Відмінності між версіями «TeX»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 63: Рядок 63:
 
* [news:comp.text.tex comp.text.tex] Usenet група присвячена [[TeX]] та [[LaTeX]]
 
* [news:comp.text.tex comp.text.tex] Usenet група присвячена [[TeX]] та [[LaTeX]]
 
* http://ph.icmp.lviv.ua/~ashv/tex/TeXandUkrainian.win.html [[TeX]] та [[українська мова]]
 
* http://ph.icmp.lviv.ua/~ashv/tex/TeXandUkrainian.win.html [[TeX]] та [[українська мова]]
  +
  +
* [http://www.linux.org.ua/twiki/pub/Projects/LshortUk/lshortuk.pdf Не надто короткий вступ до LaTeX2e] переклад класичного керівництва для початківців ([[PDF]], 2.3 МБ).
  +
* [http://www.matfiz.univ.kiev.ua/media/library/book/1220438928.pdf А.П. Креневич, В.А. Бородін, «Видавнича система LaTeX»]
   
 
{{Soft-stub}}
 
{{Soft-stub}}

Версія за 10:38, 27 грудня 2008


Tex
TeX logo.svg
Тип Комп'ютерна верстка
Автор(и) Дональд Кнут
Розробник Дональд Кнут
Стабільний випуск 3.141592 (грудень 2002)
Версії 3.14159265 (січень 2014)[1]
Репозиторій www.tug.org/svn/texlive/
Операційна система багато
Написано на WEB і Pascal
Ліцензія можна змінювати, але результат не можна називати TeX
ні

CMNS: 
Tex
на Вікісховищі

TeX (тау епсілон хі, τεχ) — мова програмування спеціального призначення, яка є основним ядром системи набору публікацій (комп'ютерної верстки); зокрема для набору математичних та інших технічних (від грец. techne — мистецтво/літак, основа «технології») текстів. На базі TeX створено багато різноманітних пакетів для полегшення оформлення документів, найбільш відомим серед них є LaTeX.

Латинська абревіатура TeX здебільшого вимовляється в українській, як «тех».

Історія

Система TeX створена американським дослідником Дональдом Кнутом. Робота над TeX розпочалась в 1970 під час написання Д. Кнутом відомої праці «Мистецтво Програмування».

Через рік після початку роботи над TeX, Д. Кнут був запрошений до Американського Математичного Товариства (AMS) прочитати лекцію на зібранні Товариства. Темою його доповіді були TeX (для набору), і METAFONT (для розробки шрифтів, що використовуються в TeX). На той час TeX все ще був більше дослідницьким проектом, проте мав деякі особливості:

  • він був призначений для використання безпосередньо авторами;
  • він походив з академічного середовища, та розповсюджувався безкоштовно;
  • був спроектований таким чином, щоб бути доступним на будь-якому комп'ютері і операційній системі, та видавати однакові результати роботи на різних системах;

З самого початку TeX став популярним серед математиків, фізиків, астрофізиків, астрономів, різних вчених-дослідників, яким бракувало необхідних символів на друкарських машинках а якість документів, створених в інших системах, була незадовільною.

Ядро TeX це інтерпретатор. Базові команди мови дуже низького рівня, але, на їх основі можна створювати макрокоманди вищого рівня.

Особливості

TeX істотно відрізняється від поширених сучасних систем підготовки документів. Вхідні файли мають вигляд звичайних текстових файлів, в тексті яких присутні спеціальні команди або макроси TeX. Наприклад:

 a language like \TeX\ for formatting, and a language like
 \PASCAL\ for programming

Як і в решті мов програмування, вхідні тексти TeX можуть мати коментарі — текст, який не обробляється і не відображається в отриманих документах.

В результаті інтерпретації, класичний інтерпретатор TeX видає файл в форматі DVI (Device Independent) — в цьому файлі визначається зовнішній вигляд документа. Як правило, документи в форматі DVI виглядають однаково на різних пристроях відображення (монітор, принтер).

Окрім класичного інтерпретатора TeX, існують і інші різновиди, наприклад PDFTeX. В результаті роботи PDFTeX отримуються файли в форматі PDF.

Не менш істотною особливістю є надзвичайно висока якість відображення математичних формул, зазвичай, недосяжна для решти систем.

Дистрибутиви

Існують як комерційні (платні), так і некомерційні (безплатні) дистрибутиви TeX. До складу більшості сучасних операційних систем Linux та BSD клонів входить пакет teTeX — некомерційний дистрибутив TeX, LaTeX та супутніх програм.

Найбільш відомим дистрибутивом для MS Windows є MiKTeX — безкоштовний дистрибутив TeX, LaTeX і супутніх програм, має зручний механізм встановлення нових модулів. Найбільшим дистрибутивом є кросплатформений TeXLive.

Дивіться також

Ресурси інтернету

  1. http://mirrors.ctan.org/systems/knuth/dist/tex/tex.web
  2. https://www.tug.org/whatis.html