Хозари

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хозари — племя, що з'явилося в південно-східній Європі після відходу гунів (IV століття) і проіснувало до XI ст., східні сусіди східнослов'янських племен, пізніше Київської Русі.

Про походження хозарів існують різні припущення; вони самі себе вважали близькими до болгар, огузів, аварів.

Вважають, що прабатьківщина хозар була в Прикаспійських та Приаральських степах і лівобережному Поволжі. Пізніше територія, заселена хозарами, охоплювала прикаспійські степи між рікою Сулаком і пониззям Дону. Головним етнічним центром хозарів був приморський Дагестан, де розташовувалися їхні ранні столиці.

Хозари сповідували юдаїзм, і за словами хазарського єврея, наближеного до царя хозар Юсуфа-Йосипа, походять від євреїв Вірменії. За походу Святослава, частина хозар що втікли на південь і потрапила до мусульман, прийняла іслам. Значна частина багатіїв та знаті хозар Волгою дісталися балтійського басейну та склали місцеву торгову еліту, сприяючи розвитку балтійського торгово-політичного союзу Ганза, посиливши формування німецьких та голландських торгових міст-портів.

Головним заняттям перших відомих племен хозарів було кочове скотарство, згодом, коли частина населення осіла, набуло від сусідів та завойованих народів — хліборобство і торгівлю. Вони часто воювали, але й торгували з Іраном, Арабським халіфатом, Візантією, пізніше — з Руссю, що свідчить про тривале протистояння з потужним союзництвом руських племен та пограниччям задовго до створення каганату.

Виникнення Хозарського каганату

У другій половині VI ст. хозари підпали під владу Західнотюркського каганату, під яким були протягом століття. Після розпаду Тюркського каганату в середині VII ст. підкорили собі частину болгар, кавказькі й слов'янські племена та створили Хозарський каганат, першу державну формацію на сході Європи. Верховним володарем Хозарського каганату був каган як релігійний зверхник, його заступником і фактичним правителем був цар-намісник.

Спершу у 720-х-737 роках столицею Хозарського каганату було місто Семендер в північному Даґестані, а з середини VIII ст. — Ітиль над Волгою, недалеко сучасної Астрахані. Ітиль стала важливим центром міжнародної торгівлі між Сходом і Заходом, у ній були й окремі слов'янські квартали.

За Сестренцевичем, «Сармато-козари, по об'єднанні своему, були так сильни й мужні, що коло 750 року допомогли візантійському імператору Костянтину V узяти гору над сарацинами. Задоволений цією перемогою, Констянтин виявив сармато-козарами повне свое задоволення й обіцяв їм високе своє заступництво, прозвав їх козаками, й писав до одного короля, свого сусіда, й просив його також на майбутні часи називати їх не козарами, а козаками.»[1].

В той же час фолкльорні та руські (українські) джерела добре розрізняють козаків земляків від ворожих хозар, тож така версія не знаходить підтверження через інші джерела.

835 року за допомогою візантійських будівничих, на Дону збудовано укріплене місто Саркел, де було багато руських, хозарських, грецьких, іранських і середньоазійських купців.

Крім торговельного шляху між Європою й Азією, через Хозарію проходив Волзький шлях, що сполучав Арабський халіфат зі Скандинавією.

Розквіт

Найбільшого розвитку Хозарський каганат зазнав у VII ст., коли він оволодів Північним Кавказом, Приазов'ям, більшою частиною Східної Європи по Дніпро. Тоді у залежність від хозар підпали племена сіверян і полян, які платили їм данину. Хозарський каганат воював як проти арабів, так і проти Візантії. Хозари відіграли роль заборола проти арабської експансії.

На початку VIII ст. серед хозар північного Даґестану поселилися євреї з Ірану та Візантії, і під їх впливом частина хозарів перейшла на юдаїзм, однак щойно на початку IX ст. цар Обадія проголосив юдейську віру без Талмуду державною релігією. У 737 року араби з халіфату напали на Хозарський каганат і примусили провідну верству перейти на іслам. Зі свого боку Візантія пробувала насадити в Хозарії християнство; місійну подорож серед хозар відбув у 860-861 роках Кирило-Константин. При допомозі візантійських місіонерів у Хозарському каганаті створено митрополію і 7 єпархій. На території Хозарського каганату мирно співіснували юдаїзм (провідна верства), іслам і християнство — як також і язичництво, поширене і серед слов'янських племен.

Занепад

Наприкінці IX ст. у причорноморські степи, контрольовані хозарами прийшли печеніги, які значно ослабили Хозарський каганат. Зі середини IX ст. сильним суперником для хозарів стала Руська (Київська) держава, військові дружини якої часто проходили територією Хозарії до Каспійського моря.

У IX—X ст. вся політика і економіка (торгівля) Східної Європи зосереджувалася в трикутнику Візантія — Хозарський каганат — Київська Русь. Рівновага між цими державами була порушена з ослабленням Хозарського каганату і зростанням Київської Русі.

За літописним описами 862 року руське військо під проводом Аскольда і Діра визволило Київ від хозарської влади.

У 883-885 роках князь Олег визволив і племена полян та сіверян з-під хозарської залежності.

За князя Ігоря руське військо двічі (913914 і 943944) переходило через Хозарію на Каспійське узбережжя, де захопило чималу здобич. У поході проти Візантії (941) князь Ігор користувався підтримкою Хозарського каганату, серед його дружинників були і хозари християнського віровизнання.

Похід князя Святослава Ігоревича 964-965 років на Хозарський каганат завдав йому, після 300-річного існування остаточного удару; були розгромлені міста Ітиль і Семендер, а Саркел, разом з північно-західною частиною (Тмутороканського князівства) — приєднано до Київської держави. Знищення Хозарського каганату припинило набіги хозарських орд на поселення русичів з метою захоплення населення, і продажу його в рабство.

Після перемоги Святослава хозари підпали під зверхність Хорезму і стали мусульманами[джерело?].

985 року князь Володимир Великий пішов походом на булгар та хозарів і після перемоги примусив платити данину.

Остання літописна згадка про хозарів датується 1079 роком (про їх участь у змові проти князя Олега Святославича, якого схопили в Тмуторокані й відправили у Візантію). 1083 року князь Олег, повернувшися до Тмуторокані, стратив хозарів-змовників.

Після занепаду Хозарського каганату хозари поступово змішувалися з тюрксько-половецьким оточенням і згодом цілковито зникли.

Див. також

Примітки

  1. Истор. Царст. Херсонес. Таврич. т. 2, стр. 106, 1806 г.

Джерела та література

Література