Сима Децзун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сима Децзун
Народився 382
Помер 419
Цзянкан
Країна Китай
Eastern Jin dynastyd[1]
Діяльність імператор
Посада імператор Китаю і імператор
Термін 386—419
Попередник Сима Яо
Наступник Сима Девен
Рід Сима
Батько Сима Яо
Мати конкубіна Чен Гуйну
Брати, сестри Сима Девен
У шлюбі з Ван Шен'ай

Сима Децзун (*司馬德宗, 382 —419) — 14-й імператор династії Цзінь, 10-й володар епохи Східна Цзінь.

Життєпис

Походив з імператорського роду Сима. Син імператора Сима Яо. У 387 році був оголошений спадкоємцем трону. У 390 році втратив матір. У 395 році в якості підтвердження свого статусу отримав західний палац в імператорському комплексі у Цзянкані. У 396 році після отруєння батька був оголошений імператором під ім'ям Ань-ді.

Вплив при цьому зберіг впливовий аристократ й родич імператора — Сима Даоцзі. Але він виявився доволі некомпетентним правитеолем, в результаті країна занурилася в інтриги, посилився вплив аристократії. Поволі Сима Даоцзі все більше часу приділяв пиятики й розкошам. У 399 році, скориставшись цим, син Сима Даоцзі — Сима Юаньсян — відсторонив батька відвлади, ставши новим регентом. У 400 році спалахнуло велике повстання на чолі із сун Еном. Вона охопило значні території на півдні країни. З великими труднощами вдалося його придушити того ж року.

В цей час повстала нова проблема: ще за часів колишніх імператорів вплив роду Хуань поступово зростав. На 401 рік голова клану Хаунь Сюянь контролював дві третини земель династії Цзінь. Зважаючи на це, Сима Юаньсян вирішив приборкати занадто впливового аристократа. Це викликало новий оберт протистояння. Хуань Сюань у 402 році рушив проти Сима Юаньсяна, розбив урядові війська й захопив Цзянкан, потім вбив Юаньсяна і відправив у заслання Сима Даоцзі. У 402 році він скинув імператора Ань-ді і проголосив імператором себе.

Але клан Хуань як і раніше не любили, тому втримати владу в своїх руках вони не змогли. На чолі їх супротивників став популярний військовик Лю Юй. У 404 році він виступив з військом з Цзінкоу, напав на Хуань Сюаня, убив його і, винищивши весь рід Хуан, відновив на троні імператора Ань-ді. З цього часу реальна влада в імперії перейшла в руки Лю Юя. Він кілька обмежив свавілля князів і поліпшив збирання податків. У наступні роки він зробив два успішних походу на північ — проти царств Південна Ян та Західна Шу. У 410 році цзіньська армія під його орудою знищила царство Південна Лян, а у 417 році захопила Чан'ань і розгромила царство Пізня Цінь. Ці землі, втім, не були приєднані до Східної Цзінь — їх розділили між собою варварські північнокитайські царства. Однак зовнішньополітичні успіхи сприяли зростанню популярності Лю Юя. Він став прагнути отримати імператорську владу. У 419 році, після декількох замахів, за наказом Лю Юя імператора Ань-ді було вбито. Лю Юй зробив новим імператором брата вбитого — Сима Девена.

Джерела

  • Gernet,Jacques (1990). Le monde chinois. Paris: Armand Colin.
  1. China Biographical Database