De Libertate

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

De Libertate («Про свободу») — ліричний вірш Григорія Сковороди. Вид лірики — патріотична. Провідні мотиви:  воля — найбільше багатство, уславлення Б. Хмельницького. Віршовий розмір — чотиристопний дактиль. Тип римування — суміжне.

Аналіз

Найбільша цінність для ліричного героя (а разом із ним і для автора) — це воля, особиста свобода. Проти волі всі інші принади світу — болото. Взірцем борця за волю народу Г. Сковорода називає Богдана Хмельницького, гетьмана, що очолив національно-визвольну війну українського народу проти польської шляхти. Вірш емоційно багатий, у ньому використані риторичні питальні та окличні речення, звертання.

Сковорода обстоював права людської особистості в кожній людині, а в перекладі на конкретну політичну мову того часу, це означало сильну демократичну тенденцію, що була поєднана із співчуттям до закріпачених селянських мас, з гострою неприязню до московських гнобителів. У вірші «De libertate» він писав тодішнім жаргоном, винесеним із Академії.

Згадка про Богдана та й самий заголовок вірша не залишають сумніву, про яку саме «вольность» думав тут Сковорода. На особистій моралі, як писав С. Єфремов, він очевидно не спинявся, а зв'язував її з громадським і національним ладом — «сопрагаючи, — як сам висловлювався, — сродную собі частную должность (обов'язок) з общею (загальною)». Такі думки не подобались московській цензурі.

Текст твору

Что то за вольность? Добро в ней какое?

Іни говорят, будто золотое.

Ах, не златое: если сравнить злато

Против вольности, ещё оно блато…

Будь славен вовек, о муже избранное,

Вольности отче, герою Богдане!

Переклад українською

Що є свобода? Добро в ній якеє?

Кажуть, неначе воно золотеє?

Ні ж бо, не злотне: зрівнявши все злото,

Проти свободи воно лиш болото.

О, якби в дурні мені не пошитись,

Щоб без свободи не міг я лишитись.

Слава навіки буде з тобою,

Вольності отче, Богдане-герою!

Джерела