Євангеліє від Матвія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святий Матвій пише Євангелію. Фрагмент з Ліндісфарнського Євангелія. Кінець 7-го століття, Нортумбрія, Англія. Ангел з крилами є символічною фігурою Євангеліста Матвія.

Єванге́ліє від Матві́я (Євангеліє від Матея) — перше з чотирьох канонічних Євангелій — головних книг Нового Заповіту, у яких описано благовіщення та життя Ісуса Христа. Автором вважається Євангелист Матвій, який писав його в Антіохії приблизно у 60-65-ті роки після Різдва Христового.

Матвій був збиральником податків, ставши учнем Ісуса Христа на початку Його діяльності, — і був очевидцем тих подій, які описував. Розповідаючи про Ісуса Христа, Матвій переконливо говорить про те, що Ісус — Месія, якого очікують євреї згідно з Писанням.

Євангеліє від Матвія було написане для християн-юдеїв, — і тому автор книги намагається переконати читачів у законному походженні Христа від Давида, і в тому, що Ісус є Месією, обіцяний Богом євреям через пророків. Особлива увага відповідно приділяється у цій новозавітній книзі Біблії стосункам Христа з юдеями, наводяться розлогі цитати зі Старого Заповіту.

Церковна традиція початку ІІ століття приписує першу Євангелію апостолові Матвію. Папій з Ієраполіса у своїх «Поясненнях Господніх Слів», що він написав бл. 120 року пише, що «Матвій єврейським діалектом упорядкував слова (грец. τά λογία σνετάζατο); кожний же зрозумів і пояснив їх так, як умів»[1]. Із синоптичних Євангелій Матвій дає найбільше місця словам Ісуса, що займають три п'ятих цілого твору[2]. Отож із особливої причини цей твір міг бути названий як зібрання слів.

Автор[ред.ред. код]

Авторство, згідно з традицією: Митар Матей (ім'я Матвій означає «дар Божий»), один із Дванадцяти, написав Євангеліє арамейською мовою. Матвій мав спочатку ім'я Левій(прив'язаний) (Євангеліє від Луки 5:27), син Алфія (Євангеліє від Марка 2:14). Багато євреїв мали по два імені: одне — від народження і нове — при виявленні певних рис характеру, нових якостей і положення людини, зокрема Аврам(високий батько) — Авраам(батько багатьох), Яків(спритний, хитрун)— Ізраіль(князь Божий, переможець), Симон(грудка, податливий, той, який слухає) — Петро(камінь).
Авторство на основі тексту: Розмовляв грецькою мовою, знав арамейську чи єврейську (або ж обидві); був очевидцем служіння Ісуса; джерелами також були Євангеліє від Марка , Джерело Q та інші перекази, усні й писемні. Можливо, юдео-християнин.

Зміст[ред.ред. код]

Євангеліє від Матвія містить 28 глав. Автор розпочинає свою книгу з родоводу Ісуса Христа від Авраама до Йосипа, чоловіка Марії, що з неї родився Христос. Цей родовід налічує 42 покоління. В 26-27 главах описується хресний шлях Христа від Таємної Вечері до Його похорону. 28 глава свідчить про Христове Воскресіння і Вознесіння.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Євсевій, Історія Церкви, ІІІ, 39,16
  2. Джузеппе Ріцціотті. Життя Ісуса Христа. Видання Українського католицького університету ім. св. Климента Папи. Том XLIX-L. Рим. 1979. ст. 112.