CPAN

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

CPAN (аббревіатура від англ. Comprehensive Perl Archive Network — «всеосяжна мережа архівів Perl») — архів документації та програмного забезпечення, написаного на мові програмування Perl. Цей інтернет-архів був заснований в 1995 році. Станом на 2011 рік у CPAN зареєстровано понад 23000 пакетів з модулями, у створенні яких взяло участь понад 9 тисяч розробників; загальне число всіх представлених в CPAN модулів подолало стотисячний рубіж.[1]

Більшість представленого у CPAN програмного забезпечення є вільним.[2]

Модулі Perl[ред. | ред. код]

Як і в багатьох мовах програмування, в мові Perl є механізми для використання зовнішніх бібліотек, тобто файлів, що містять процедури на мові Perl, що використовуються декількома програмами. У мові Perl прийнято називати такі бібліотеки модулями (англ. modules). Зазвичай модулі Perl встановлюються в один (або кілька) каталогів, шлях до яких закладається в інтерпретатор мови Perl на етапі компіляції інтерпретатора; в Unix-подібних операційних системах, пошук модулів відбувається в каталогах /usr/lib/perl5, /usr/local/lib/perl5 і деяких їхніх підкаталогах.

Perl містить набір базових модулів (англ. core modules). Деякі з них призначені для виконання допоміжних завдань, наприклад, модуль ExtUtils::MakeMaker використовується для побудови та встановлення інших модулів; інші модулі, такі як CGI.pm, мають ширше застосування. І хоча можливості набору базових модулів досить великі, автори мови Perl і не припускають, що цей набір зможе задовольнити потреби всіх і кожного.

Централізовані засоби CPAN з пошуку, розгортання та встановлення застосунків мали істотний вплив на зростання популярності мови Perl в другій половині 1990-х років. Багато каталогів застосунків для інших мов програмування були створені під враженням від CPAN, наприклад, PEAR (PHP Extension and Application Repository), Ruby Gems, PyPI (Python Package Index) і JSAN (JavaScript Archive Network), запозичили деякі риси та особливості CPAN.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. CPAN Mirror. Архів оригіналу за 2013-07-16. Процитовано 2009-05-15. 
  2. How are Perl and the CPAN modules licensed?. Архів оригіналу за 2013-07-16. Процитовано 2011-10-29. «Most, though not all, modules on CPAN are licensed under the GNU General Public License (GPL) or the Artistic license...» 

Посилання[ред. | ред. код]

Шаблон:Perl