Õ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Õ
Латинська абетка
A B C D E F G
H I J K L M N
O P Q R S T U
V W X Y Z
Додаткові і варіантні знаки
À Á Â Ã Ä Å Æ
Ā Ă Ą Ȧ
Ɓ Ƀ Ç Ć Ĉ Ċ Ȼ
Č Ɗ Ď Ð,ð Ɖ,ɖ Đ,đ È
É Ê Ë Ē Ė Ę Ě
Ə Ɠ Ĝ Ğ Ġ Ģ Ƣ
Ĥ Ħ Ì Í Î Ï
Ī Į İ I IJ Ĵ Ķ
Ǩ Ƙ Ļ Ł Ĺ
Ľ Ŀ LJ Ñ Ń Ņ Ň
Ɲ Ƞ Ŋ NJ Ò Ó
Ô Õ Ö Ǫ Ø Ő Œ
Ơ Ƥ Ɋ ʠ Ŕ Ř Ɍ
ß ſ Ś Ŝ Ş
Š Þ Ţ Ť Ŧ Ⱦ Ƭ
Ʈ Ù Ú Û Ü Ū
Ŭ Ů Ű Ų Ư Ŵ
Ý Ŷ Ÿ Ɏ Ƴ
Ȥ Ź Ż Ƶ Ž        

Õ, õ (о-тильда) — одна з літер розширеної латинки.

Вживання

[ред. | ред. код]

В естонській мові Õ — двадцять сьома літера абетки, яка при цьому йде в алфавіті після латинських, але перед умлаутованими Ä, Ö, Ü. Передає неогублений голосний заднього ряду високо-середнього піднесення [ɤ], подібний до болгарського Ъ. При транслітерації естонських слів із ​​буквою õ використовують літеру «и» в українській мові[джерело?] та «ы» в російській. До початку 19 сторіччя для запису цього звуку використовувалася Ö. Близько 1820 р. õ для запису в естонській став використовувати Отто Вільгельм Мазінг. Приклади: Кõver — Кивер, Võru — місто Виру, õlu — пиво, õli — масло, õigus — правда, hõõrumine — тертя тощо[1].

У мові виру звукове значення літери аналогічне.

У португальській мові символом Õ позначається назалізований огублений голосний заднього ряду високо-середнього піднесення, що має позначення [õ] в МФА. Окремою літерою португальської абетки не вважається.

Буква õ позначає звук [о] з нисхідно-висхідним тоном, який в МФА зображається як []. На основі цієї букви з'явилися також ускладнені варіанти Ỗ/ỗ («О» з амперсандом і тильдою) та Ỡ/ỡ («О» з апострофом і тильдою).

Проблеми кодування

[ред. | ред. код]

Через плутанину з кодуванням символів літера також з'являється у некоректно відображуваних сторінках угорською замість Ő/ő (літера O з подвійним акутом). Причиною цього є спільні кодові позиції[en] літер у системах ISO 8859-1 та 8859-2, а також у Windows-1252 та Windows-1250, якщо кодова сторінка встановлена неправильно. Õ не належить до угорської абетки.

Кодування

[ред. | ред. код]
Графема HTML Юнікод TeX
Õ Õ U+00D5 \tilde O
õ õ U+00F5 \tilde o

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Естонська буква Õ. Архів оригіналу за 30 березня 2013. Процитовано 20 січня 2012.

Посилання

[ред. | ред. код]