Dungeons & Dragons

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 18:01, 8 серпня 2015, створена Віщун (обговорення | внесок) (стиль, оновлення даних)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Dungeons & Dragons
Виробник TSR, Wizards of the Coast
Дизайнер Гаррі Гігакс, Дейв Арнесон
Існування 1974 – по сьогодні
Тип гри настільна рольова гра
Вплив випадковості кидання дайсів
Офіційний сайт dnd.wizards.com

Dungeons & Dragons (укр. «Підземелля і дракони», або «Донжони (цитадель у формі вежі) і Дракони» [1], скорочується до D&D або DnD) — настільна рольова гра в стилі фентезі, за часом видання перша рольова гра у світі, яка випускається компанією Wizards of the Coast.

Вперше D&D були випущені у січні 1974 року компанією TSR, Inc. Відтоді гра пережила значну кількість перевидань і кілька редакцій правил. Поточна редакція правил називається Dungeons & Dragons 5 (2014). D&D є найпопулярнішою настільною рольовою грою у світі та здійснила значний вплив на масову культуру і фентезі.

Історія

Рольова гра Dungeons & Dragons була розроблена Гері Гайгексом і Дейвом Арнесоном в 1970 на основі правил військово-тактичної гри Chainmail (одним з творців якої був той же Гайгекс). На правила Dungeons & Dragons вплинули настільні стратегічні ігри 1950-60-х років, головним чином військово-тактичні ігри зі слайдами, в яких окремі бойові одиниці відображалися на столі за допомогою фігурок.

Присутність гобітів, ельфів, гномів, орків, драконів та інших фентезійних істот дає можливість порівнювати світ D & D з творами Дж. Р. Р. Толкіна, хоча Гайгекс стверджував, що вплив «Володаря перснів» було мінімальним, а використання елементів з трилогії — маркетинговий хід. На сюжетну основу перевиданих правил 1977 року вплинуло творчість таких фантастів, як Роберт Говард, Едгар Берроуз, Майкл Муркок, Роджер Желязни, Пол Андерсон, Лайон Спрег де Камп, Абрахам Мерріт та інших.

Правила

Гравці грають у власноруч накресленому «підземеллі»

У грі беруть участь ігровий майстер (калька з англійської — Dungeon Master, DM, Повелитель підземелля) та кілька гравців, зазвичай від 3-х до 6-ти. Для гри необхідні розкреслене поле, мініатюри персонажів, гральні багатогранники і посібники з правилами. Кожен гравець керує діями одного персонажа ігрового світу, переміщуючи його по «підземеллю» з квадратною розміткою. Повелитель не має власного персонажа в грі, але він діє від імені всіх неігрових персонажів (NPC, Non Player Character). Також він описує сам світ і події, що в ньому відбуваються.

Протягом гри кожен гравець задає дії для свого персонажа, а результати дій визначаються Повелителем відповідно до правил. Випадкові події моделюються киданням грального кубика (D6, дайса). Іноді рішення майстра можуть не відповідати правилам. Це є Золотим правилом гри: «DM завжди правий», так званим «свавіллям Повелителів».

Персонажі

Перед початком гри кожен гравець створює персонажа — своє втілення в ігровому світі. Для цього в першу чергу визначаються і записуються його базові параметри — сила, витривалість, спритність, інтелект, мудрість і харизма. Класично — кидком 3D6, тобто триразовим кидком шестигранного дайса. Потім гравець вибирає расу і клас свого персонажа. Класичними расами є дворф, гном, напів-орк, напів-ельф, халфлінг (напіврослик), людина та ельф. Різні раси мають свої особливості, як можливості отримання класів або стійкість до певних заклинань. З класів існують: бард, варвар, воїн, злодій, друїд, жрець/священик, маг/чаклун, монах, паладин, рейнджер, чародій. Клас додатково визначає характеристики і схильності й можливості. Персонаж може мати кілька класів.

Після цього він може вибрати навички та вміння, якими персонаж володітиме, а також позначити його світогляд, який впливає на дії персонажа. Є типи світогляду, недоступні для визначених класів. Можливо також вибрати божество, якому персонаж поклоняється. Під кінець гравцеві необхідно належним чином екіпірувати персонажа: дати обладунки та зброю для воїна, сувої і магічні речі для чаклуна, відмички та інші спеціальні інструменти для злодія і так далі.

Також, за погодженням з майстром, гравець може писати чи не писати квенту[2] — біографію персонажа, яка потрібна, щоб він краще вписувався в ігровий світ. У процесі гри персонаж може змінити свої параметри, поліпшити їх завдяки отриманому досвіду.

Подорожі

Протягом гри партія (гравці, що діють разом) подорожує по світу і виконує різні місії й завдання. У процесі подорожей персонажі на розсуд Майстра отримують досвід, який тим чи іншим способом сприяє поліпшенню характеристик персонажа. Також персонажі заробляють гроші і отримують екіпірування. Впродовж відпочинку вони відновлюють здоров'я, відповідно до свого рівня.

Гра може включати в себе безліч дрібніших ігор, де персонажі переходять з однієї в іншу. Вона може закінчуватися після виконання певної місії, а може продовжуватися нескінченно.

«Підземелля» Dungeons & Dragons

Битви

В битвах оцінюються характеристики, залежні від базових характеристик, визначених при створенні персонажа. Це очки здоров'я, клас обладунків, ініціатива, бонус атаки, спас-кидки.

Битва розділяється на раунди по 6 секунд. Кидком D20 визначається перевірка ініціативи кожного персонажа. Персонажі діють у порядку, від вищої ініціативи, до нижчої. Впродовж фази істота може переміститися, атакувати, атакувати на місці (чаклувати, задіяти спеціальну можливість) чи відтиснути противника. Переміщення по прямій рахується по 1 клітинці, по діагоналі — за 1,5, тобто кожна друга рахується за 2. Важка екіпіровка знижує швидкість руху. Ландшафт також модифікує ігровий процес. Наприклад, галька сповільнює персонажів. Кидком D20 з додаванням значення атаки і модифікаторів, прописаних у правилах, гравець вираховує бонус атаки. Коли випадає 1 зараховується промах. Гравці не можуть навмисно завдати шкоду союзникам, проте на них поширюється руйнівних ефект декотрих атак. Елементи ландшафту, перепони, дають певний захист від атак. Часом можливо обеззброїти ворога, захопити його або викрасти надягнену на ньому річ.

Деякі істоти за розміром більші, ніж наявні на полі бою проходи, до прикладу, займають дві клітинки, а прохід одну. Їм дозволяється протиснутися у проходи, вдвічі менші за їхні розміри, рахуючи кожну клітинку за дві й отримуючи штрафи, а також не можуть завершити там свій хід. Так само існують істоти, менші, ніж клітинка, і які можуть стояти в них по кілька.

Певні ситуації змушують істоти виконувати спас-кидки для уникнення або зниження негативних ефектів. Щоб виконати спас-кидок, слід кинути D20 і додати модифікатор, прописаний в правилах.

Магія діє як на ворогів, так і на союзників. Існує магія зі шкідливими і позитивними ефектами, які, діючи на той самий параметр, сумуються. Ефекти тих самих одночасних заклять зазвичай не додаються. Існують закляття з тривалими ефектами і які не діють на певних істот. Сила закляття залежить від рівня класу персонажа. Щоб чаклувати, персонаж повинен сконцентруватися і цей процес не має перериватися[3].

Традиційно керівництво гри або звід правил включає в себе три книги: «Player's Handbook», «Dungeon Master's Guide» і «Monster Manual». Також існують різні доповнення, які майстер може використовувати на свій розсуд.

Набір гральних кісток для D & D

Редакції

Правила Dungeons & Dragons пройшли через кілька редакцій.

Оригінальні правила були опубліковані в 1974 і були доповнені у наступні два роки. Офіційні та популярні неофіційні доповнення публікувалися в журналах The Strategic Review і Dragon.

У 1977 TSR випустила дві нові версії: Advanced Dungeons & Dragons і Dungeons & Dragons.

Dungeons & Dragons був полегшеною (вступною) версією гри. У 1977 році Dungeons & Dragons Basic Set, також названий Другим виданням, був випущений у боксовой версії. Це видання було виправлено в 1981, одночасно з випускомExpert Set, що доповнило основні правила. Між 1983 і 1985 було випущено Третє видання серією з п'яти боксових наборів: Basic Rules, Expert Rules, Companion Rules, Master Rules і Immortal Rules. У 1991 році правила Dungeons & Dragons були перевидані. Це видання включило в себе Dungeons & Dragons Game (вступні правила) і Dungeons & Dragons Rules Cyclopedia (керівництво, що включає матеріал з Basic, Expert, Companion і Master Rules). У 1994 набір був перейменований у Classic Dungeons & Dragons Game, а в 1999 перевиданий у виглядіDungeons & Dragons Adventure Game.

Advanced Dungeons & Dragons (AD & D) був складнішою версією гри. Між 1977 і 1979 роками було випущено три великі книги правил, які отримали назву Основного керівництва: Player's Handbook(PHB), Dungeon Master's Guide(DMG) і Monster Manual(MM).

У 1989 році AD & D був перевиданий (Друга редакція). Правила знову були зібрані у вигляді трьох книг. Вони включали доповнення та виправлення, які були опубліковані протягом минулого десятиліття. Monster Manual був перероблений в Monstrous Compendium, на основі якого в 1993 був зроблений Monstrous Manual.

Друга редакція була сильно перероблена. Під впливом громадськості були видалені такі класи, як assassin (вбивця) і monk (чернець). Демони і дияволи були спочатку перейменовані, а потім повністю вилучені з гри, незважаючи на протести прихильників гри. Цільовий вік гри був знижений.

У 1995-му Короткий посібник було перевидано з невеликими доповненнями. Серед шанувальників це перевидання отримало назву AD & D 2,5.

У 1997 компанія TSR була куплена Wizards of the Coast. Нова компанія негайно почала розробляти нову версію гри.

У 2000 Wizards of the Coast представила третє видання D & D, надто відрізняється від попередніх. Третя редакція правил була спрямована на створення великої гнучкості правил і стандартизації механіки дій. Основа правил була винесена в окрему систему d20, доступну за Open Game License.

У 2003 було випущено видання D & D 3,5. Воно включило безліч незначних змін і розширень для Третьої редакції.

У серпні 2007 була анонсована 4-а редакція, яка вийшла в червні 2008 року. Попередні матеріали (книги Wizards Presents: Classes and Races і Wizards Presents: Worlds and Monsters) були випущені в грудні 2007 і січні 2008.

Основними відмінностями 4-ї редакції є:

 • Збільшення кількості рівнів класу c 20 до 30,
 • Значне посилення впливу вибраної раси на можливості персонажа,
 • Зміна в списку доступних для гри рас,
 • Запровадження спеціалізацій для воїнів («швидкий» або «потужний» стиль бою),
 • Зміна системи світоглядів,
 • Новий базовий сетинг (ігровий світ)

Офіційні сетинги

Офіційні сетинг (ігрові світи) Dungeons & Dragons:

 • Greyhawk — з народження D & D, 1974; перша окрема книга — 1975. В наш час[коли?] офіційно підтримується Wizards of the Coast. У цьому сетингу відбувається дія рольової відеогри The Temple of Elemental Evil: A Classic Greyhawk Adventure.
 • Mystara — з кінця 1970-х. Не підтримується офіційно з 1999. До складу сетингу входять наступні підсетинги:
  • Blackmoor — з народження D & D, 1974; перша окрема книга — 1979. Підтримується компанією Zeitgeist Games.
  • Hollow World — c 1990. Не підтримується офіційно з 1999.
  • Red Steel — з 1994. Не підтримується офіційно з 1999.
 • Ravenloft — з 1983. З 2002 до 2006 року підтримувався компанією Arthaus, в 2006 Wizards of the Coast відкликала ліцензію.
 • Dragonlance — з 1984. З 2002 до 2007 року підтримувався компанією Sovereign Press, навесні 2007 Wizards of the Coast відкликала ліцензію.
 • Forgotten Realms — c 1987. В наш час[коли?] офіційно підтримується Wizards of the Coast. У цьому сетингу відбувається дія таких рольових відеоігор, як Baldur's Gate, Icewind Dale, Neverwinter Nights. До складу цього сетингу входять підсетинги (вони не підтримуються з 1999 року):
 • Spelljammer — з 1989. Не підтримується офіційно з 1999.
 • Dark Sun — з 1990. Не підтримується офіційно з 1999, офіційно перевиданий для 4-ої редакції D & D в 2010 році.
 • Planescape — з 1994. Не підтримується офіційно з 1999. У цьому сетингу відбувається дія комп'ютерної рольової гри Planescape: Torment.
 • Birthright — з 1995. Не підтримується офіційно з 1999.
 • Eberron — з 2004. В наш час[коли?] офіційно підтримується Wizards of the Coast. У цьому сетингу відбувається дія комп'ютерної MMORPG Dungeons & Dragons Online: Stormreach, що вийшла у 2006-му.

Крім того, для D&D були створені офіційні ігрові сетинги за ліцензійними авторським світів: Conan, Red Sonja і Lankhmar.

Станом на літо 2007 року активно підтримуються розробниками тільки наступні сетинги: Forgotten Realms, Eberron. Сетинг Greyhawk вважається «базовим сетингом» третьої редакції D&D: якщо D&D-книга не присвячена якому-небудь певному ігровому світу, мається на увазі, що описувані в ній події, особистості та предмети належать до сетингу Greyhawk.

У даний час Wizards of the Coast видає багато романів за окремими сетингом D&D. Такі світи як Dragonlance і Forgotten Realms більше відомі завдяки саме романам, а не приналежністю до гри.

Примітки

 1. Спочатку слово dungeon, будучи запозиченим з французької, означало в англійській мові головну вежу замку — цитадель, але після того як найзнаменитіша башта країни Тауер (дослівно «вежа»), стала королівською в'язницею, слово «dungeon» стало синонімом підземель і темниць (колишнє значення слова — донжон, теж збереглося)
 2. Квента — поняття, яке прийшло з ранніх рольових ігор з Дж. Р. Р. Толкіена, в перекладі з ельфійської quenta — історія, розповідь
 3. D&D 3.5 - Players Handbook (English). Wizards of the Coast. 2003. ISBN 978-0786962464. 

Див. також

Посилання