Lithops coleorum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lithops coleorum
Coleorum-0922.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Аїзові (Aizoaceae)
Підродина: Ruschioideae
Триба: Ruschieae
Рід: Літопс (Lithops)
Вид: Літопс Коулів
Біноміальна назва
Lithops coleorum
S.A.Hammer & Uijs, 1994
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lithops coleorum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lithops coleorum
EOL logo.svg EOL: 5169115
IPNI: 980208-1
The Plant List: tro-50195917

Lithops coleorum (укр. літопс Коулів[1]) — вид суперсукулентних багаторічних рослин, що належить до родини аїзових (Aizoaceae) або мезембріантемових (Mesembryanthemaceae).

Історія

Вид був названий на честь подружжя Десмонда Торна та Норін Коулів за їх величезний вклад у дослідження і накопичення знань про літопси. Вперше описаний у 1994 році Стівеном Хаммером (англ. Steven A. Hammer) і Рональдом Юїсом (англ. Ronald Uijs) в журналі Південноафриканського товариства любителей алое і сукулентів (англ. The South African Aloe and Succulent Society) «Aloe»[2].

Біологічний опис

Рослина невелика, зазвичай утворює кущик з 2—3, іноді до 6 голів. Зверху пара листків має овальну форму, у профіль — дуже випуклі, гла́дкі, без горбків, злегка блискучі, від палевого до рожево-сірого або оранжево-горіхового кольору. Віконце або чытко видно, або утворює складну групу з чисельних міні-віконець, що вишиковуються у вигляді лінії або кільця. Квітки маленькі з невпорядкованими пелюстками тьм'яно-жовтого кольору з вузькою, малопомітною, поздовжньою білою смужкою, що з'являється ранньою осінню. Плоди 5—6 камерні. У природних умовах вони визрівають у щілині і майже непомітні, в культурі підносяться над нею на подовженій плодоніжці.

Поширення і еколлогія

Ендемічна рослина Південно-Африканської Республіки. Ареал дуже локалізований перебуває на північно-східній межі поширення літопсів і займає територію неподалік від Лепхалалеа в провінції Лімпопо — майже на кордоні із Зімбабве і Ботсваною на березі річки Лімпопо. За наявними наразі даними популяція цього виду являє собою моноколонію, хоча ця територія ще недостатньо вивчена. Росте у співдружності з Avonia rhodesica. Тут випадає досить багато опадів — до 900 мм на рік.

Споріднені і сусідні види

Lithops coleorum мешкають неподалік від північно-східного кордону ареалу Lithops lesliei, однак не мають ніяких контактів з цим видом. Є близькими за структурою плодів та морфологічними ознаками з Lithops pseudotruncatella і Lithops localis (Lithops terricolor), хоча географічно розташовані далеко від цих видів.

Культивування

Це порівняно легкий вид для вирощування в культурі, що швидко утворює кущик з багатьох голівок. У пухкому ґрунті може набути шаровидну форму, хоча вона не є типовою для вигляду цього виду в природних умовах, де вони мешкають у твердому ґрунті.

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Aloe: Mondstuk van die Suid-Afrikaanse Aalwyn-en Vetplant Vereniging. Journal of the South african Aloe and Succulent Society. Pretoria 31(2): 36. 1994

Джерела

  • Рой Маккалистер. Все о суккулентах. — Санкт-Петербург : ООО «СЗКЭО Кристалл», 2007. — 208 с. — ISBN 978-9603-0061-2. (рос.)
  • Стивен Хаммер. Литопсы — богатство дикой природы (Обзор рода Lithops N. E. Br., перевод Наталья Эллис). — «Британское общество любителей кактусов и других суккулентов», 2002. — 176 с. (рос.)
  • Рой Маккалистер. Литопсы и другие живые камни. — Санкт-Петербург, Москва : СЗКЭО Кристалл, Оникс, 2006. — 128 с. — ISBN 5-9603-0037-0. (рос.)
  • Lithops coleorum L. Bol. (1994). Flowering stones. Процитовано 07.02.2018.  (англ.)
  • Lithops coleorum S. A. Hammer & Uijs (1994). Information, pictures and links on Lithops. Процитовано 07.02.2018.  (англ.)
  • Lithops coleorum. Lithops: Pietre vive. Процитовано 07.02.2018. [недоступне посилання з червень 2019] (італ.)
  • Lithops coleorum S.A.Hammer & Uijs 1994. Au Cactus Francophone. Tout l'univers des plantes grasses et succulentes. Процитовано 07.02.2018.  (фр.)
  • Jan Gloser. Kvetoucí kameny. — Praha : Academia, 1988. — 128 с. (чес.)

Література

Посилання