WWAN

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

WWAN (англ. Wireless Wide Area Network) — безпровідна глобальна обчислювальна мережа, різновид безпровідних комп'ютерних мереж.

Організація мережі[ред. | ред. код]

Глобальні безпровідні мережі WWAN відрізняються від локальних безпровідних мереж WLAN тим, що для передачі даних в них використовуються безпровідні технології стільникового зв'язку, такі як UMTS, GPRS, GSM, CDPD, HSDPA, 3G або WiMAX (хоча останню правильніше відносити до WMAN — безпровідним мережам масштабу міста). Відповідні послуги зв'язку пропонуються, як правило, на платній основі операторами регіонального, національного або навіть глобального масштабу.[1] Технології WWAN дають можливість користувачеві, наприклад, з ноутбуком і wwan-адаптером діставати доступ до Усесвітньої павутини, користуватися електронною поштою і підключатися до віртуальних приватних мереж з будь-якої точки в межах зони дії оператора безпровідного зв'язку. Багато сучасних портативних комп'ютерів мають вбудовані адаптери WWAN (наприклад, HSDPA). З точки зору видів комутації в мережах передачі даних мережі WWAN можуть бути побудовані на основі наступних принципів: комутації пакетів (GPRS); комутації каналів (CSD, HSCSD).

Безпека[ред. | ред. код]

Оскільки безпровідні мережі не можуть забезпечити фізично безпечного каналу передачі даних, в мережах WWAN для забезпечення безпеки, як правило, використовуються різні засоби шифрування і аутентифікації. Дані заходи безпеки не слідує, проте, переоцінювати, оскільки вже відомі випадки успішного злому деяких видів ключів шифрування в безпровідних мережах, а можливість злому ключів GSM обґрунтована теоретично.[2]Втім, випадків злому ключів UMTS(3g) доки не відомо.

Приклади[ред. | ред. код]

У Україні прикладами операторів мереж WWAN можуть служити Київстар, Lifecell, Vodafone.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wireless LANs vs. Wireless WANs (PDF) (англійською). Sierra Wireless. 2002-11-18. Архів оригіналу за 2006-10-16. Процитовано 2009-03-28. 
  2. Digital Cell Phone Crypto Cracked (англійською). CondéNet — www.wired.com. 1997-03-20. Архів оригіналу за 2012-03-26. Процитовано 2009-03-28.