Відмінності між версіями «Dassault Balzac V»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[очікує на перевірку][очікує на перевірку]
(оформлення)
 
Рядок 21: Рядок 21:
 
| вікісховище =
 
| вікісховище =
 
}}
 
}}
'''Dassault Balzac V'''  — [[Франція|французький]] тестовий [[Літак вертикального зльоту та посадки]] ''(ЛВЗП)''. Побудований компанією [[Dassault Aviation]] з прототипу [[Dassault Mirage III]] для перевірки конфігурації [[Dassault Mirage IIIV]]. Єдиний зразок був пошкоджений під час проведення другої серії тестових польотів і більше не відновлювався.
+
'''Dassault Balzac V'''  — [[Франція|французький]] тестовий [[літак вертикального зльоту та посадки]] ''(ЛВЗП)''. Побудований компанією [[Dassault Aviation]] з прототипу [[Dassault Mirage III]] для перевірки конфігурації [[Dassault Mirage IIIV]]. Єдиний зразок був пошкоджений під час проведення другої серії тестових польотів і більше не відновлювався.
   
 
== Розробка та проектування ==
 
== Розробка та проектування ==

Поточна версія на 10:23, 20 липня 2019

Dassault Balzac V
Dassault Balzac V
Тип Літак вертикального зльоту та посадки
Розробник Dassault Aviation
Виробник Dassault Aviation
Перший політ 13 жовтня 1962 року
Статус не експлуатується
Основні експлуатанти ВПС Франції
Одиниць вироблено 1
Базова модель Dassault Mirage III

Dassault Balzac V  — французький тестовий літак вертикального зльоту та посадки (ЛВЗП). Побудований компанією Dassault Aviation з прототипу Dassault Mirage III для перевірки конфігурації Dassault Mirage IIIV. Єдиний зразок був пошкоджений під час проведення другої серії тестових польотів і більше не відновлювався.

Розробка та проектування[ред. | ред. код]

Так як очікувані для Dassault Mirage IIIV двигуни Rolls-Royce RB162 мали бути поставлені до 1963 року, компанія Dassault Aviation модифікувала перший прототип Mirage III як тестовий літак вертикального злету та приземлення. На літак встановили вісім підйомних двигунів Rolls-Royce RB108 кожен потужністю 9,83 кН (2 210 фунтів) тяги. Маршевий двигун Mirage III SNECMA Atar G.2 був замінений двигуном Bristol Siddeley Orpheus BOr 3 без форсажної камери з тягою 21,57 кН (4 850 фунтів). Підйомні двигуни було попарно згруповано довкола центру ваги літака по обидві сторони від випускного каналу маршевого двигуна[1].

Експлуатація[ред. | ред. код]

Тестові випробування Balzac V розпочалися 13 жовтня 1962 року з вертикального підйому і вільного ширяння в повітрі і завершилися через 6 днів на два місяці раніше від запланованого терміну. Перший перехід від вертикального злету до горизонтального польоту відбувся у сімнадцятий виліт 18 березня 1963 року.

Літак розбився 10 січня 1964 року у свій 125 виліт під час ширяння на низькій висоті. Під час вертикального спуску дослідного літака відбулося некотрольоване коливання крила, що в кінцевому результаті призвело до крену і перекидування крила під гострим кутом до землі і враховуючи, що тягові двигуни не були вимкнені літак перевернувся і впав. При цьому, незважаючи на незначні пошкодження літака тестовий пілот не зміг катапультуватись і загинув[2].

Літак було відновлено і він відновив льотні випробування 2 лютого 1965 року. 8 вересня 1965 року літак знову попав в аварію зі смертельними наслідками і знову під час ширяння на малій висоті. Літак на той момент пілотував пілот ВПС США в рамках програми обміну технологіями ЛВЗП. Пілот спробував катапультуватися, але невдало. Результати розслідування катастрофи не було оприлюднено. Були висунуті теорії, що проблема полягала у тому що у літаку на якому було розміщено 9 двигунів просто не вистачало кількості пального для забезпечення тяги усіх двигунів, в результаті чого пальне згоряло швидше, ніж надходило. Пошкодження літака цього разу теж не було серйозним, проте відновлювати літак не стали у зв'язку і запуском програми Dassault Mirage IIIV.

Назву Balzac V літак отримав випадково. Його серійний номер (001) збігався з телефонним номером (BALZAC 001) відомого рекланого агентства (Publicité Jean Mineur)[3].

Технічні характеристики[ред. | ред. код]

Dassault Balzac V[ред. | ред. код]

Джерело: [4]

Основні характеристики


Літальні характеристики
Див. також[ред. | ред. код]

Пов'язані моделі

Схожі моделі

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Balzac VTOL — Forerunner of the Mirage IIIV» Flight International, 2nd August 1962, pp.174-175 (англ.)
  2. «World News: Balzac Misfortune.» Flight, 16 January 1964. (англ.)
  3. Fricker, John. «Mirage might have beens 2: Balzac — Dassault's first VTOL variant». Air International 45 (5), November 1993: pp. 268—274. (англ.)
  4. Green 1964, p. 520.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Breffort, Dominique and Andre Jouineau. «The Mirage III, 5, 50 and derivatives from 1955 to 2000.» Planes and Pilots 6. Paris: Histoire et Collections, 2004. ISBN 2-913903-92-4. (англ.)
  • Green, William. Macdonald Aircraft Handbook. London. Macdonald & Co. (Publishers) Ltd., 1964. (англ.)
  • Pérez, San Emeterio Carlos. Mirage: Espejismo de la técnica y de la política (in Spanish). Madrid: Armas 30. Editorial San Martin, 1978. ISBN 84-7140-158-4. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]