Lingua catolica

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:47, 28 серпня 2019, створена BunykBot (обговорення | внесок) (Додавання дати до шаблону)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Lingua catolica - проект міжнародної штучної мови, запропонований в 1890 році Чилійскьим морським лікарем Альбертом Ліптеєм (Albert Liptay). "catolica" в назві мови означає, перш за все, «загальний» (від значення давньогрецького слова "καθολικός").

На початку 1890-х Ліптей публікує свою роботу спочатку іспанською - «La lengua católica ó sea proyecto de un idioma internacional sin construccion gramatical» (Назву можна перекласти як "Загальна мова або проект міжнародної мови без граматичних конструкцій"), а пізніше французькою (1892) і німецькою мовами (німецьке видання вийшло в Лейпцигу під назвою "Eine Gemeinsprache der Kulturvölker" - "Спільна мова культурних народів").

У цій роботі Ліптей дає як критичний розбір деяких попередніх мовних проектів, так і начерк нової міжнародної мови, намічаючи лише в загальних рисах його словник і граматику, і обіцяючи його повну розробку в майбутньому.

При цьому Ліптей проголошує девіз "єдина оригінальність цього проекту полягає у відсутності будь-якої оригінальності" і заявляє про відмову від наміру винаходити мову, намагаючись замість цього показати, що міжнародна мова вже є - за рахунок існування десятків тисяч загальних і майже ідентичних слів в англійській, французькій, німецькій, іспанській, італійській мовах та латині (від якої всі вони значною мірою створилися).

Проект Ліптея був досить високо оцінений сучасниками. Так, С. Булич, розглянувши у статті "Всесвітня або міжнародна мова» поряд з ним кілька інших мовних проектів того часу (волапюк пасилінгва есперанто космос ), визнав Lengua «La lengua católica ó sea proyecto de un idioma internacional sin construccion gramatical» "найвдалішою з усіх існуючих спроб загальної мови", пославшись при цьому також на думку відомого англійського вченого Макса Мюллера.

Проте надалі ця мова, на відміну від есперанто, поширення не отримала.

Посилання[ред. | ред. код]