Знімок екрана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Текст заміщення
Знімок (або скриншот) стільниці операційної системи Ubuntu Linux

Знімок екрана (англ. screenshot, скриншот,[1] зняток[2]) — зображення, отримане комп'ютером, що зображає дійсно те, що бачить користувач на екрані монітора. Це зображення створене із запису видимих елементів екрана комп'ютера або іншого візуального вихідного пристрою. Як правило, це цифрове зображення створюється операційною системою або спеціальним програмним забезпеченням, хоча може також бути зроблене за допомогою фотокамери або іншого приладу для перехоплення сигналу відео з виходу комп'ютера.

Способи створення скриншоту

Windows

Найпростішим способом створення знімка екрана в операційній системі Windows є використання клавіші на клавіатурі PrtScr (для всього екрана) або поєднання клавіш Alt+PrtScr — для поточного вікна. Після виконання цієї операції знімок поміщається до буфера обміну Windows. Для його вставлення та редагування може використовуватися будь-який графічний редактор, зокрема стандартний Paint, що входить до набору застосунків Windows.

Для створення скриншоту існує велика кількість сторонніх програм. Деякі з них дають змогу користувачеві робити знімок певної частини екрана, змінювати зображення одразу ж після створення, робити фото через певний проміжок часу, автоматично зберегти знімок до файлу, записувати відео тощо.

Mac OS X

У Mac OS за фотографування екрана відповідають клавіші Shift+ Command+3 (весь екран) та Shift+ Command+4 (поточне вікно). Автоматично знімок зберігається на стільницю, але, якщо при його створенні затиснута клавіша Ctrl, зняток зберігається до буфера обміну.

Linux та Unix

У багатьох дистрибутивах можна скористатись клавішею PrtScr для створення знімка стільниці. Під час роботи з кількома моніторами знімок об'єднуватиме всі використані екрани. Для створення знімка поточного вікна призначена комбінація клавіш Alt+PrtScr, а при використанні комбінації Shift+PrtScr слід виділити графічним курсором ділянку екрана для збереження.

У робочому середовищі GNOME створений знімок екрана буде відразу ж збережений до відповідної теки. Для збереження знятка в буфері обміну до перерахованих вище комбінацій слід додати клавішу-модифікатор Ctrl, наприклад, Ctrl+ Shift+PrtScr збереже у буфері обміну виділену ділянку екрана.

Також можливо зробити знімок екрана засобами командного рядка, наприклад, прочитавши вміст фреймбуфера. Приклад коду:

$ cat /dev/fb0 > /home/$USER/screenshot.raw

Примітки

  1. Також трапляється написання «скріншот», яке не відповідає чинному правопису (див. правило дев'ятки)
  2. Так само, поширеним є слово «зняток», наявне у словниках 20-30 років XX ст., тлумачно-стилістичному словнику української мови (2013), а також у новітніх перекладах програм, фільмів тощо