UNIX-подібні операційні системи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Генеалогічне дерево UNIX-подібних операційних систем

UNIX-подібна операційна система (інколи скорочено як *nix) — операційна система, яка виникла під впливом UNIX. Термін включає в себе вільні/відкриті операційні системи, утворені від UNIX компанії Bell Labs або емульовані його можливості, комерційні і запатентовані розробки, а також версії, засновані на сирцевому коді UNIX. Немає стандарту, який визначає термін, і припустимі різні точки зору про те, чи вважати певний продукт UNIX-подібним чи ні.

Термін «UNIX-подібний» і торгова марка UNIX[ред. | ред. код]

The Open Group володіє торговою маркою UNIX і веде справи Single UNIX Specification, де слово UNIX використовується як знак відповідності. Вони не схвалюють вживання терміна «UNIX-подібний» і вважають, що це зловживання їхньою торговою маркою. Керівництво групи вимагає використання великих літер у назві UNIX або в іншому випадку окремо від решти тексту, схвалюють використання слова UNIX як прикметника в поєднанні з такими словами, як «система», і не схвалюють написання через дефіс (відноситься до англійських текстів). Найближчий термін, який вони вважали б коректним, був би «UNIX system-like»[1].

З 2007 року ведеться суперечка між Вейном Греєм і The Open Group, в якому обговорюється використання слова UNIX як торгової марки[2]. Зі слів Trademark Trial and Appeal, Board Gray зі своєю компанією вимагає від The Open Group надати йому документацію для їхніх вимог до торгової марки.

Також, у 2007 році X/Open Company Ltd. наполягла на тому, щоб німецький Університет Касселя не використовував «UNIK» як скорочення[3].

Категорії[ред. | ред. код]

Денніс Рітчі, один з творців UNIX, висловив свою думку, що UNIX-подібні системи, такі як Linux, є де-факто UNIX-системами. Ерік Реймонд запропонував розділити UNIX-подібні системи на 3 типи:

  • Генетичний UNIX: Системи, історично пов'язані з кодовою базою AT&T. Більшість, але не всі комерційні дистрибутиви UNIX-систем потрапляють під цю категорію. Так само, як і *BSD-системи, які є результатами роботи університету Берклі в пізніх 1970-х і ранніх 1980-х. У деяких з цих систем відсутній код AT&T, але досі простежується походження від розробки AT&T.
  • UNIX по товарному знаку, або бренду: ці системи, в основному комерційного характеру, були визначені The Open Group як відповідні Єдиної специфікації UNIX, і їм дозволено носити ім'я UNIX. Більшість цих систем - комерційні похідні кодової бази UNIX System V в тій чи іншій формі (наприклад, Amiga UNIX), хоча деякі (наприклад, z/OS компанії IBM) заслужили торгову марку через шар сумісності з POSIX, не бувши по суті UNIX. Багато старих UNIX-систем не підходять під це визначення.
  • UNIX по функціональності: В цілому, будь-яка система, поведінка якої приблизно відповідає специфікації UNIX. До таких систем можна віднести Linux і Minix, які ведуть себе подібно UNIX-системі, але не мають генетичних зв'язків з кодовою базою AT&T. Більшість вільних / відкритих реалізацій UNIX, бувши генетичним UNIX чи ні, підпадають під обмежене визначення цієї категорії у зв'язку з дорожнечею сертифікації The Open Group, яка коштує кілька тисяч доларів.

Cygwin, не бувши операційною системою, надає UNIX-подібне середовище в Microsoft Windows; також існують сервіси Microsoft Windows для UNIX.

Розвиток UNIX-подібних систем[ред. | ред. код]

UNIX-системи почали з'являтися з пізніх 1970-х і ранніх 1980-х. Багато власницьких версій, таких як Idris (1978), Coherent [en] (1983) і UniFLEX[en] (1985), ставили за мету забезпечити потреби бізнесу функціональністю, доступною навченим користувачам UNIX.

Коли AT&T дозволила комерційне ліцензування UNIX в 1980-х, безліч розроблених власницьких систем ґрунтувалися на цьому, включаючи AIX, HP-UX, IRIX, Solaris, Tru64 UNIX, Ultrix і Xenix. Це багато в чому витісняло власницьких клонів. Зростаюча несумісність між системами призвела до створення стандартів взаємодії, у тому числі POSIX і Єдиної специфікації UNIX.

Між тим, в 1983 році був запущений проект GNU, завдяки якому вдалося зробити операційну систему, яку всі користувачі комп'ютера могли вільно використовувати, вивчати, виправляти, збирати заново. Різні UNIX-подібності розроблялися аналогічно GNU, часто з тими ж основними компонентами. Вони передусім служили дешевим заміщенням UNIX і включали 4.4BSD, Linux і Minix. Деякі з них послужили основою для комерційних UNIX-систем, таких як BSD/OS і Mac OS X. Примітно, що Mac OS X 10.5 (Leopard) сертифікований Єдиною специфікацією UNIX[4].

Приклади[ред. | ред. код]

Debian GNU/Linux, популярний дистрибутив GNU/Linux
Nexenta OS, популярний дистрибутив OpenSolaris

Більшість виробників відкритих UNIX-систем не домагаються сертифікації UNIX для свого продукту навіть як компромату: вартість сертифікації вважається неприпустимою. Для таких систем зазвичай використовують термін «Freenix». Прикладом є GNU, Linux, Minix, OpenSolaris, Plan 9 і BSD зі своїми нащадками, такими як FreeBSD, NetBSD і OpenBSD.

Операційні системи на основі вільного програмного забезпечення[ред. | ред. код]

Вільні ядра, бібліотеки, середовища робочого столу та інші компоненти використовуються як у вільних операційних системах, так і в тих що включають невільне, або складаються з нього майже повністю.

GNU[ред. | ред. код]

Докладніше: GNU

У 1983 році Річард Столлман оголосив про створення проекту GNU - спроби створення вільної UNIX-подібної операційної системи з нуля, без використання оригінального сирцевого коду. Велика частина програмного забезпечення, розробленого в рамках даного проекту, - такого, як GNU toolchain, Glibc (стандартна бібліотека мови Сі) та Coreutils - відіграє ключову роль в інших вільних операційних системах. Однак роботи по створенню заміни для ядра UNIX, необхідні для повного виконання завдань GNU, просувалися вкрай повільно. В даний час GNU Hurd - спроба створити сучасне ядро ​​на основі мікроядерної архітектури Mach - все ще далека від завершення.

Неядерні компоненти GNU використовуються для створення ОС з такими ядрами як:

Ядро Приклади ОС
Linux Системи сімейства GNU/Linux
GNU Hurd Сама GNU, Gentoo/Hurd, Debian GNU/Hurd, Arch Hurd
Ядра BSD Системи проекту Gentoo/Alt
Ядро FreeBSD Debian GNU/kFreeBSD
Ядро NetBSD Debian GNU/kNetBSD
Darwin GNU-Darwin, OpenDarwin
Ядро OpenSolaris Nexenta OS, Gentoo/OpenSolaris
Ядро Minix Сама Minix 3

У різних системах (наприклад, BSD та OpenSolaris) часто використовуються GNU Compiler Collection і середовище GNOME.

Linux та GNU / Linux[ред. | ред. код]

Докладніше: Linux (ядро) та GNU/Linux

У 1991 році, коли Лінус Торвальдс опублікував ядро Linux і залучив помічників, використання інструментів, розроблених в рамках проекту GNU, було очевидним вибором. Операційна система GNU і ядро Linux разом складають ОС, відому, як GNU/Linux. Дистрибутиви цієї системи (такі як Red Hat і Debian), що включають ядро, утиліти GNU та додаткове програмне забезпечення, стали популярними як серед аматорів, так і серед представників бізнесу.

У вбудовуваних і мобільних системах використовується також ядро Linux без компонентів GNU; прикладом може бути Android, популярна ОС для смартфонів, або μCLinux з бібліотекою uClibc.

Дослідницькі системи[ред. | ред. код]

  1. UNIX (розроблена Bell Labs в 1970 році, ідея Кена Томпсона)
  2. Mach (від розробників ядер ОС в CMU; див.: NeXTSTEP)
  3. Xv6 (навчальна ОС, зроблена в MIT)
  4. K42 (розробляється в IBM)
  5. MISS (перша вітчизняна UNIX-подібна операційна система)
  6. ДЕМОС (радянський клон UNIX)
  7. ІНМОС (Інструментальна мобільна операційна система — розроблена в СРСР в 1985 році в ІНЕУМ Інститут електронних керуючих машин, Головное КБ Минприбора а).

Є безліч запатентованих UNIX-подоб, таких як: AIX, HP-UX, IRIX, Mac OS X, LynxOS, QNX, SCO OpenServer, Solaris, Tru64 UNIX, UnixWare, Xenix і VxWorks.

Дослідницькі не-UNIX:

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]