Відмінності між версіями «DXing»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (Додавання/виправлення дати до Шаблон:Вікіфікувати)
Рядок 106: Рядок 106:
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
* [http://www.dxing.ru DX-Портал (рос.)]
 
* [http://www.dxing.ru DX-Портал (рос.)]
* [http://groups.yahoo.com/group/open_dx/ Найпопулярніша серед всіх розсилка (рос.)]
 
* [http://groups.yahoo.com/group/media_dx/ Розсилка з новинами від різних медіа (рос.)]
 
* [http://www.dxld.org/ Радіоаматорський бюлетень про прийом на різних діапазонах (англ)]
 
 
* [http://www.radioscanner.ru/forum/ Форум радіоаматорів Росії та України(рос.)]
 
* [http://www.radioscanner.ru/forum/ Форум радіоаматорів Росії та України(рос.)]
 
* [http://daa-dxer.narod.ru/ МІЖНАРОДНЕ РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ]
 
* [http://daa-dxer.narod.ru/ МІЖНАРОДНЕ РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ]
 
* [http://www.novosibdx.info/ Новосибірський DX Сайт(рос.)]
 
* [http://www.novosibdx.info/ Новосибірський DX Сайт(рос.)]
  +
* [http://www.dxsignal.ru/ DX-Сайт Дмитрия Мезина(рос.)]
 
 
* [http://groups.yahoo.com/group/open_dx/ Найпопулярніша серед всіх розсилка (рос.)]
 
* [http://groups.yahoo.com/group/dxld/ Розсилка з новинами коротких хвиль (англ)]
 
* [http://www.w4uvh.net/dxlatest.txt/ Радіоаматорський бюлетень про прийом на різних діапазонах (англ)]
   
 
{{Tele-stub}}
 
{{Tele-stub}}

Версія за 21:23, 9 березня 2013

DXing (DX-инг, дальній радіоприйом) — вид хобі, що полягає в розпізнаванні радіосигналів як мовних радіостанцій, так і радіоаматорів. З метою отримання підтвердження від джерела радіосигналу складаються і відправляються так звані Рапорти про прийом, радіомовник у відповідь на правильно складений рапорт посилає письмове підтвердження факту прийому, зазвичай виражене у вигляді QSL-картки — друкованої листівки з символікою радіостанції. Термін DX прийшов з телеграфних скорочень і означає він «віддалений», «далекий». DX-ing на мовлення діапазонах

Далекий прийом на середніх хвилях

Починаючи з 1950х років, і до середини 1970х, існувало безліч могутніх станцій в Північній Америці, таких як KDKA, WLW, CKLW, CHUM, WABC, WJR, WLS, WKBW, KHJ, KAAY, KSL і цілий ряд передавачів на кордоні з Мексикою, віщає в форматі Top 40 з популярної на ті часи музики. Оскільки більшість невеликих локальних радіостанцій у діапазоні середніх хвиль повинні були вимикатися вночі, то потужні, 50-кіловатні станції, радували слухачів своїм прийомом на територіях, віддалених за сотні кілометрів.
Популярність DXing-а на середніх хвилях, починаючи з 1970-х, скоротилася з-за догляду популярних музичних форматів в FM-діапазон, що володіє більш кращими характеристиками за своїм звучанням, але меншим радіусом розповсюдження. Але, тим часом, діапазон середніх хвиль у Сполучених Штатах все більш і більш насичувався новими станціями, які одержували дозволу на роботу в нічний час. У Канаді станції почали йти на FM пізніше, починаючи з 1980х років. За межами Північної і Південної Америки, а також Австралії, найбільша частина середньохвильового радіостанцій — це державні сінхросеті, що працюють з потужностями в сотні і навіть тисячі кіловат. Тим не менше, малопотужні станції з огляду на їх непостійного проходження на великі відстані, продовжують існувати і вельми популярні серед любителів далекого прийому.
У давні часи, слухачі, які використали детекторні радіоприймачі і довгі проводи, які служили антенами, могли виявити лише кілька мовних радіостанцій, які знаходилися дуже далеко від них. Сигнали найпотужніших станцій були чутні за сотні кілометрів, але для прийому слабких сигналів була потрібна точніше налаштування або якісніша техніка.

Далекий прийом на коротких хвилях

Прийом міжнародних мовників, сигнали яких поширювалися по всьому світу на коротких хвилях, був популярний як серед звичайних слухачів, так і серед любителів DX-Інга. Особливо під час війни. З розвитком технологій передачі аудіопотоку через інтернет, багато мовники (у тому числі BBC і Голос Америки) скоротили, або зовсім ліквідували свої короткохвильові трансляції. Релігійні радіостанції ще широко використовують короткі хвилі для доступності по всьому світу і, зокрема, в менш розвинених країнах.
На додаток до міжнародних мовним станціям, на коротких хвилях так само є і військовий зв'язок, RTTY, радіоаматори, вільні безліцензійне мовники («пірати»), а також загадкові для багатьох номерні радіостанції [1]. Багато хто з перерахованих сигналів транслюються в односмуговою модуляції SSB, в даному випадку для прийому потрібна спеціальна апаратура, відповідніша для DX-Інга, ніж для звичайного прослуховування.

Далекий прийом телебачення і УКХ / FM діапазону

Сигнали FM-мовлення і телебачення, особливо ті, хто знаходиться на нижчих частотах, схильні спорадичні проходження, можуть бути прийняті за сотні і навіть тисячі кілометрів. Наприклад, іноді Американські радіостанції приймаються в Західній Європі. Правда, відгуків про прийом західно-європейських радіостанцій в Америці не помічено.
Поліція, пожежні служби і військові передавачі теж можуть прийматися при дальньому прийомі на цих частотах за допомогою всеволнових спеціальних приймачів («сканерів»), хоча, в основному, вони цікаві для місцевого прослуховування. На відміну від комерційних мовників, які ідентифікують себе в ефірі як мінімум, на початку кожної години (або через використання ними протягом усього ефіру різних слоганів, реклами і т. д.), дані радіосигналів пізнати важче.

DX-зв'язки

Хоча класичним визначенням і критерієм поняття «DX» є відстань, сьогодні це також означає і, безпосередньо, зв'язок двох віддалених один від одного радіоаматорських станцій. На коротких хвилях можна почути радіоаматорській позивні з різних країн. На УКХ можна почути радіоаматорській станції знаходяться, як правило, в тій же країні або континенті, де ведеться прийом, тому як більш дальній прийом слабо можливий.
З метою зручності проведення змагань, деякі території можуть бути названі «DX-країнами», незважаючи на неповну відповідність з межами країн на політичній карті світу. Наприклад, Французький протекторат на острові Реюньйон в Індійському океані, вважається як DX-країна, навіть якщо він є територією Франції. Правила для визначення країн DX можуть бути досить складними і, щоб уникнути можливої плутанини, радіоаматори часто використовують «суб'єкти».
Для прийому рідкісних і важкодоступних територій, часто організовуються виїзди — «DX-педіціі». Часто організовуються конкурси, де радіоаматори працюють на своїх станціях в певні дати і протягом фіксованого часу, щоб встановити зв'язок з якомога більшою кількістю DX-станцій. Також, багато радіоклубу присуджують дипломи за певну кількість QSO (сеансів зв'язку) з DX-станціями. Найпростіший присуджується, наприклад, за QSO з аматорськими радіостанціями з мінімум 50 різних суб'єктів.


DX клуби

Багато радіоаматорів є членами DX-клубів. Існує багато DX-клубів у багатьох країнах по всьому світу. Вони завжди корисні для пошуку інформації та останніх свіжих новин у світі радіо. Багато відвідують різні радіо-зльоти, де з великим задоволенням спілкуються на теми, пов'язані зі своїм хобі, і не тільки.

QSL-картки

QSL-картка радіо Москва, 1969

Ще однією з цікавих сторін далекого прийому як хобі, є колекціонування QSL-карток (від прийнятих радіомовців), що підтверджують документально факт прийому радіостанції в певному місці, відправлений мовники у вигляді спеціального документа (іноді називається SINPO рапортом, див. далі). Зазвичай на QSL-картках з одного боку розташовується картинка, або малюнок, а з іншого боку — деталі прийому (частота, діапазон, і т. д.). Більшість мовників використовують технологічні фотографії своїх передавальних антен, студій, або просто красиві, з точки зору культури і традицій, фотографії своєї країни, на зразок як на листівках.


SINPO-рапорти

Оцінка прийому будь-яких сигналів складається за спеціальною шкалою, іменованої SINPO.

SINPO (англ.) — в радіоаматорського практиці — умовне, суб'єктивне сприйняття сигналу віддаленого кореспондента або станції. Відбувається як скорочення від слів: S-Signal strength — сила сигналу, I-Interference — інтерференція (взаємодія з заважає сигналом), N — Noise static — статичний шум, «шум ефіру», P — Propagation disturbance — проблеми при поширенні сигналу, O — Overall merit — загальна оцінка.

Шкала S I N P O
SINPO Сила сигналу Інтерференція Шум Порушення умов розповсюдження Загальна оцінка
5 Відмінно Немає Немає Немає Відмінно
4 Добре Незначне Незначне Незначне Добре
3 Задовільно Помірно Помірно Помірне Задовільно
2 Незадовільно Сильно Сильний Сильне Незадовільно
1 Ледве чутно Дуже сильно Дуже сильний Дуже сильне Неприменимо

Після деякого досвіду, на практиці аналіз сигналу з допомогою цих значень зазвичай не становить праці. Майте на увазі, що мовник буде отримувати аналогічні повідомлення від інших слухачів з вашого регіону з тією ж програмою, яку ви слухали.

Після прослуховування певної станції (зазвичай від 30 хвилин до 2 годин), слухач повинен створити звіт з SINPO-ідентифікацією якості сигналу, вказати своє місце розташування (це частіше називається QTH в радіоаматорського термінології) по довготі і широті. Якщо ви знаходитесь в багатонаселеною відомому місті, то можна вказати просто назва, не турбуючись про географічне положення. Далі — короткий опис програми, яку ви прослухали, ваша думка про неї, побажання, якщо такі є. Рапорт можна відправити на радіостанцію як звичайною поштою, так і електронної, але обов'язково з зазначенням того факту, що ви хочете отримати QSL. Деякі станції вимагають тільки спрощений SIO-код.

DX-зв'язок

DX-зв'язок — це радіозв'язок на великі відстані, з використанням шарів іоносфери для відображення і заломлення сигналу. Сигнал повертається на поверхню землі, і може бути знову відображений назад в іоносферу для подальшого відображення ще раз. Іоносферні відображення, як правило, можливі лише на частотах нижче 50 МГц, і дуже залежать від атмосферних умов, часу доби, та від сонячної активності. Вони також залежать від сонячних бур і деяких інших сонячних подій, які можуть змінити стан іоносфери Землі потоками заряджених часток.

Кут заломлення визначає мінімальну відстань, при якому відбитий сигнал в перший раз повернеться на землю. Це відстань збільшується з частотою. В результаті, будь-яка станція буде мати навколо себе «мертву зону», де вона не буде чути іншими станціями, і не почує їх.

Це явище дозволяє приймати сигнал на коротких хвилях далеко за межами прямої видимості. Цим користуються радіоаматори, короткохвильові мовні станції та ін Це те, що дозволяє нам брати в нічний час на середніх хвилях станції, розташовані далеко від їхнього місця прийому. Це одне з резервних рішень на випадок відмови супутникового зв'язку через магнітних бур.

Обладнання для дальнього прийому

Радіо-обладнання, що використовується для далекого прийому в наші дні має широкий асортимент, від недорогих портативних приймачів, до ресиверів класу «Люкс», що стоять тисячі доларів. Використовуючи навіть найпростіший радіоприймач, що має діапазон середніх хвиль, можна легко почути потужні станції, що поширюються на сотні кілометрів у нічний час. Недорогі короткохвильові приймачі можуть приймати сигнали з декількох країн протягом будь-якого часу доби.

Серйозні радіоаматори використовують складніші приймачі, розроблені спеціально для «витягування» дуже слабких і далеких сигналів, і часто будують свої власні антени, спеціально розраховані на конкретну смугу частот. Існує багато думок щодо переваг різних «бюджетних» приймачів і їх «великих братів», що стоять дуже багато. Різниця між цими двома типами радіо помітна, як правило, тоді, коли ми маємо складні умови прийому, або коли необхідний специфічний діапазон частот. Дорогий приймач, як правило, має чіткішу фільтрацію сигналу, а також більш хорошу вибірковість по сусідньому каналу (відділення один від одного двох перебувають близько по частоті радіостанцій з різним рівнем сигналу), що іноді призводить до різниці в можливості прийняти або не прийняти сигнал в дуже непростих умовах. При прийомі потужних широкомовних радіостанцій різниця між двома приймачами буде ледь помітна.

Всехвилевий ДХ / СХ / КХ / УКХ радіоприймач DEGEN DE1103. Яскравий представник бюджетного класу, не найдешевший, проте дуже непоганий за поєднанням ціни та якості.

Використання автомобільних приймачів теж популярне для прийому радіомовних діапазонів.

Інша недавня тенденція для любителів — використовувати численні радіостанції і антени, підключаючи їх до персонального комп'ютера. За допомогою сучасного програмного забезпечення з управління радіо, радіостанції може бути автоматично згруповані разом, і налаштування однієї радіостанції може налаштувати всі інші в цій групі. Такий досвід DX іноді згадується як різноманітність прийому і полегшує порівняння різних антен і приймачів.

Наявність як мінімум двох диполів-антен, розташованих під прямим кутом один до одного, наприклад одна в положенні «північ-південь», а друга в положенні «захід-схід», ми можемо отримати зовсім різні результати з прийому тих чи інших станцій. Ці прості антени можуть бути виготовлені з дуже низькими витратами на кабель і кілька ізоляторів.

Хобі

В цілому, кожен слухач радіо знаходить в цьому для себе якийсь свій сенс і отримує задоволення від різних речей. Комусь просто важливо отримати будь-яку інформацію від зарубіжних радіостанцій, комусь важливий сам факт прийняття далекої частоти, кому-то цікаво саме спілкування з колегами по хобі і поліпшення власного досвіду шляхом обміну інформацією, хтось колекціонує QSL-картки, або листівки чи конверти з інших країн. Але всіх об'єднує лише одне — це любов до радіо, яка, як правило, займає значний період в житті радіоаматорів.

Посилання