Ávvir

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
півн.-саам. Ávvir
Avvir.PNG
Aili Keskitalo med samiske aviser.jpg

Айлі Кескітало, президентка саамського парламенту Норвегії (2005—2007), читає газету Ávvir (фотографія 2009 року)
Країна Flag of Norway.svg Норвегія

Засновано 6 лютого 2008[1]
Головний офіс Карасьйок і Каутокейно

avvir.no(швед.)

Ávvir (швед.) («Турбота»[2][3], «Увага»[3]) — газета північносаамською мовою. Виходить у Північній Норвегії, у фюльке Фіннмарк, п'ять днів на тиждень (від вівторка до суботи). Ávvir — єдина в світі щоденна газета північносаамською мовою.

Офіси газети розташовані в Карасйоці і Каутокейно норвезького фюльке Фіннмарк. У штаті редакції перебувають 12 кореспондентів, які працюють у комунах Тана, Карасйок, Каутокейно, а також у Тромсе[4].

Історія створення[ред. | ред. код]

Газета Ávvir утворилася 2008 року внаслідок злиття газет Min Áigi[no][5] (видавалася в Карасйоці) і Áššu[no] (видавалася в Каутокейно). Перший номер газети вийшов 6 лютого 2008 року — в Міжнародний день саамів. Основною метою об'єднання видань стало бажання випускати газету, яка виходила б щодня. Газета Áššu виходила два рази на тиждень (у вівторок і п'ятницю), нова ж газета стала виходити п'ять разів на тиждень, від вівторка до суботи[5].

Північносаамське слово ávvir можна перекласти як «увага», «турбота»[3]. Цю назву запропонувала норвезька саамська політикиня Лайла Сусанна Варс[no] із селища Лахполуоппал[no] (комуна Каутокейно).

У тому ж 2008 році держава надала газеті суттєвої фінансової підтримки, при цьому Ávvir разом з іншою саамською газетою Норвегії, Ságat, отримали найбільшу фінансову допомогу в країні в розрахунку на одного передплатника[2].

Керівництво[ред. | ред. код]

Першим головним редактором і генеральним директором газети став Анте Балс[no] , який до цього працював в газеті Áššu[5]; він був головним редактором до 2009 року. У 2009 році редакцію деякий час очолював Свейн Нордслетта (Svein Nordsletta).

Від 1 грудня 2009 року газету очолює Сара Ейра, норвезька саамська журналістка з Каутокейно, яка раніше працювала на саамському радіо Норвезької мовної корпорації (NRK)[4]. За словами Сари Ейри, найбільший конкурент Ávvir — газета Ságat[4], що виходить норвезькою мовою (ця газета, яка виходить з 1950-х років, також значною мірою присвячена саамській проблематиці; раніше деякі матеріали в ній публікувалися північносаамською мовою).

Друк і наклад[ред. | ред. код]

Газета Ávvir друкується в друкарні газети Finnmark Dagblad[no] у місті Гаммерфест.

Сертифікований чистий тираж газети за даними Асоціації видавців газет становив у 2008 і 2009 роках 1204 примірники, у 2010 році — 1271 примірник (за оцінкою, загальне число носіїв мови в Норвегії становить 15 тисяч осіб[6]).

Власники[ред. | ред. код]

Газета Ávvir належить на одну третину групі Nordavis AS[no] (яка, в свою чергу, належить газеті Altaposten), на одну третину — газеті Finnmark Dagblad[no], ще на третину — іншим акціонерам, серед яких компанії Norske Reindriftsamers Landsforbund[no] та Indre Finnmark investeringsselskap[no].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.regjeringen.no/globalassets/upload/fad/vedlegg/sami/handlingsplan_samiskesprak_status2010_ns.pdf
  2. а б Barents Press International — News (September 2009)[недоступне посилання з Сентябрь 2018] // Сайт МГГУ. — 1 жовтня 2009.(Перевірено 27 лютого 2012)
  3. а б в Ávvir. Álgu database. Research Institute for the Languages of Finland. Архів оригіналу за 3 вересня 2012. Процитовано 8 листопада 2011. 
  4. а б в Larsen, 2009
  5. а б в Herdis Lydia Risan. Samisk dagsavis ser dagens lys («Народжується щоденна газета північносаамською мовою») Архівовано 2011-07-19 у Wayback Machine. // Aftenbladet.no. — 6 лютого 2008.(норв.)(Перевірено 27 лютого 2012)
  6. Saami, North // Lewis, M. Paul (ed.), 2009. Ethnologue: Languages of the World, Sixteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International. Онлайн-версия

Посилання[ред. | ред. код]