Відмінності між версіями «Dungeons & Dragons»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (Робот: it:Dungeons & Dragons є колишньою вибраною статтею)
(Виправлена описка)
Мітки: Редагування з мобільного пристрою, перше редагування, Редагування з мобільної програмки
Рядок 2: Рядок 2:
 
'''Dungeons & Dragons''' ({{lang-uk|«Підземелля і дракони», або «[[Донжон]]и (цитадель у формі вежі) і Дракони» <ref>Спочатку слово ''dungeon'', будучи запозиченим з французької, означало в англійській мові головну вежу замку&nbsp;— [[цитадель]], але після того як найзнаменитіша башта країни [[Тауер]] (дослівно «''вежа''»), стала королівською в'язницею, слово «''dungeon''» стало синонімом підземель і темниць (колишнє значення слова — [[донжон]], теж збереглося)</ref>}}, скорочується до D&D або DnD) - [[настільна рольова гра]] в стилі [[фентезі]], за часом видання перша рольова гра у світі.
 
'''Dungeons & Dragons''' ({{lang-uk|«Підземелля і дракони», або «[[Донжон]]и (цитадель у формі вежі) і Дракони» <ref>Спочатку слово ''dungeon'', будучи запозиченим з французької, означало в англійській мові головну вежу замку&nbsp;— [[цитадель]], але після того як найзнаменитіша башта країни [[Тауер]] (дослівно «''вежа''»), стала королівською в'язницею, слово «''dungeon''» стало синонімом підземель і темниць (колишнє значення слова — [[донжон]], теж збереглося)</ref>}}, скорочується до D&D або DnD) - [[настільна рольова гра]] в стилі [[фентезі]], за часом видання перша рольова гра у світі.
   
Вперше D&D були випущені у січні {{рув|1974}} року компанією [[TSR, Inc.]] Відтоді гра пережила значну кількість перевидань і кілька редакцій правил. У наш час{{коли}} це найпопулярніша настільна рольова гра у світі. Поточна редакція правил називається '''Dungeons & Dragons 4'''. Гра випускається компанією [[Wizards of the Coast]], за ліцензією якої у 2006 році видавництво [[АСТ]] початок публікацію російського перекладу правил.
+
Вперше D&D були випущені у січні {{рув|1974}} року компанією [[TSR, Inc.]] Відтоді гра пережила значну кількість перевидань і кілька редакцій правил. У наш час{{коли}} це найпопулярніша настільна рольова гра у світі. Поточна редакція правил називається '''Dungeons & Dragons 4'''. Гра випускається компанією [[Wizards of the Coast]], за ліцензією якої у 2006 році видавництво [[АСТ]] почало публікацію російського перекладу правил.
   
 
== Історія ==
 
== Історія ==

Версія за 17:13, 15 листопада 2014

Приклад гри в Dungeons & Dragons

Dungeons & Dragons (укр. «Підземелля і дракони», або «Донжони (цитадель у формі вежі) і Дракони» [1], скорочується до D&D або DnD) - настільна рольова гра в стилі фентезі, за часом видання перша рольова гра у світі.

Вперше D&D були випущені у січні 1974 року компанією TSR, Inc. Відтоді гра пережила значну кількість перевидань і кілька редакцій правил. У наш час[коли?] це найпопулярніша настільна рольова гра у світі. Поточна редакція правил називається Dungeons & Dragons 4. Гра випускається компанією Wizards of the Coast, за ліцензією якої у 2006 році видавництво АСТ почало публікацію російського перекладу правил.

Історія

Рольова гра Dungeons & Dragons була розроблена Гері Гайгексом і Дейвом Арнесоном в 1970 у на основі правил військово-тактичної гри Chainmail (одним з творців якої був той же Гайгекс). На правила Dungeons & Dragons вплинули настільні стратегічні ігри 1950-60-х років, головним чином військово-тактичні ігри зі слайдами, в яких окремі бойові одиниці відображалися на столі за допомогою фігурок.

Присутність гобітів, ельфів, гномів, орків, драконів та інших фентезійних істот дає можливість порівнювати світ D & D з творами Дж. Р. Р. Толкіна, хоча Гайгекс стверджував, що вплив «Володаря перснів» було мінімальним, а використання елементів з трилогії — маркетинговий хід. На сюжетну основу перевиданих правил 1977 року вплинуло творчість таких фантастів, як Роберт Говард, Едгар Берроуз, Майкл Муркок, Роджер Желязни, Пол Андерсон, Лайон Спрег де Камп, Абрахам Мерріт та інших.

Структура

У грі беруть участь ігровий майстер ДМ - (калька з англійської: (DM - Dungeon Master) і кілька гравців, зазвичай від 3-х до 6-ти, але будь-якого обмеження не існує. Кожен гравець зазвичай керує діями одного персонажа ігрового світу. Майстер не має власного персонажа в грі, але він діє від імені всіх неігрових персонажів (NPC -Non Player Character). Також майстер описує сам світ і події, що в ньому відбуваються.

Протягом гри кожен гравець задає дії для свого персонажа, а результати дій визначаються майстром відповідно до правил. Випадкові події моделюються киданням грального кубика. Іноді рішення майстра можуть не відповідати правилам. Це є Золотим правилом гри: «ДМ завжди правий», так званим «майстровим свавіллям».

Традиційно керівництво гри або звід правил включає в себе три книги: «Player's Handbook», «Dungeon Master's Guide» і «Monster Manual». Також існують різні доповнення, які майстер може використовувати на свій розсуд.

Іноді для гри використовуються різні карти, щоб візуально зобразити ситуації в грі, також можуть використовуватися фігурки персонажів і їхніх супротивників. Основною, іноді єдиною, вимогою для гри є наявність листів персонажів і набору кубиків (d4, d6, d8, d12, d20, 2d10).

Набір гральних кісток для D & D

Редакції

Правила Dungeons & Dragons пройшли через кілька редакцій.

Оригінальні правила були опубліковані в 1974 і були доповнені у наступні два роки. Офіційні та популярні неофіційні доповнення публікувалися в журналах The Strategic Review і Dragon.

У 1977 TSR випустила дві нові версії: Advanced Dungeons & Dragons і Dungeons & Dragons.

Dungeons & Dragons був полегшеною (вступною) версією гри. У 1977 році Dungeons & Dragons Basic Set, також названий Другим виданням, був випущений у боксовой версії. Це видання було виправлено в 1981, одночасно з випускомExpert Set, що доповнило основні правила. Між 1983 і 1985 було випущено Третє видання серією з п'яти боксових наборів: Basic Rules, Expert Rules, Companion Rules, Master Rules і Immortal Rules. У 1991 році правила Dungeons & Dragons були перевидані. Це видання включило в себе Dungeons & Dragons Game (вступні правила) і Dungeons & Dragons Rules Cyclopedia (керівництво, що включає матеріал з Basic, Expert, Companion і Master Rules). У 1994 набір був перейменований у Classic Dungeons & Dragons Game, а в 1999 перевиданий у виглядіDungeons & Dragons Adventure Game.

Advanced Dungeons & Dragons (AD & D) був складнішою версією гри. Між 1977 і 1979 роками було випущено три великі книги правил, які отримали назву Основного керівництва: Player's Handbook(PHB), Dungeon Master's Guide(DMG) і Monster Manual(MM).

У 1989 році AD & D був перевиданий (Друга редакція). Правила знову були зібрані у вигляді трьох книг. Вони включали доповнення та виправлення, які були опубліковані протягом минулого десятиліття. Monster Manual був перероблений в Monstrous Compendium, на основі якого в 1993 був зроблений Monstrous Manual.

Друга редакція була сильно перероблена. Під впливом громадськості були видалені такі класи, як assassin (вбивця) і monk (чернець). Демони і дияволи були спочатку перейменовані, а потім повністю вилучені з гри, незважаючи на протести прихильників гри. Цільовий вік гри був знижений.

У 1995-му Короткий посібник було перевидано з невеликими доповненнями. Серед шанувальників це перевидання отримало назву AD & D 2,5.

У 1997 компанія TSR була куплена Wizards of the Coast. Нова компанія негайно почала розробляти нову версію гри.

У 2000 Wizards of the Coast представила третє видання D & D, надто відрізняється від попередніх. Третя редакція правил була спрямована на створення великої гнучкості правил і стандартизації механіки дій. Основа правил була винесена в окрему систему d20, доступну за Open Game License.

У 2003 було випущено видання D & D 3,5. Воно включило безліч незначних змін і розширень для Третьої редакції.

У серпні 2007 була анонсована 4-а редакція, яка вийшла в червні 2008 року. Попередні матеріали (книги Wizards Presents: Classes and Races і Wizards Presents: Worlds and Monsters) були випущені в грудні 2007 і січні 2008.

Основними відмінностями 4-ї редакції є:

 • Збільшення кількості рівнів класу c 20 до 30,
 • Значне посилення впливу вибраної раси на можливості персонажа,
 • Зміна в списку доступних для гри рас,
 • Запровадження спеціалізацій для воїнів («швидкий» або «потужний» стиль бою),
 • Зміна системи світоглядів,
 • Новий базовий сетинг (ігровий світ)

Гра

Створення персонажів

Перед початком гри кожен гравець створює персонажа - своє втілення в ігровому світі. Для цього в першу чергу визначаються його базові параметри - сила, статура, спритність, інтелект, мудрість і харизма. Класично - кидком 3d6 (триразовим кидком шестигранного кубика), що дає розкид від 3 до 18, але зазвичай використовується кидок 4d6, причому значення кістки на якій випало найменше число відкидається, а значення інших додаються. Такий варіант також дає розподіл від 3 до 18, але більше зміщений у бік 18: ймовірність появи мінімуму знижується в шість разів, а ймовірність появи максимуму збільшується в два рази. Крім цих двох, є й інші альтернативні способи, опис яких дано в Книзі гравця (Для версії 3.5 в книзі Майстра (Dungeon Master's Handbook)). Потім гравець вибирає расу і клас свого персонажа. Після цього гравець може вибрати навички та вміння, якими персонаж буде володіти, а також позначити його світогляд. Можливо також вибрати божество, якому персонаж поклоняється. Під кінець гравцеві необхідно належним чином екіпірувати персонажа: обладунки та зброю для воїна, сувої і магічні речі для чарівника, відмички та інші спеціальні інструменти для злодія і так далі.

Також, за погодженням з майстром, гравець може писати чи не писати Квенту [2] — біографію персонажа, яка потрібна, щоб персонаж краще вписувався в ігровий світ.

У процесі гри персонаж може змінити свої параметри, поліпшити їх завдяки отриманому досвіду.

Процес гри

Протягом гри партія (гравці, що діють разом) подорожує по світу і виконують різні місії і завдання. У процесі подорожей персонажі на розсуд ДМ'а отримують досвід, який тим чи іншим способом сприяє поліпшенню характеристик персонажа. Також персонажі заробляють гроші і отримують екіпірування.

Гра може включати в себе безліч дрібніших ігор, де персонажі переходять з однієї в іншу. Вона може закінчуватися після виконання певної місії, а може продовжуватися нескінченно.

У цілому, процес гри за системою D & D не відрізняється від ігор з іншим настільним системам.

Офіційні сетинги

Офіційні сетинг (ігрові світи) Dungeons & Dragons:

 • Greyhawk - з народження D & D, 1974; перша окрема книга - 1975. В наш час[коли?] офіційно підтримується Wizards of the Coast. У цьому сетингу відбувається дія рольової відеогри The Temple of Elemental Evil: A Classic Greyhawk Adventure.
 • Mystara - з кінця 1970-х. Не підтримується офіційно з 1999. До складу сетингу входять наступні підсетинги:
  • Blackmoor - з народження D & D, 1974; перша окрема книга - 1979. Підтримується компанією Zeitgeist Games.
  • Hollow World - c 1990. Не підтримується офіційно з 1999.
  • Red Steel - з 1994. Не підтримується офіційно з 1999.
 • Ravenloft - з 1983. З 2002 до 2006 року підтримувався компанією Arthaus, в 2006 Wizards of the Coast відкликала ліцензію.
 • Dragonlance - з 1984. З 2002 до 2007 року підтримувався компанією Sovereign Press, навесні 2007 Wizards of the Coast відкликала ліцензію.
 • Forgotten Realms - c 1987. В наш час[коли?] офіційно підтримується Wizards of the Coast. У цьому сетингу відбувається дія таких рольових відеоігор, як Baldur's Gate, Icewind Dale, Neverwinter Nights. До складу цього сетингу входять підсетинги (вони не підтримуються з 1999 року):
 • Spelljammer - з 1989. Не підтримується офіційно з 1999.
 • Dark Sun - з 1990. Не підтримується офіційно з 1999, офіційно перевиданий для 4-ої редакції D & D в 2010 році.
 • Planescape - з 1994. Не підтримується офіційно з 1999. У цьому сетингу відбувається дія комп'ютерної рольової гри Planescape: Torment.
 • Birthright - з 1995. Не підтримується офіційно з 1999.
 • Eberron - з 2004. В наш час[коли?] офіційно підтримується Wizards of the Coast. У цьому сетингу відбувається дія комп'ютерної MMORPG Dungeons & Dragons Online: Stormreach, що вийшла у 2006-му.

Крім того, для D&D були створені офіційні ігрові сетинги за ліцензійними авторським світів: Conan, Red Sonja і Lankhmar.

Станом на літо 2007 року активно підтримуються розробниками тільки наступні сетинги: Forgotten Realms, Eberron. Сетинг Greyhawk вважається «базовим сетингом» третьої редакції D&D: якщо D&D-книга не присвячена якому-небудь певному ігровому світу, мається на увазі, що описувані в ній події, особистості та предмети належать до сетингу Greyhawk.

У даний час Wizards of the Coast видає багато романів за окремими сетингом D&D. Такі світи як Dragonlance і Forgotten Realms більше відомі завдяки саме романам, а не приналежністю до гри.

Примітки

 1. Спочатку слово dungeon, будучи запозиченим з французької, означало в англійській мові головну вежу замку — цитадель, але після того як найзнаменитіша башта країни Тауер (дослівно «вежа»), стала королівською в'язницею, слово «dungeon» стало синонімом підземель і темниць (колишнє значення слова — донжон, теж збереглося)
 2. Квента — поняття, яке прийшло з ранніх рольових ігор з Дж.Р.Р.Толкіена, в перекладі з ельфійської quenta — історія, розповідь

Див. також

Посилання