Свята Маргарита Угорська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свята Маргарита Угорська

Свята Маргарита Угорська, Маргарита Молодша ( пол. Małgorzata Węgierska, угор. Magyarországi Szent Margit, англ. Saint Margaret of Hungary, рос. Маргарита Венгерская) (1242 – 18 січня 1270) – католицька свята, донька короля Угорщини Бели IV і Марії Ласкарини, офірувана батьками Богу задля рятування Угорщини від навали монголо-татар, домініканка, католицька свята.

Біографія

Заради звільнення Угорщини від орд монголо-татар ще до народження присвятили свою дитину Богу король Бела IV з дружиною, що хоронились від нападників у хорватському замку Кліс біля Спліту. Незабаром після народження принцеси Маргарити кочівники розпочали відхід у глиб євроазійських степів. У віці трьох з половиною років вона оселилась у кляшторі домініканок Св. Катерини у Веспремі, у віці 10 років переходить до кляштору Пресвятої Діви Марії, спеціально збудовано батьком на острові посеред Дунаю біля столиці Буди, де через два роки склала чернечі обітниці генералу Ордену Гумберту з Ромен, а постриг здійснив примас Угорщини. Батько намагався отримати дозвіл папи на зняття складених обітниць і видати Маргариту заміж за декількох володарів, чому вона противилась, бажаючи жити у покорі, надалі доглядаючи у кляшторі інфекційно хворих сестер. Вона дотримувалась життя у суворій покуті з молитвами, довгими постами, важкою працею, самобичуванням. У неї проявлялись стигмати і містичні видіння. Маргарита померла у віці 29 років.

Культ

Смерть св. Маргарити. Худ. Й. Молнар

Після смерті Маргарити її брат, король Стефан V наполягав на збиранні доказів її святості. Незважаючи на записані 74 випадки оздоровлень, складений у XIV ст. її життєпис беатифікація не відбулась ні тоді, ні у 1640, 1770 роках. Лише 1782 р. її мощі передали до монастирів кларисок у Буді і Пресбургу, а 1789 папа Пій VI її беатифікував. Канонізацію провів 1943 р. папа Пій ХІІ.

Її сестрами були Св. Кінга, бл. Йолента Польська, галицька княжна Констанція, тіткою св. Єлизавета Угорська.

Місце поховання

Острів на Дунаї, де залишились руїни монастиря домініканок, названо островом Маргарити. Вода джерела св. Маргарити як вважають має оздоровчу і лікувальну силу. Могилу святої покриває плита з написами на угорській мові і латині.

Література

  • Św. Małgorzata Węgierska, dziewica na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 12.01.2010]