Life on Mars?

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Life on Mars?» (укр. Життя на Марсі?) — пісня Девіда Боуї, вперше випущена у 1971 році на альбомі «Hunky Dory». У роботі над піснею, яку радіостанція BBC Radio 2 пізніше назвала «гібридом бродвейського мюзиклу і живопису Сальвадора Далі»[1], взяв участь запрошений клавішник Рік Уейкман. Випущена як сингл в 1973 році, вона добралася до 3-го місця у Великобританії і залишалася в чарті 13 тижнів. Через 30 років пісня повернулася в британський чарт на 55-е місце, головним чином завдяки своїй появі в однойменному англійською телесеріалі. Ніл Маккормік з британської газети The Telegraph поставив її на перше місце в своєму списку 100 найкращих пісень усіх часів[2].

Історія створення

У 1968 році Боуї написав «Even a Fool Learns to Love», поклавши власний текст на музику французької пісні «Comme d’habitude» 1967 року. Пісня Боуї ніколи не випускалась, але Пол Анка купив права на оригінальну французьку версію і переписав її в «My Way», прославивши Френка Сінатру, будучи записаною на однойменному альбомі 1969 року. Успіх версії Анки спонукав Боуї написати «Life on Mars?» як пародію на запис Сінатри., акорди пісень теж схожі[3].

Боуї зазначив, що Уейкман «прикрасив фортепіанну партію» своєю своєрідною мелодією, а гітарист Мік Ронсон «створив одну з перших і кращих гітарних партій» для пісні. У написі на обкладинці «Hunky Dory» зазначено, що пісня була «натхненна Френкі». Для просування синглу Мік Рок зняв відеокліп, в якому Боуї в бірюзовому костюмі виконував пісню соло на білому тлі.

Текст пісні

Радіостанція Бі-бі-сі назвала текст пісні «Life on Mars?» «одним з найдивніших з будь коли написаних», що складається з «безлічі сюрреалістичних образів», подібних картинам Сальвадора Далі.

Під час випуску «Hunky Dory» в 1971 році Боуї визначив тему пісні як «реакцію чутливої дівчини на мас-медіа». У 1997 році він додав: «Я думаю, що вона розчарована дійсністю, але, незважаючи на це, їй твердять, що десь є життя прекрасніше, і вона гірко розчарована тому, що двері в цю життя для неї закрита»Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву..

Рядок «Look at those cavemen go» є відсиланням до пісні «Alley Oop» — єдиному хіту 1960 року американської ду-воп групи The Hollywood ArgylesПомилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву..

Вплив на популярну культуру

Пісня була використана в якості назви і саундтрека однойменного телесеріалу виробництва BBC. Вона часто звучала протягом обох сезонів телесеріалу, а також в його спін-офі «Прах до праху». Вона також використовувалася в американській адаптації серіалу.

В епізоді «Води Марса» британського телесеріалу «Доктор Хто» на Марсі була виявлена космічна станція «Bowie Base One».

У четвертому сезоні серіалу Американська історія жахів господиня цирку Ельза Марс виконує пісню, представляючи себе знаменитою співачкою в барвистому шоу. У цій сцені актриса Джессіка Ленг представлена в образі Девіда Боуї з оригінального відео (бірюзові костюм і віки).Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву.

Список композицій

Слова і музика всіх пісень написані Девідом Боуї.

  1. «Life on Mars?» — 3:48
  2. «The Man Who Sold the World» — 3:55

Учасники запису

Чарти

Рік Чарт Макс.

позиція

1973 Flag of Germany.svg Німеччина (Media Control Charts)Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву. 39
Flag of Ireland.svg Ірландія (IRMA)Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву. 4
Flag of the United Kingdom.svg Великобританія (UK Singles Chart)Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву. 3
2007 55
2009 Flag of Australia.svg Австралія (ARIA)Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву. 67


Примітки