Cunninghamia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Cunninghamia
Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Cunninghamia
R. Brown ex Richard & A. Richard
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Cunninghamia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cunninghamia
EOL logo.svg EOL: 34279
IPNI: 331121-2
ITIS logo.svg ITIS: 500227
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 25608

Cunninghamia — рід хвойних рослин родини кипарисових. Назва роду Cunninghamia вшановує д-ра Джеймса Каннінгема, британського лікаря, який представив цей вид в культурі в 1702 і ботаніка Алана Каннінгема.

Таксономічні нотатки

Рід традиційно поділяли на два схожих видів, C. lanceolata (Китай, В'єтнам та Лаос) і С. konishii (Тайвань). Однак, молекулярно-генетичні свідоцтва припускають, що С. konishii росте у кількох колоніях на материку. Оскільки назва C. lanceolata була спершу опублікована, вона має пріоритет, якщо ці два види будуть об'єднані. В цьому випадку, С. konishii стає C. lanceolata var. konishii. Тим не менше, немає консенсусу ще про те, чи слід об'єднувати ці два таксони.

Поширення, екологія

Це рід з одного або двох видів вічнозелених хвойних дерев, які ростуть в Китаї, Тайвані, пн. В'єтнамі і Лаосі, де вони можуть досягати 50 м у висоту. Вид широко введений в Японії, і широко посаджений на всій території Китаю, так що оригінальний ареал не відомий. Var. lanceolata населяє ліси, скелясті схили й узбіччя на висотах 200—2800 м над рівнем моря. Часто росте в лісі як панівний вид, і краще конкурує на добре дренованих супіщаних і суглинних ґрунтах. Var. konishii росте в змішаних лісах або утворює невеликі чисті деревостої, нерідко в поєднанні з Chamaecyparis formosensis і Chamaecyparis obtusa var. formosana, часто посаджена, росте на висотах 1300—2000 м.

Морфологія

Дерева до 50 м заввишки і 300 см діаметра, з конічними або пірамідальними, темно-зеленими кронами. Кора від темно-сірого до темно-коричневого або червоно-коричневого кольору, поздовж потріскана, оголюючи ароматичну, жовтувату або червонувату флоему. Гілки розлогі, повислі на кінцях. Листки жорсткі, щільно розташовані по спіралі, поширюються в 2 рядах, глянцеві темно-зелений зверху, вузько лінійно-ланцетні, прямі або злегка серповидні, 0.8-6.5 (-7) см × 1,5-5 мм, зелені знизу. Пилкові шишки ростуть по 1-3 (-5) разом, широко оберненояйцевидні. Насіннєві шишки ростуть по 1-4 разом, при запиленні циліндро-яйцеподібні, близько 12 × 8 мм, зелені, стаючи коричнево-червонуватими і яйцевидними або майже кулястими, 1.8-4.5 × 1.2-4 см; приквітки шкірясті. Насіння по 3 на луску, темно-коричневе, довгасте чи вузько яйцевидне, 5-6 × бл. 4 мм, з вузькими крилами з боків. Запилення відбувається у січні-травні, насіння дозріває у серпні-листопаді, сім'ядолі 2.

Використання

Деревина від блідо-жовтого до білого кольору, щільність 0,4-0,5, м'яка, але міцна, легко опрацьовується, стійка до ураження комахами і термітами, відзначається високою стійкістю до гниття. Використовується в житловому будівництві, для меблів, мостів, кораблів, і ліхтарні стовпів, підлоги, панелей, упаковки і трун, а також для деревного волокна. Підходить для лісовідновлення та лісорозведення по дорогах гірських провінцій, в субтропічних вічнозелених, хвойних і змішаних лісах. Це швидкозростаюче дерево для деревини розмножується насінням, живцями або нащадками.

Галерея

Посилання