Мамук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мамук
Народився 15 століття
Помер 1498
Посада Казанський хан[d]
Рід Shibanidsd

Мамук (Мамик) (д/н — 1497) — сибірський хан у 14951496 роках, 7-й казанський хан у 14961497 роках.

Життєпис

Походив з династії Шибанідів, гілки Чингизідів. Син Махмудека. За часи панування свого брата Ібака, тюменського хана, брав участь в його походах: 1480 і 1481 роках до Великої Орди, де завдано було поразки ханові Ахмату; 1492 року — на Астрахань. У цей час встановив дружні стосунки з впливовим ногайським бієм Ямгурчи.

1495 року після смерті брата спадкував Тюмень. Переніс столицю до Іскера (відомий також як Сибір). З цього часу ханство стало зватися Сибірським. Відбив напад претендента на трон Тайбуги. 1496 року за підтримки ногайців повалив казанського хана Мухаммед-Аміна, захопивши владу. Передав трон Тюменського ханства братові Агалаку.

У Казані не зміг здобути широкої підтримки, оскільки намагався приборкати мурз та не зважав на інтереси торгівців. Мусив застосувати репресії, що викликало повстання на місцях. Під час придушення одного з них — в Арській області — 1497 року був повалений. Влада перейшла до Абдул-Латіфа з династії Тука-Мимуридів. На шляху до Тюмені Мамук помер.

Джерела

  • Парунин А. В. Походы Сибирских Шибанидов на Казань в конце XV в. // Вопросы истории и археологии средневековых кочевников и Золотой Орды: сборник научных статей, посвященных памяти В. П. Костюкова / Д. В. Марыксин, Д. В. Васильев [отв. ред. и сост.] — Астрахань: Астраханский государственный университет, Издательский дом «Астраханский университет», 2011. — C. 102—109. (рос.)