Повзун (механізм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:10, 19 березня 2021, створена В.Галушко (обговорення | внесок) (уточнення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Повзун усередині циліндричної напрямної
Повзун з двома напрямними і поршень зі штоком на паровозі

Повз́ун або крейцко́пф (нім. Kreuzkopf — «хрестова головка», англ. cross head) — ланка механізму, що здійснює вертально-поступальний рух у прямолінійних напрямних або коливний рух у дугових напрямних, пов'язаних з корпусом (стійкою). З точки зору теорії машин і механізмів повзун — це ланка, яка утворює поступальну пару з однією ланкою (наприклад, корпусом або стійкою) і обертальну з другою.

Використання[ред. | ред. код]

Повзун є ланкою кривошипно-повзунних, куліcних та деяких інших механізмів. У поршневих машинах (поршневих компресорах, насосах, парових двигунах двосторонньої дії) повзун (крейцкопф) призначений для сполучення шатуна із штоком поршня і сприймає та передає бокові зусилля, що виникають при роботі на напрямні. Повзун, який ковзає напрямними у кулісі називають «кулісний камінь».

У двигунах внутрішнього згоряння, багатьох конструкціях поршневих компресорів функція повзуна покладається на поршень і тому у них повзун відсутній.

Будова та принцип роботи[ред. | ред. код]

Повзун (крейцкопф) забезпечує сполучення поршня і шатуна у крейцкопфовому кривошипно-шатунному механізму. При такому сполученні поршень є жорстко з'єднаним зі штоком, а останній сполучений з крейцкопфом через циліндричний шарнір.

Таке сполучення дозволяє розвантажити поршень від бокового зусилля, так як його дія переноситься на крейцкопф. Така конструктивна схема дозволяє створити другу робочу порожнину у циліндрі під поршнем і забезпечити двосторонню дію поршневої машини. При цьому шток проходить через сальниковий защільнювач у штоковій кришці циліндра, що забезпечує необхідну герметичність.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]