Ź

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ź
Latin letter Z with acute.svg
Латинська абетка
A B C D E F G
H I J K L M N
O P Q R S T U
V W X Y Z
Додаткові і варіантні знаки
À Á Â Ã Ä Å Æ
Ā Ă Ą Ȧ
Ɓ Ƀ Ç Ć Ĉ Ċ Ȼ
Č Ð,ð Ď,ď Đ,đ È É Ê
Ë Ē Ė Ę Ě Ə Ĝ
Ğ Ġ Ģ Ĥ Ħ Ì Í
Î Ï Ī Į İ,i I,ı IJ
Ĵ Ķ Ǩ Ƙ Ļ
Ł Ĺ Ľ Ŀ Ñ Ń Ņ
Ň Ɲ Ƞ Ŋ Ò Ó
Ô Õ Ö Ǫ Ø Ő Œ
Ơ Ɋ ʠ Ŕ Ř Ɍ
ß ſ Ś Ŝ Ş Š
Þ Ţ Ť Ŧ Ⱦ Ƭ Ʈ
Ù Ú Û Ü Ū Ŭ
Ů Ű Ų Ư Ŵ
Ý Ŷ Ÿ Ɏ Ƴ
Ȥ Ź Ż Ƶ Ž        

Ź, ź — літера латинського алфавіту, утворена від Z з додаванням гострого наголосу. Літера є в польській, чорногорській, нижньолужицькій, верхньолужицькій, еміліано-романьолоській, вимисорській та брагуйській мовах, а також у білоруській латиниці, українській латиниці та романізованому пушту.

Використання[ред. | ред. код]

У польській мові буква позначає дзвінкий альвеоло-піднебінний фрикативний ([ʑ]) звук. Це 33 буква польського алфавіту. Його назви в мові: ziet і z z kreską. Літера також зустрічається в орграфі Dź, який вимовляється як дзвінкий альвеоло-піднебінний африкатний ([d͡ʑ]) звук.

У латинському алфавіті чорногорської мови він представляє дзвінкий альвеоло-піднебінний фрикативний ([ʑ]) звук і відповідає літері zje (majuscule: З́ , мінускула: з́ ) з кирилиці. Це 32-а і остання буква алфавіту.

У білоруському латинському алфавіті він позначає звук /zʲ/ і відповідає z з кирилиці.

У нижньолужицькій мові він представляє дзвінкий альвеоло-піднебінний фрикативний ([ʑ]) звук. У нижньо- та верхньолужицькій мовах він виступає також у формі орграфа Dź, який вимовляється як дзвінкий альвеоло-піднебінний африкатний ([d͡ʑ]) звук. У верхньолужицькій мові орграф є єдиним виглядом літери.

У романізації пушту він використовується разом з орграфом Dz для позначення літери źim (ځ). Він представляє дзвінкий альвеолярний африкатний ([d͡z]) звук.

В алфавіті Еміліано-Романьоло він використовується для представлення дзвінкого зубного фрикативного ([ð]) звуку. Залежно від різних діалектів вимова може бути [ðz] або, за італійським впливом, [dz], але найпоширенішою вимовою є [ð].

Крім того, він використовується у венедійській мові, створеній Яном ван Стенбергеном для проекту альтернативної історії Ill Bethisad. У мові буква являє собою дзвінкий альвеоло-піднебінний фрикативний ([ʑ]) звук. Літера також зустрічається в орграфі Dź, який вимовляється як дзвінкий альвеоло-піднебінний африкатний ([d͡ʑ]) звук.

Приклади[ред. | ред. код]

Вживається як зм'якшена форма z: (пол. źle, źródło, źrenice).