Темне фентезі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:45, 2 жовтня 2017, створена Anyurevich (обговорення | внесок) (граматика, закінчення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поема «Манфред» Джорджа Байрона: поєднання елементів жаху та фентезійного сюжету було популярне ще з часів Романтизму

Те́мне фе́нтезі (від англ. Dark Fantasy — темне, похмуре фентезі) — піджанр фантастичної літератури, який включає в себе елементи жахів та готики, дія якої відбувається в антуражі традиційного фентезі.

Темне фентезі знаходиться на перетині готики та фентезі. Головна відмінність від готики в тому, що дія відбувається у фантастичному світі, який нагадує Середньовіччя.

Темним фентезі нерідко називають надприродні жахи, щоб виділити їх із жанру хорора. Межа між темним фентезі і готичним хорором вельми крихка. Щоб позначити відмінність, критики стверджують, що містичне темне фентезі не лякає читача безпосередньо, а створює у нього емоційне відчуття страху, що вже минув. Тобто, ці книги перш за все фентезі, а не розповідь про надприродний жах.

До темного фентезі зараховують три групи фантастичної літератури: традиційне фентезі з «темним» відтінком, різновид містичного хорору, фентезі написане в особливо гнітючому стилі.

Особливості жанру

Традиційне темне фентезі побудовано за класичними фентезійним канонами, але на відміну від класичного фентезі, де основу сюжету складають ідея боротьби Добра зі Злом, в темному фентезі Зло вже перемогло, і його прояви сприймаються як належне. Основною ідеєю темного фентезі можна назвати боротьбу «малого» Зла з «великим» абсолютним Злом. Автори книг у цьому жанрі буквально шокують читача виписаною з особливим старанням атмосферою гнітючого мороку та повної безнадії.

Темне фентезі в жанрах культури

Темне фентезі в літературі

Темне фентезі в кінематографі

Джерела