Mappa mundi

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Середньовічний світ на Лондонському Псалтирі.

Mappa mundi (лат. «карта світу») - загальна назва географічних карт європейського Середньовіччя. Їх особливість полягала в тому, що вони призначалися не для практичного застосування, скажімо, при навігації (на відміну від пізніших портуланів), а для наочної ілюстрації християнської картини світобудови.

Основоположником середньовічної картографії вважається автор VIII століття, Беата з Лієбани, який відштовхувався у своїх побудовах від Аристотеля, Птолемея та Ісидора Севільського. Одна з найбільш ранніх пам'яток - Меровінгська карта з Альбі (бл. 730 р.). Території на ранніх картах зображувалися вкрай схематично. У завдання їх укладачів (переважно монахів) не входила передача пропорційного співвідношення тих чи інших географічних об'єктів.

Найпоширеніші були mappae mundi, складені за принципом Т і О. На цих картах суша утворювала коло, розділений на три частини Середземним морем і пов'язаними з ним водоймами у формі літери Т. Для середньовічного розуму це була найбільш раціональна і гармонійна концепція світобудови, яка не суперечила географічним знанням того часу. На деякі карти наносилися виділені ще Аристотелем кліматичні зони - від арктичної до екваторіальної.

До XX століття вціліло близько 1100 картографічних пам'яток Середньовіччя - діаметром від декількох сантиметрів до трьох з половиною метрів (Ебсторфська карта). Після втрати Ебсторфської карти найбільшою є подібна до неї Херефордська карта. Настінні карти такого масштабу є стислими енциклопедіями середньовічних знань: на них достатньо місця для зображення сторін світу, біблійних оповідань, міфологічних тварин і рослин, а також заморських племен.

У пізньому середньовіччі на зміну mappae mundi приходять портулани - карти узбереж, значення яких було більше прикладним. Вінцем середньовічної картографії можна вважати Каталанський атлас 1375 р., який досить точно передає обриси Європи, і італійські гібриди mappa mundi з портуланами (як, наприклад, карта фра Мауро з венеціанської бібліотеки Марчіано, яка датується 1459 р.).

Див. також