ROT13

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алгоритм ROT13 замінює кожну букву свого на 13 знаків далі за алфавітом. Наприклад, "HELLO" стає URYYB (або, назад, URYYB стає HELLO знову).

Алгоритм ROT13 (іноді через дефіс — ROT-13) — простий буквений підстановочний шифр, який заміняє літеру 13 буквою в абетці після неї. ROT-13 є різновидом шифру Цезаря, розробленого в Стародавньому Римі.

Оскільки у базовій латинській абетці є 26 букв (2×13), то ROT13 є зворотним, тобто, щоб декодувати ROT13, застосовується один і той же алгоритм, тому одна і та ж дія може бути використаною для кодування і декодування. Алгоритм не забезпечує практично ніякої криптографічної безпеки й часто наводиться як типовий приклад слабкого шифрування.[1]

ROT13 використовується на інтернет-форумах , як засіб для приховування спойлерів, реплік, вирішень головоломок та образливих матеріалів від випадкового погляду. ROT13 вважають «юзнетовим еквівалентом друкування в журналах відповідей на головоломки в перевернутому вигляді». ROT13 надихнув до створення різноманітних буквених і словесних мережевих ігор, а також часто використовується в бесідах груп новин.

Опис[ред.ред. код]

Перетворення може бути зроблено за допомогою таблиці підстановки:

Вхід ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Вихід NOPQRSTUVWXYZABCDEFGHIJKLMnopqrstuvwxyzabcdefghijklm

Наприклад, в наступному анекдоті, кінцівка була закрита за допомогою алгоритму rot13:

Why did the chicken cross the road?
Gb trg gb gur bgure fvqr!

Перетворивши весь текст за допомогою алгоритму rot13, виявляємо відповідь на жарт:

Jul qvq gur puvpxra pebff gur ebnq?
To get to the other side!

Посилання[ред.ред. код]

  1. Christopher Swenson (17 March 2008). Modern Cryptanalysis: Techniques for Advanced Code Breaking. John Wiley & Sons. с. 5. ISBN 9780470135938.