ROT13

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:41, 17 лютого 2017, створена SOMBot (обговореннявнесок) (ізольована стаття сирота0)
Перейти до: навігація, пошук
Алгоритм ROT13 замінює кожну букву свого на 13 знаків далі за алфавітом. Наприклад, "HELLO" стає URYYB (або, назад, URYYB стає HELLO знову).

Алгоритм ROT13 ("поворот на 13 позицій", іноді через дефіс пишуть rot-13) являє собою простий листі шифр заміни , який замінив букви, літери 13 літери після неї в алфавіті. Rot13 є приватним випадком шифру Цезаря, розробленого ще в Стародавньому Римі.

Оскільки у базовому латинському алфавіті 26 букв (2×13), то rot13 є зворотним, тобто, щоб декодувати rot13, застосовується один і той же алгоритм, тому одна і та ж дія може бути використаною для кодування і декодування. Алгоритм не забезпечує практично ніякої криптографічного безпеки, і часто наводиться як типовий приклад слабкого шифрування.[1]

Rot13 є використовуваний на інтернет-форумах , як засіб для приховування спойлерів, реплік, головоломки рішень та образливих матеріалів від випадкового погляду. rot13 часто згадується в розмовах груп новин.

Опис

Перетворення може бути зроблено за допомогою таблиці підстановки:

Вхід ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Вихід NOPQRSTUVWXYZABCDEFGHIJKLMnopqrstuvwxyzabcdefghijklm

Наприклад, в наступному анекдоті, кінцівка була закрита за допомогою алгоритму rot13:

Why did the chicken cross the road?
Gb trg gb gur bgure fvqr!

Перетворивши весь текст за допомогою алгоритму rot13, виявляємо відповідь на жарт:

Jul qvq gur puvpxra pebff gur ebnq?
To get to the other side!

Посилання

  1. Christopher Swenson (17 March 2008). Modern Cryptanalysis: Techniques for Advanced Code Breaking. John Wiley & Sons. с. 5. ISBN 9780470135938.