Відмінності між версіями «SCADA»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
м (Вилучив файл Scada_std_anim.gif, оскільки він був вилучений з Wikimedia Commons користувачем Ellin Beltz. Причина: Copyright violation, see commons:Commons:Licensing.)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
[[Файл:Scada std anim no lang.gif|thumb|280px|Анімація роботи графічного інтерфейсу SCADA-системи]]
 
 
'''SCADA''' (скорочення від {{lang-en|Supervisory Control And Data Acquisition}}) — цим терміном позначаються великі, розподілені системи спостереження та керування. Системи SCADA використовуються для спостереження та керування хімічними, фізичними, або транспортними процесами.
 
'''SCADA''' (скорочення від {{lang-en|Supervisory Control And Data Acquisition}}) — цим терміном позначаються великі, розподілені системи спостереження та керування. Системи SCADA використовуються для спостереження та керування хімічними, фізичними, або транспортними процесами.
   
Рядок 23: Рядок 23:
   
 
== Розробники ==
 
== Розробники ==
У 90-х роках з'явилися системи SCADA, що працюють в середовищі Windows. Найвідоміші пакети Genesis 32 («Iconics», USA), Factory Suite («Wonder-ware», USA), Modicon Factory Link («US Data», USA), Genie («Advantech», USA), Cimplicity HMI («GE Fanuc Automation», Японія), WinCC («[[Siemens AG]]», Німеччина). У Росії розроблена система Trace Mode («AdAstra»). В 2014 році українська інжінірінгова компанія «НіК» представила свою інноваційну розробку&nbsp;— HMI/SCADA систему «PowerSyS»<ref>[http://nik.net.ua/ru/category/HMI/SCADA-PowerSyS HMI/SCADA PowerSyS]</ref> Такі системи забезпечують: наочну інформацію про хід виробництва, відображення стану приводів і технологічного устаткування, деталізацію вибраних диспетчером частин процесу, розрахунок показників процесу в динаміці і виведення узагальненої інформації у вигляді графіків, таблиць або малюнків, розпізнавання передаварійних і аналіз аварійних ситуацій з рекомендаціями послідовності дій диспетчера, можливість управління виконавчими пристроями об'єкта з пульта диспетчера, створення архіву аварій, подій і поведінки процесу в часі, захист від недозволеного доступу до збору інформації і управління.
+
У 90-х роках з'явилися системи SCADA, що працюють в середовищі Windows. Найвідоміші пакети Genesis 32 («Iconics», USA), Factory Suite («Wonder-ware», USA), Modicon Factory Link («US Data», USA), Genie («Advantech», USA), Cimplicity HMI («GE Fanuc Automation», Японія), WinCC («[[Siemens AG]]», Німеччина). У Росії розроблена система Trace Mode («AdAstra»). В 2014 році українська [[інжиніринг]]ова компанія «НіК» представила свою інноваційну розробку&nbsp;— HMI/SCADA систему «PowerSyS»<ref>[http://nik.net.ua/ru/category/HMI/SCADA-PowerSyS HMI/SCADA PowerSyS]</ref> Такі системи забезпечують: наочну інформацію про хід виробництва, відображення стану приводів і технологічного устаткування, деталізацію вибраних диспетчером частин процесу, розрахунок показників процесу в динаміці і виведення узагальненої інформації у вигляді графіків, таблиць або малюнків, розпізнавання передаварійних і аналіз аварійних ситуацій з рекомендаціями послідовності дій диспетчера, можливість управління виконавчими пристроями об'єкта з пульта диспетчера, створення архіву аварій, подій і поведінки процесу в часі, захист від недозволеного доступу до збору інформації і управління.
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==

Версія за 07:18, 27 квітня 2015

Анімація роботи графічного інтерфейсу SCADA-системи

SCADA (скорочення від англ. Supervisory Control And Data Acquisition) — цим терміном позначаються великі, розподілені системи спостереження та керування. Системи SCADA використовуються для спостереження та керування хімічними, фізичними, або транспортними процесами.

Основні компоненти системи

SCADA-система зазвичай містить такі підсистеми:

 • Людино-машинний інтерфейс (HMI англ. Human Machine Interface) — інструмент, який подає дані про хід процесу людині операторові, що дозволяє операторові контролювати процес і управляти ним.
 • Диспетчерська система (головний термінал) (MTU англ. Master Terminal Unit) — збирає дані про процес і відправляє команди процесору (керування).
 • Абонентський кінцевий блок (віддалений термінал) (RTU англ. Remote Terminal Unit), що під'єднується до датчиків процесу, перетворює сигнал з датчика в цифровий код і відправляє дані в диспетчерську систему.
 • Програмований логічний контролер (PLC англ. Programmable Logic Controller) використовується як польовий пристрій у зв'язку з вищою ніж у RTU спеціального призначення економічністю, універсальністю і гнучкістю.
 • Комунікаційна інфраструктура (CS англ. Communication System) для реалізації промислової мережі.

Функції SCADA

Загальними для усіх систем SCADA функціями є:

 • збір поточної інформації про роботу устаткування з датчиків і контролерів;
 • первинне перетворення зібраної інформації;
 • збереження поточної інформації;
 • представлення поточної інформації у вигляді гістограм, таблиць, графіків;
 • друк звітів і протоколів про роботу одиниць устаткування;
 • передача і введення в пристрої керування команд диспетчера;
 • використання поточної інформації для вирішення завдань управління виробництвом;
 • організація зв'язку з пристроями, підключеними до інформаційної мережі.

Розробники

У 90-х роках з'явилися системи SCADA, що працюють в середовищі Windows. Найвідоміші пакети Genesis 32 («Iconics», USA), Factory Suite («Wonder-ware», USA), Modicon Factory Link («US Data», USA), Genie («Advantech», USA), Cimplicity HMI («GE Fanuc Automation», Японія), WinCC («Siemens AG», Німеччина). У Росії розроблена система Trace Mode («AdAstra»). В 2014 році українська інжинірингова компанія «НіК» представила свою інноваційну розробку — HMI/SCADA систему «PowerSyS»[1] Такі системи забезпечують: наочну інформацію про хід виробництва, відображення стану приводів і технологічного устаткування, деталізацію вибраних диспетчером частин процесу, розрахунок показників процесу в динаміці і виведення узагальненої інформації у вигляді графіків, таблиць або малюнків, розпізнавання передаварійних і аналіз аварійних ситуацій з рекомендаціями послідовності дій диспетчера, можливість управління виконавчими пристроями об'єкта з пульта диспетчера, створення архіву аварій, подій і поведінки процесу в часі, захист від недозволеного доступу до збору інформації і управління.

Див. також

Примітки

Посилання