Відмінності між версіями «Intel i860»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (додана Категорія:Процесори Intel з допомогою HotCat)
(Додав картку, трохи вікіфікував. Це не просто процесор, а й архітектура, тому потрібна відповідна картка теж)
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{Без джерел|дата=квітень 2016}}
'''i860''' (також відомий як 80860 і під кодовою назвою N10) - RISC-мікропроцесор компанії Intel, вперше випущений в 1989 році. Разом з i960 є однією з перших спроб зробити повністю нову систему команд після провалу iAPX 432 в 1980-х роках.
 
  +
{{Картка CPU}}
 
'''i860''' (також відомий як 80860 і під кодовою назвою N10) мікропроцесор компанії [[Intel]] з архітектурою [[RISC]], вперше випущений в 1989 році. Разом з i960 є однією з перших спроб зробити повністю нову систему команд після провалу [[iAPX 432]] в 1980-х роках.
   
i860 був випущений настільки урочисто, що затьмарив випуск i960, який багато хто вважав більш вдалою розробкою. Цей процесор так і не домігся комерційного успіху, і проект був закритий у середині 1990-х. Використовувався в графічних підсистемах - таких, як плата розширення NeXT Dimension для комп'ютерів NeXT Cube, а також в комп'ютерах з масово-паралельною архітектурою Intel iPSC/860. Через відсутність комерційного успіху більше не виробляється.
+
i860 був випущений настільки урочисто, що затьмарив випуск i960, який багато хто вважав більш вдалою розробкою. Цей процесор так і не домігся комерційного успіху, і проект був закритий у середині 1990-х. Використовувався в графічних підсистемах таких, як плата розширення NeXT Dimension для комп'ютерів {{нп|NeXTcube}}, а також в комп'ютерах з масово-паралельною архітектурою Intel iPSC/860. Через відсутність комерційного успіху більше не виробляється.
   
==Технічні особливості==
+
== Технічні особливості ==
   
Мікропроцесор i860 поєднав ряд технічних характеристик, які були унікальні для того часу, особливо архітектура VLIW і потужна підтримка високошвидкісних операцій з плаваючою комою. Процесор мав 32-бітний [[ALU]] (арифметико-логічний пристрій) разом з 64-бітним математичним співпроцесором, який був побудований на трьох частинах: суматор, помножувач і графічний процесор. Система мала окремі конвеєри для АЛП, суматора і помножувача, і могла передавати до трьох інструкцій за такт.
+
Мікропроцесор i860 поєднав ряд технічних характеристик, які були унікальні для того часу, особливо архітектура VLIW і потужна підтримка високошвидкісних операцій з {{Число з рухомою комою|рухомою комою}}. Процесор мав 32-бітний [[арифметико-логічний пристрій]] разом з 64-бітним [[Математичний співпроцесор|математичним співпроцесором]], який був побудований на трьох частинах: суматор, помножувач і графічний процесор. Система мала окремі конвеєри для АЛП, суматора і помножувача, і могла передавати{{куди}} до трьох інструкцій за такт.
   
Процесор мав одну досить незвичайну особливість - конвеєри як функціональні одиниці були доступні програмно, що вимагало від компіляторів обережності у створенні порядку інструкцій у об'єктних модулях для забезпечення постійного заповнення конвеєрів. Це дозволяє досягти деяких цілей RISC-архітектури, де щось на кшталт «компілятора мікрокода" на льоту "» було прибрано з ядра процесора і поміщено в компілятор. Це дозволило створити більш просте ядро ​​і звільнити місце для інших цілей, але призвело до більшого обсягу коду, негативному впливу на результативне звернення в кеш, пропускну здатність пам'яті і загальну вартість системи. В результаті, i860 був здатний виконувати певні графічні алгоритми та алгоритми з плаваючою комою на виключно високій швидкості, але його продуктивність в загальних додатках «кульгала», а програмувати ефективно було вельми складно.
+
Процесор мав одну досить незвичайну особливість конвеєри як функціональні одиниці були доступні програмно, що вимагало від компіляторів обережності у створенні порядку інструкцій у об'єктних модулях для забезпечення постійного заповнення конвеєрів. Це дозволяє досягти деяких цілей RISC-архітектури, де щось на кшталт «компілятора мікрокоду „на на льоту“» було прибрано з ядра процесора і поміщено в компілятор. Це дозволило створити більш просте ядро ​​і звільнити місце для інших цілей, але призвело до більшого обсягу коду, негативного впливу на результативне звернення в кеш, пропускну здатність пам'яті і загальну вартість системи. В результаті, i860 був здатний виконувати певні графічні алгоритми та алгоритми з рухомою комою на досить високій швидкості, але його продуктивність у програмах загального призначення «кульгала», а програмувати ефективно було вельми складно.{{джерело}}
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
  +
* [[Intel i860]]
   
  +
== Джерела ==
  +
{{reflist}}
   
 
{{Hardware-stub}}
 
{{Hardware-stub}}
  +
{{Без джерел|дата=квітень 2016}}
 
 
{{Мікропроцесори архітектури RISC}}
 
{{Мікропроцесори архітектури RISC}}
 
{{ВП-портали|Інформаційні технології|}}
 
{{ВП-портали|Інформаційні технології|}}

Версія за 12:46, 16 серпня 2019

Intel i860
KL Intel i860XR.jpg
Розробник: Intel

i860 (також відомий як 80860 і під кодовою назвою N10) — мікропроцесор компанії Intel з архітектурою RISC, вперше випущений в 1989 році. Разом з i960 є однією з перших спроб зробити повністю нову систему команд після провалу iAPX 432 в 1980-х роках.

i860 був випущений настільки урочисто, що затьмарив випуск i960, який багато хто вважав більш вдалою розробкою. Цей процесор так і не домігся комерційного успіху, і проект був закритий у середині 1990-х. Використовувався в графічних підсистемах — таких, як плата розширення NeXT Dimension для комп'ютерів NeXTcube[en], а також в комп'ютерах з масово-паралельною архітектурою Intel iPSC/860. Через відсутність комерційного успіху більше не виробляється.

Технічні особливості

Мікропроцесор i860 поєднав ряд технічних характеристик, які були унікальні для того часу, особливо архітектура VLIW і потужна підтримка високошвидкісних операцій з Шаблон:Число з рухомою комою. Процесор мав 32-бітний арифметико-логічний пристрій разом з 64-бітним математичним співпроцесором, який був побудований на трьох частинах: суматор, помножувач і графічний процесор. Система мала окремі конвеєри для АЛП, суматора і помножувача, і могла передавати[Куди?] до трьох інструкцій за такт.

Процесор мав одну досить незвичайну особливість — конвеєри як функціональні одиниці були доступні програмно, що вимагало від компіляторів обережності у створенні порядку інструкцій у об'єктних модулях для забезпечення постійного заповнення конвеєрів. Це дозволяє досягти деяких цілей RISC-архітектури, де щось на кшталт «компілятора мікрокоду „на на льоту“» було прибрано з ядра процесора і поміщено в компілятор. Це дозволило створити більш просте ядро ​​і звільнити місце для інших цілей, але призвело до більшого обсягу коду, негативного впливу на результативне звернення в кеш, пропускну здатність пам'яті і загальну вартість системи. В результаті, i860 був здатний виконувати певні графічні алгоритми та алгоритми з рухомою комою на досить високій швидкості, але його продуктивність у програмах загального призначення «кульгала», а програмувати ефективно було вельми складно.[джерело?]

Див. також

Джерела