Матвій (євангеліст)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Євангеліст Матвій)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Левій Матвій
Frans Hals - St Matthew - Museum of Western European and Oriental Art, Odessa.jpg
Апостол,Євангеліст,Великомученик
Народився I століття
Ізраїль
Помер у 60 році в Ефіопії, Спалений заживо на багатті
Ефіопія
Поховання Кафедральний собор Салерно
Шанується усіма християнами
У лику святий
День пам'яті 21 вересня (Католицизм)
30 червня;16 листопада (Православ'я)
Атрибути Ангел
Праці Євангеліє від Матвія
Подвижництво Апостольська Проповідь
Медіафайли на Вікісховищі

Ле́вій Матві́й (івр. מַתִּתְיָהוּMattithyahu чи івр. מתי‎ — Mattay, «Дар Ягве»; грец. Ματθαῖος — Matthaios), (Левій, Матей, митар, Євангеліст Матвій, Митник) — 60 р. по Хр. Ефіопія) — один з 12 апостолів Ісуса Христа. Матвія називають ще Левієм, що якби відділяє його минуле життя від служіння Ісусові. Матвій написав Євангеліє від Матвія арамейською мовою[1].

Євангелія[ред. | ред. код]

Левій Матвій був обраний Христом одним з дванадцяти апостолів та згаданий у списках апостолів приведених у чотирьох Євангеліях (Мт.10:4, Мк. 3:18, Лк. 6:15) та Діяннях Апостолів (Дії. 1:13). Євангелія від Марка та Луки розповідають як був покликаний Ісусом Христом Левій Матвій. Неподалік від Капернаума проходив Ісус із своїми учнями і побачив на митниці Матвія, який збирав мито. Побачивши Ісуса Матвій запросив Його з учнями до свого дому на трапезу. Це сильно обурило фарисеїв, які вороже ставилися до Ісуса. Ісус покликав Матвія за Собою і він погодився.

А йдучи повз, побачив він Леві, сина Алфея, що сидів на митниці, й до нього каже: Іди за мною! Той устав і пішов слідом за ним. І коли він сидів за столом у його домі, багато митарів і грішників сіли з Ісусом та його учнями, бо їх було чимало, — тих, що за ним ішли. І коли книжники, що були з фарисеїв, побачили, що він їсть із митарями та грішниками, то сказали його учням: Чого він їсть і п'є з митарями та грішниками? Ісус, почувши те, сказав їм: Лікаря треба не здоровим, а хворим. Я не прийшов кликати праведних, а грішних. (Мк. 2:14-17)

Тоді посаду митаря зневажав народ і навіть учні Ісуса були здивовані, коли Ісус покликав Матвія за Собою. У тексті Євангелія від Матвія апостол названий «Матей, митар», що можливо вказує на смирення автора, так як митарів глибоко зневажали[2]. Згідно з традицією: Митар Матей (ім'я Матвій означає «дар Божий»), один із Дванадцяти, написав Євангеліє арамейською мовою.

Ім'я[ред. | ред. код]

Матвій мав спочатку ім'я Левій (прив'язаний) (Євангеліє від Луки 5:27), син Алфія (Євангеліє від Марка 2:14). Багато євреїв мали по два імені: одне — від народження і нове — при виявленні певних рис характеру, нових якостей і положення людини. Ім'я Матвій, Матей походить від єврейського «Матай» і є скороченням від «Матанай» (івр. מַתִּתְיָהוּ‎, грец. Ματθαῖος Маттаіос) (та рівне по значенню грецькому «Теодор» і відповідно українською «Богдан») та означає «Богом даний, Божий дар»[3].

Християнська традиція[ред. | ред. код]

Після вознесіння Ісуса Христа Матвій довгий час залишається у Палестині і проповідує християнське вчення в Юдеї, потім в Ефіопії, серед мідян та персів. Люди, що слухали Матвія в Юдеї, просили його написати свої розповіді про Христа. На прохання своєї пастви в Юдеї, Матвій написав Євангеліє. Вважається, що Євангеліє від Матвія написано через 8 років після вознесіння Господа Ісуса, себто у 41 році після Різдва Христового. Час і обставини смерті Матвія достеменно не відомі. Одні стверджують, що Матвія 60 року після Різдва Христового спалили на вогні в Ефіопії за наказом князя Фульвіана, інші кажуть, що Матвій закінчив своє життя не мученицькою смертю, а помер від старості. Місце поховання апостола достеменно не відоме, проте в туристичних буклетах та статтях часто зазначається, що могила апостола знаходиться в Гоніо, насправді Грузинська православна церква вважає, в Гоніо похований апостол Маттій (грузинською мовою — Матата). За іншою традицією вважається, що могила апостола знаходиться в італійському місті Салерно.

Іконографія[ред. | ред. код]

У образотворчому мистецтві зображення євангеліста, апостола Матвія залишається сталим з 8 століття. Його зображають чоловіком у літах, часто із сивим волоссям, з сивою чи білою бородою. Як євангеліст, він зображений з пером для писання, книгою чи сувоєм. На зображеннях його супроводжує фігура з тетраморфу — людина, яка може бути з крилами як ангел. У більш пізній традиції апостола Матвія зображають з мечем чи алебардою і навіть з атрибутами митника — грошами чи рахівницею.

Канонізація[ред. | ред. код]

Канонізований ще першими християнами.

Мощі[ред. | ред. код]

За переказом мощі Матвія зберігаються у Салернському соборі.

Патрон[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Джузеппе Ріцціотті. Життя Ісуса Христа. Видання Українського католицького університету імені св. Климента Папи. Том XLIX-L. Рим. 1979. ст. 111.
  2. Мт. 10:3. Архів оригіналу за 27 грудень 2014. Процитовано 14 січень 2014. 
  3. Джузеппе Ріцціотті. Життя Ісуса Христа. Видання Українського католицького університету ім. св. Климента Папи. Том XLIX-L. Рим. 1979. ст. 328—329.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Матвій (євангеліст)