Замок Тоомпеа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Замок Тоомпеа

Замок Тоомпеа, або Вишгородський замок (ест. Toompea loss, нім. Schloss Reval) — середньовічний замок, розташований на однойменному пагорбі в центрі Таллінна. Є одним з найстаріших і найбільших архітектурних комплексів Естонії.

Як фортеці, так і місту Таллінну поклав початок «острів» заввишки до 40 м, що відслонився від скелястого берега, — Тоопеа, або Вишгород. Близько тисячі років тому на ньому було закладено городище давніх естів, що називалося Калеванлінна (Коливань), або Лінданісе. У 1219 р. воно було захоплене данцями — звідси і пішла естонська назва міста Таллінн («таані лінн» означає естонською мовою «данське місто». Як німецька назва закріпилося слово «Ревель», яке походить від назви давнього повіту Рявала.

Попередниця нинішньої фортеці (замку) Тоомпеа була зведена в 30-ті роки ХІІІ ст. в південно-західній частині горба Орденом мечоносців. В 1238–1345 рр. вона була удосконалена данцями. Після 1345 р., коли Таллінн перейшов від данців у володіння Лівонського ордену, почалася серьйозна перебудова. Центральна частина фортеці була перетворена в триповерхову будівлю конвента із внутрішнім двориком, були побудовані захисні стіни і зведено башти. Наприкінці середніх віків фортеця Тоомпеа була потужною оборонною спорудою з чотирма стрункими баштами. В наш час у своїй початковій висоті лише одна з них — 45-метрова башта «Довгий Герман». Завдяки тому, що фортеця розташована на горбі висотою майже 40 м, Таллінн набув свій могутній силует, який був (і зараз залишається) одним із найвеличніших в Північній Європі.

В 60-70-ті рр. XVI ст. фортеця постраждала під час Лівонської війни, після чого вона довгі роки залишалась у небутті. Фортецю почали приводити до ладу в 60-ті роки XVIII ст. — східний бік було перебудовано в будинок губернського управління в стилі бароко за проектом архітектора Іоганна Шульця. В XIX ст. середньовічну будівлю конвента було перебудовано під в'язницю, яку спалили під час революції 1917 року.

На початку 20-х років XX ст. руїни будівлі конвента знесли, на їх місці побудовано будинок парламента. В 20-30-ті роки XX ст. було наведено порядок і в інших частинах палацового комплексу. Їх пристосували для потреб Уряду Естонської республіки.

У середньовічному вигляді збереглися лиша стрімка західна частина замка Тоомпеа з трьома баштами. На Довгому Германі майорить синьо-чорно-білий національний прапор Естонської Республіки, завдяки чому башта перетворилася на один із символів Естонії. Східна і південна сторона палацу, а також всі будинки були побудовані в XVIII–XX ст. Нині весь палац перебуває у віданні парламенту Естонської Республіки — Рійгікогу.

Будинок Естонського парламенту

Посилання