Євангеліє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Давньогрецьке Синопське Євангеліє, V-те ст.

Єванге́ліє або Благові́сть, Благові́щення (від грец. εύαγγέλιον — добра звістка, добра новина) —

1) Ранньохристиянські твори, що оповідають про земне життя засновника християнства Ісуса Христа. Частина Біблії.

2) Переносно — книги, в яких укладено основні принципи, правила чогось.

У своєму первинному значенні «Євангеліє» означає «добру новину» для усього людства, пов'язану зі спасінням через розп'яття та воскресіння Ісуса Христа, котрий відкупив людей від рабства гріха та вічної смерті. Спочатку вважалося, що існує лише одне справжнє «Євангеліє» про життя Ісуса, котре лише доповідалось різними авторами. Багато критиків вважають, що Сам Ісус, не давав вказівок щодо письмового фіксування свого життя та діянь, але якщо взяти до уваги Єв. від Матвія гл. 23 ряд. 34, де говориться: «І ось тому посилаю до вас Я пророків, і мудрих, і книжників…» (у грецькому оригіналі слово книжники має значення переписувачі) стає очевидним, що Він уповноважив апостолів йти та проповідувати про «радісну звістку» щодо спасіння своїм співгромадянам з Ізраїлю та усім іншим народам, при цьому записавши усе бачене.

Євангеліє у християнстві[ред.ред. код]

Богослужбове евангеліє. Краєзнавчий музей м. Диканька.

Євангеліє у християнстві — головна частина Нового Заповіту, який, в свою чергу, є частиною Біблії. Євангеліє містить розповіді про Ісуса Христа, його життя, вчення, смерть і воскресіння. Християнською церквою канонізовано (оголошено священними і включено до Нового заповіту) чотири Євангелії:

З точки зору багатьох спеціалістів, канонічні Євангелія, котрі було визнано дуже рано, відрізняються від апокрифів по-перше, своєю простотою та правдивістю, по-друге, мають найдавніше походження, по-третє, містять догматичну й моральну чистоту віровчення, по-четверте, підкріплені авторитетом апостолів або їхніх безпосередніх учнів.

Євангелії від Матвія, Марка та Луки мають багато паралельних місць та з XVIII століття називаються синоптичними від грецького слова «синопсис» (огляд), коли їх було видано паралельними стовпцями. Євангелія від Івана відрізняється від інших за композицією та змістом, бо вона була створена пізніше для доповнення вже існуючих розповідей. Апостол Іван у своєму теологічному творі представляє Ісуса Христа вічним Словом та унікальним Спасителем людства.

Апокрифи[ред.ред. код]

Докладніше: Апокрифи

Крім канонічних, існують також 57 апокрифічних Євангелій, які писались задовго після смерті Ісуса, стосовно яких християнська церква не має впевненості в їх істинності. Сучасна наука вважає, що перші Євангелія були записані в 2 ст., після цього їх багато разів переробляли і редагували різні проповідники християнства. У зв'язку з цим у Євангеліях багато розходжень і суперечностей. Євангелія є описом подій і діянь Христа. Велике місце в Євангеліє приділено проповіді покори і терпіння.

Апокрифічні Євангелії:

Гностичні Євангелії:

Відомі Євангелія[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Євангеліє

Джерела[ред.ред. код]


Хрест Це незавершена стаття про християнство.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.