгія Маніака вигнала сарацинів із Сицилії (1038—1040). Однак їм не вдалось витіснити норманів із південної Італії. Після відкликання Маніака до Константинополя, Сицилія перейшла в руки норманів (1041).

Повстання болгар, а також сербів і інших слов'ян на півночі імперії, які вже загрожували містам Фракії і Македонії, було придушено 1041 року самим імператором, який повернувся до Константинополя з тріумфом. Важкохворий Михайло IV помер 10 грудня 1041 року.

Посилання

Михайло IV на Hellenica(нім.)