Євангельські християни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Євангельські християни (євангельське християнство, євангелісти, також євангельські віруючі) — це прибічники однієї з течій у протестантизмі, близької до баптизму[1], які отримали узагальнену назву через прагнення буквально виконати Євангеліє і Біблію в цілому, що розглядається як основне джерело вчення .

Основні характерні риси євангельських протестантських церков: акцент на особистому духовному відродженні кожного віруючого, місіонерська активність та сувора етична позиція[2][3][4].

Напрямок християнства розглядає спасіння як дар, що не залежить від діл, і вважає, що він можливий тільки через віру в Ісуса Христа[5].

За оцінками американських дослідників, у 2016 році у світі налічувалося близько 619 мільйонів євангелістів, тобто кожен четвертий християнин[6]. Найбільша концентрація євангелістів у світі перебуває у США. Американські євангелісти складають чверть населення країни та її найбільшу релігійну групу[7][8]. Основними рухами євангелістів є баптистські церкви, п'ятидесятники, харизматичні євангелісти, неохаризматичні євангелісти та неденомінаційні євангелісти.

Особливості віровчення[ред. | ред. код]

Євангельські християни вірять, що порятунок людини можливий лише через віру в Ісуса Христа. Вони підкреслюють, що приналежність до будь-якої релігійної організації або регулярне участь у її Таїнствах не рятують відсутність особистої віри людини.

Вважається також, що добрі справи без віри в Христа не забезпечують спасіння душі. Це пояснюється, наприклад, такими словами з Біблії: «Бо спасенні ви благодаттю через віру, а це не від вас, то дар Божий, не від діл, щоб ніхто не хвалився.» (Еф 2:8–9). Віра без добрих справ не рятує, оскільки є «мертвою» (Як. 2:14–26).

Євангельські християни вірять, що народження згори є обов'язковою умовою для набуття спасіння. Під «народженням згори» мається на увазі особливе духовне переживання при зверненні до Бога, відродження мертвого духу людини. При народженні згори людина переживає покаяння (каяття у колишньому гріховному способі життя) і радість від усвідомлення, що його гріхи прощені завдяки жертві Ісуса Христа. Народження згори супроводжується відмовою від гріховного способу життя надалі

" Ісус відповів: "Поправді, поправді кажу Я тобі: Коли хто не родиться з води й Духа, той не може ввійти в Царство Боже. Що вродилося з тіла є тіло, що ж уродилося з Духа є дух. Не дивуйся тому, що сказав Я тобі: Вам необхідно родитись згори. Дух дихає, де хоче, і його голос ти чуєш, та не відаєш, звідкіля він приходить, і куди він іде. Так буває і з кожним, хто від Духа народжений" .
"

Конфесії та напрямки[ред. | ред. код]

В цю групу в першу чергу відносять такі конфесії як п'ятдесятники і харизмати, меноніти, євангельські християни-баптисти.

При цьому історичні піонери євангельського руху, невід'ємна частина поняття «Evangelicalism» у міжнародному розумінні[9] — моравська церква, методисти, пресвітеріани, а також лютеранський пієтизм і низькоцерковне англіканство. Крім того, слід мати на увазі, що на Заході конфесії, які традиційно відносяться до цієї групи, можуть включати як «євангелічні», так і «ліберальні» церкви та союзи, тому «євангеліки» у західному розумінні — це не сукупність. деномінацій, а рух, представлений усередині різних деномінацій[9].

Крім конфесійного поділу, фахівцями у структурі руху євангельського християнства вбачаються два основних напрямки: ліберальний та консервативний . Крайнім проявом останнього є фундаменталізм.

Більшість євангельських християн, незважаючи на явні розбіжності у низці питань (лібералізм і консерватизм, арміянство і кальвінізм), вважає інші євангельські конфесії спорідненими.

До сім'ї євангельських християн входять такі протестантські течії:

Крім того, деякі інші тенденції також:

Богослужіння[ред. | ред. код]

Основне богослужіння (інакше їх ще називають «зібраннями») в євангельських церквах відбувається, як правило, в неділю. Також проводяться зібрання у будні дні. Поширені так звані «домашні групи» — спілкування, спільне вивчення Біблії, молитви і піснеспіви в будинку одного з віруючих.

Як правило, богослужіння складаються з однієї чи кількох проповідей; співи псалмів і виголошення молитов між піснеспівами (іноді його називають «Служіння Прославлення»); заклик до покаяння для тих, хто ще не став християнином; особистих свідоцтв; декламації духовних поезій.

Основними обрядами (або Таїнствами — у євангельських християн використовуються й те й інше поняття) є Хрещення та Вечеря Господня (по іншому називають Причастя або Хліболамання).

Історія[ред. | ред. код]

Сучасне євангельське християнство одержало стимул для свого розвитку під час Реформації. Вплив на богослов'я євангелістів надали ідеї кальвінізму та анабаптизму . Найбільш раннім проявом постреформаційного євангельського християнства стало менонітство, надалі виникає ряд течій: баптисти, методисти, п'ятидесятники, армія порятунку та низка інших. Формування більшості цих течій проходило під знаком «релігійного відродження» (ривайвелізму), повернення до ідеалів раннього християнства та Реформації.

На розвиток євангельського руху вплинули роботи засновника пієтизму Філіпа Якоба Шпенера та Августа Германа Франке.

Вперше євангельські християни з'явилися у XVIII столітті в Англії та Новій Англії. Вважається, що першими проповідниками цього руху стали Уельський методист Хауелл Харріс і Уельський кальвініст Даніель Роуленд[3]. У цьому ж столітті в Массачусетсі проповідував Джонатан Едвардс, який вплинув на розвиток піетизму в Північній Америці. У 1735 році в євангельський рух перейшов методист Джордж Вайтфілд, під впливом якого в 1739 році в євангеліки перейшов молодший брат засновника методизму Джона Веслі Чарльз Веслі. Під їх впливом в англійських колоніях у Північній Америці відбулося велике пробудження у сорокових роках XVIII століття. Під час Великого пробудження наголошувалося на почутті глибокого особистого навернення та необхідності в спасінні через Ісуса Христа. Велике пробудження було спрямовано на середню людину, якій пропонувалися новий стандарт моральності та духовного самоаналізу із запереченням значущості обрядів. Наголошувалося на так званому божественному виливі Святого Духа, необхідного для інтенсивної любові до Бога.

У 1790 року у Північній Америці виникло так зване Друге велике пробудження, що призвело до збільшення чисельності методистських та євангелістичних громад. Наприкінці XIX століття став розвиватися Рух святості, заснований на ідеях Армінія і відійшов від ідей методизму. Джон Нельсон Дарбі розробив ідеї сучасного диспенсаціоналізму, який став інноваційною протестантською біблійною інтерпретацією, яка стала основою подальшого богословського вчення євангельських християн. Диспенсаціоналізм отримав розвиток у біблійних тлумаченнях «Scofield Reference Bible» Сайруса Інгерсона Скоуфілда . Як вважає Марк Світнем, диспенсаціоналізм своїм вченням про буквальне тлумачення Біблії, твердженням про поетапне історичне ставлення Бога з людством, очікуванням найближчого пришестя Ісуса Христа, апокаліптистичними та преміленаристичними ідеями став імпульсом для виникнення руху євангельських християн [10] У другій половині XIX століття відомим проповідником диспенсаціоналізму став Чарльз Гаддон Сперджен . З 1850-х років до 1920-х років великий вплив на розвиток руху євангельських християн була так звана Прінстонська богословська школа, представниками якої були Арчібальд Александер і Бенджамін Варфелд.

На початку XX століття в русі євангельських християн початку XX століття домінували ідеї фундаменталізму, які відкидали ліберальне тлумачення Біблії та підкреслювали непогрішність Біблії. Після Другої світової війни виник розкол серед євангельських християн на основі ставлення до невіруючого навколишнього середовища. Виник термін неоевангелізм, який запропонував Харольд Джон Оккенга в 1947 році, який став основою ідентифікації деяких груп євангельських християн, які відмовилися від фундаменталізму і стали дотримуватися ідей діалогу зі світом та застосування євангелії у соціальних, політичних та економічних сферах. Фундаменталісти відкинули ідеї неоевангелізму, ставши називати послідовників Харольда Оккенги «неоевангеліками». Представником неоевангелізму став Біллі Грем, який вперше став вести діалог з неєвангельськими християнами, зокрема з римо-католицькою церквою, яка вважала євангелістів єретиками. Післявоєнний період характеризується екуменічними зусиллями з боку євангельських християн та заснуванням Всесвітньої ради церков, в якій спочатку євангельські християни взяли найактивнішу участь.

Представники світового євангелізму[ред. | ред. код]

Євангелісти, проповідники, місіонери, церковні ієрархи: Білл Брайт, Вільгельм Буш[en], Освальд Чемберс[en], Девід дю Плессі[en] , Джонатан Едвардс[en] , Чарльз Грандісон Фінні[en], Біллі Грем, Мартін Ллойд-Джонс[en], Дуайт Л. Муді[en], Джон Ньютон[en], Гарольд Джон Окенга[en], Луїс Палау, Ульріх Парзані[en], Чарльз Сперджен, Біллі Сандей[en], Ейден Вілсон Тозер[en], Рік Уоррен, Джастін Велбі, Девід Вилкерсон, Ніколаус фон Цінцендорф.

Богослови : Луї Беркхоф, Дональд Г. Блош[en], Фредерік Файві Брюс, Томас Чалмерс[en], Роберт Колман, Міллард Еріксон[en], Дж. Грешем Мачен, Вільям Генрі Гріффіт Томас[en], Оул Холлсбі[en], Карл Ф. Генрі, Алістер МакГрат[en], Джон Мюррей, Томас Оден, Джеймс І. Пекер[en], Джон Чарльз Райл[en], Френсіс А. Шеффер[en], Рональд Сайдер, Чарльз Сімеон, Р. К. Спроул[en], Джон Стотт[en] , Гельмут Тіеліке[en], Бенджамін Бреккінрідж Ворфілд, Джон Веслі

Громадські активісти: Томас Бернардо, Коррі тен Боом, Вільям Бут, Емі Кармайкл, Фред Катервуд[en] , Джон Чілембве, Чарльз Колсон, Джоні Ерексон Тад, Джеррі Фолвелл, Елізабет Фрай, Вільям Найбб[en], Ханна Мор, Деніс Муквеге, Джордж Мюллер , Ентоні Ешлі Купер Шефтсбері[en], Рональд Сайдер , Вільям Вілберфорс .

Письменники, художники, музиканти : Френсіс Кросбі, Гарт Х'юітт, Грем Кендрік, Кліфф Річард, Айра Сенкі, Джордж Беверлі Ши[en], Девід Суше , Чарльз Уеслі[en].

Євангельське християнство в Україні[ред. | ред. код]

Перші євангельські християни на українських землях з'явилися у 16–17 ст. Це були переважно вихідці з сусідніх країн (німці, угорці, чехи).

Поступово, значною мірою під впливом німецьких колоністів, вчення євангельських християн поширилося й серед української людності (2-га пол. 19 ст.). Спочатку євангелісти на українських землях, що перебували в межах кордонів Російської імперії, не мали певного конфесійного визначення, але з часом оформилися в релігійні громади, які належали до Всеросійського союзу баптистів.

У 1918 р. українські громади баптистів і євангелістів утворили Всеукраїнський союз християн-баптистів, який проіснував до 1930 р., у його складі в цей час перебувало 60 тис. віруючих. Ще більша кількість євангельських християн проживала на українських землях, що були на той час під владою Польщі (бл. 100 тис.).

Унаслідок політичних репресій 1920–30-х рр. у СРСР релігійні громади баптистів і євангелістів були заборонені, майже всіх їхніх керівників і багатьох віруючих — репресовано. Свою організаційну діяльність віруючі відновили 1942 р., а на з'їзді євангелістів та баптистів у жовтні 1944 р. було створено Тимчасову раду (згодом Всесоюзну раду) євангельських християн-баптистів (ВРЄХБ), куди ввійшло 2500 релігійних об'єднань, які загалом налічували близько 300 тис. віруючих. ВРЄХБ обирали на з'їзді Євангельських християн-баптистів (ЄХБ), який скликався раз на 5 років. ВРЄХБ керувала старшими пресвітерами та пресвітерськими радами, які обиралися віруючими, здійснювала видавничу діяльність, зокрема, щорічно виходив календар ЄХБ кількома мовами.

Від 1991 р. ВРЄХБ має назву Євро-Азійська федерація союзів ЄХБ. Загальна кількість євангельських християн-баптистів в Україні складає приблизно 500 тис. віруючих[11]

Див. також[ред. | ред. код]

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ. resource.history.org.ua. Архів оригіналу за 14 лютого 2022. Процитовано 5 січня 2022. 
 2. Сперанская Е. С. Евангелики. Православная энциклопедия. — М. : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2007. — Т. XVI. — С. 694-697. — ISBN 978-5-89572-028-8.(рос.)
 3. а б Bebbington, 2003.
 4. Marsden, 1991, с. 4.
 5. До Ефесян, глава 2 | Біблія в пер. Івана Огієнка (укр.). Архів оригіналу за 6 січня 2022. Процитовано 6 січня 2022. 
 6. Loup Besmond de Senneville, la-croix.com, Dans le monde, un chrétien sur quatre est évangélique [Архівовано 11 листопада 2017 у Wayback Machine.], France, January 25, 2016
 7. Smith, Gregory A.; Masci, David (3 березня 2018). 5 facts about U.S. evangelical Protestants. Pew Research Center. Архів оригіналу за 1 березня 2018. Процитовано 4 січня 2022. 
 8. Religion in America: US Religious groups. Pew Research Center. Архів оригіналу за 29 березня 2016. Процитовано 4 січня 2022. 
 9. а б Кернс, 1992.
 10. Sweetnam, 2010.
 11. ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ. resource.history.org.ua. Архів оригіналу за 14 лютого 2022. Процитовано 6 січня 2022. 

Література[ред. | ред. код]

російською мовою
іншими мовами