Табір військовополонених «Травники»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 51°07′53″ пн. ш. 23°00′54″ сх. д. / 51.13139° пн. ш. 23.01500° сх. д. / 51.13139; 23.01500

Табір військовополонених «Травники» (нім. Zwangsarbeitslager Trawniki, пол. Trawniki obóz koncentracyjny) один із трудових нацистських концентраційних таборів, що існував з кінця липня 1941 до травня 1944 біля селища Травнікі (Польща). За табором закріпилося поняття вишкільного, тобто, концентраційного табору де, з числа військовополонених, обираються солдати (зневірені в радянській системі, зломлені війною та її жорсткістю), задля поповнення людського ресурсу в специфічних областях військових кампаній (охорона об'єктів, операції проти партизан, поліційно-каральні акції)

Табір в Травниках знаходився, приблизно, за 40 км на південний схід від Любліна у Польщі, належав системі трудових таборів СС, які експлуатувалися за умови примусової праці на прилеглих промислових об'єктах, характерні роботою персоналу в жахливих умовах, із нестачею їжі. Здебільшого, в'язнями були євреї з навколишніх гето та значна частина військовополонених.

Табір був також використаний для підготовки охоронців, набраних з радянських військовиків, відомих як Хіві («Hiwi»), для служби в нацистських окупаційних силах в Польщі та сусідніх країнах. До числа хіві включені: етнічні німців зі Східної Європи, білоруси, естонці, латиші , литовці, українці, росіяни, поляки та інші. Частина підготовлених в таборі солдат використовувалась в охороні об'єктів затверджених за операцією Рейнгард (нацистський план по знищенню польських євреїв і інших народів, що перебували в концентраційних таборах винищувального типу).

Історичні віхи табору

Концентраційний табір в Травниках вважається виправно-трудовим закладом в сиситемі німецьких таборів часів 2-ї світової війни. За свою коротку історію, впродовж трьох років свого існування, з липня 1941 по липень 1944 року, цей табір у Травниках чотири рази змінював свої функції:

  • З липня по вересень 1941 року — як пересильний табір для радянського цивільного населення і військовополонених.
  • З вересня 1941 до липня 1944 року, він був навчальний центр для підготовки співробітників поліції, розгорнутий в рамках операції Рейнгард. Саме цей профіль залишився визначальним в долі цього табору й «відомий» підготовкою поліційних військових одиниць в сиситемі СС — «травники», «гуралі СС».
  • З червня 1942 року до вересня 1943 року використовувався як примусовий трудовий табір для євреїв у рамках операції Рейнгард.
  • У період з вересня 1943 року до травня 1944 року це був один з допоміжних таборів табірної системи Люблін/Майданек.

Посилання