Anima mundi

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Anima mundiлат., дослівно — Душа світу, гр. — ψυχή κόσμου) — латинська фраза, якою деякі древні філософи окреслювали душу матеріального світу, уявляючи його як живу істоту. Прихильники таких поглядів стверджували, що Anima mundi пронизує космос і оживляє все матеріальне, подібно як душа оживляє організм людини. Ідея Anima mundi була сформульована Платоном і стала основним компонентом кількох неоплатоністських філософських систем:

«...отже ми можемо стверджувати, що цей світ дійсно є живою істотою, наділеною душею і інтелектом ... окремою видимою живою істотою, що вміщує в собі всі інші живі істоти, пов'язані за своєю природою.»[1]

Стоїки увляли Космос як першооснову усього живого на світі. Такі підходи також присутні в системах східної філософії, зокрема як Брахман і Атман в індуїзмі, та як Ці (кит. кит. традиц.: спрощ.: піньїнь: ) в філософській школі Їнь і ян, Даосизмі та в неоконфуціанстві.
Подібна концепція була присутньою в поглядах низки герметичних філософів, таких як Парацельс, Спіноза, Лейбніц, а пізніше — у Фрідріха Шеллінга. З 1960 року ідея Anima mundi стала ідеологічним підґрунтям гіпотезі Геї — космогонічної гіпотези, запропонованої англійським вченим Джеймсом Лавлоком:

«Земля — більше, ніж просто дім, це жива істота, і ми є її невід'ємною частиною.»[2]

Anima mundi в назвах сучасних творів

  • Godfrey Reggio (директор, сценарист) — назва фільму Anima mundi (1992)[3]
  • Козакова Олена (директор, автор) — назва віртуальної езотеричної галереї Anima mundi[4]
  • "Anima Mundi" (рок-група) — назва прогресивної кубинської рок-групи Anima mundi[5]
  • Dionysus (рок-група) — назва музичного альбому Anima mundi (2004)[6]

Див. також

Примітки

Джерела

Посилання