Євгеній Онєгін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Євгеній Онєгін
Евгений Онегин
Eugene Onegin book edition.jpg
Обкладинка першого видання
Жанр Роман у віршах
Автор Пушкін Олександр Сергійович
Мова російська
Написано 1823—1831
Опубліковано 1825—1832
Видання 1833
Переклад Максим Рильський
Ілюстратор Ілля Юхимович Рєпін
ISBN-13: 978-85-01-08473-6
ISBN-10: 85-01-08473-5

Commons-logo.svg  CMNS: Цей твір на Вікісховищі

«Євге́ній Онє́гін» (1823—1831) — роман у віршах Олександра Сергійовича Пушкіна, один з найзначніших творів російської словесності. За мотивами роману Петро Чайковський написав однойменну оперу. Існує багато екранізацій як роману, так і опери, є багато пародій на окремі частини роману або тільки на його особливий віршований розмір (так звану онегінську строфу).

Історія написання[ред. | ред. код]

Пушкін працював над цим романом понад сім років, з 1823 по 1831 рік. Роман був, за словами поета, «плодом розуму холодних спостережень і серця сумних замет». Роботу над ним Пушкін називав подвигом — з усього свого творчого доробку тільки «Бориса Годунова» він характеризував цим же словом. У творі на широкому тлі картин російського життя показана драматична доля людей дворянської інтелігенції.

Пушкін почав роботу над «Онєгіним» в травні 1823 року в Кишиневі, під час свого заслання. Автор відмовився від романтизму як провідного творчого методу і почав писати реалістичний роман у віршах, хоча в перших розділах ще помітний вплив романтизму. Спочатку передбачалося, що роман у віршах буде складатися з 9 глав, але згодом Пушкін переробив його структуру, залишивши тільки 8 глав. Він виключив з основного тексту твору главу «Подорож Онєгіна», включивши її фрагменти як додаток до основного тексту. Існував фрагмент цієї глави, де за деякими даними описувалося, як Онєгін бачить військові поселення поблизу Одеської пристані, а далі йшли зауваження і судження, в деяких місцях в надмірно різкому тоні. Побоюючись можливих переслідувань влади, Пушкін знищив цей фрагмент.

Роман охоплює події з 1819 по 1825 рік: від закордонних походів російської армії після розгрому Наполеона до повстання декабристів. Це були роки розвитку російського суспільства, час правління Олександра I. Сюжет роману простий і добре відомий, в центрі нього — любовна історія. В цілому, в романі «Євгеній Онєгін» відбилися події першої чверті XIX століття, тобто час створення і час дії роману приблизно збігаються.

Олександр Сергійович Пушкін створив роман у віршах подібно поемі лорда Байрона «Дон Жуан». Визначивши роман як «собранье строкатих глав», Пушкін виділяє одну з рис цього твору: роман як би «розімкнутий» в часі (кожна глава могла б стати останньою, але може мати і продовження), тим самим звертаючи увагу читачів на самостійність і цілісність кожної глави. Роман став воістину енциклопедією російського життя 1820-х років, глибина опису характерів персонажів і зараз достовірно демонструють читачам особливості життя тієї епохи.

Видання роману[ред. | ред. код]

Найменше видання О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» у Росії

«Євгеній Онєгін» виходив окремими випусками, що містять кожен одну главу (так зване «поглавне видання»); уривки з роману друкувалися також в журналах та альманахах. Вихід кожного розділу ставав великою подією в російській літературі того часу. Перша глава твору була опублікована в 1825 році. У 1833 році вийшло перше повне видання всього роману в одному томі.

Друкарня І. Глазунова в січні 1837 року, незадовго до загибелі поета, випустила роман «Євгеній Онєгін» в мініатюрному форматі — останнє прижиттєве видання О. С. Пушкіна. Дане видання проглядалося самим Пушкіним і містить останню авторську редакцію роману, хоча, як і всі інші, не є вільним від помилок.

Плани друкарні були такі, що весь тираж (5000 примірників) намічалося продати за один рік по 5 рублів за одну книгу. Після загибелі Пушкіна весь тираж був розкуплений протягом тижня. У 1988 році видавництво «Книга» випустило факсимільне видання книги накладом 15 000 примірників.

 • Перше повне видання (1833)
 • Друге повне видання (1837)

У посмертні видання «Євгенія Онєгіна», в тому числі в академічні зборів (Ювілейне 1937—1949 рр. І наступні), текстології (академічними виданнями керував великий вчений Б. В. Томашевський) вносився ряд коректив з метою відновити автоцензурне вилучення, скорочені імена власні, уніфікувати орфографію. Дані відступу від останнього авторського тексту піддавалися деякими літературознавцями (М. І. Шапіро) гострій критиці.

Сюжет[ред. | ред. код]

Олена Петрівна Самокиш-Судковська. «Тетяна»[1]

Роман починається з нарікань молодого дворянина Євгенія Онєгіна з приводу хвороби свого дядечка, що змусили Євгена покинути Петербург і відправитися до хворого, щоб попрощатися з ним. Позначивши таким чином зав'язку, автор присвячує першу главу розповіді про походження, сім'ю, життя свого героя до отримання звістки про хворобу родича. Оповідання ведеться від імені безіменного автора, котрий представився добрим приятелем Онєгіна.

Онєгін отримав відповідне виховання — перш за все, маючи гувернантку, потім — гувернера-француза, що не обтяжували свого вихованця великою кількістю занять. Пушкін підкреслює, що освіта і виховання Євгена були типові для людини його середовища.

Життя Онєгіна в Петербурзі було сповнене любовними інтригами і світськими розвагами, але ця постійна низка забав привела героя до нудьги. Євген їде до дядька в село. Після прибуття виявляється, що дядько помер, а Євген став його спадкоємцем. Онєгін поселяється в селі, а й тут його долає хандра. Сусідом Онєгіна виявляється прибулий з Німеччини вісімнадцятирічний Володимир Ленський, поет-романтик. Ленський і Онєгін сходяться. Ленський закоханий в Ольгу Ларіну, доньку місцевого поміщика. На завжди веселу Ольгу не схожа її задумлива сестра Тетяна. Ольга молодше сестри на один рік, вона зовні красива, але нецікава Онєгіну.

Зустрівши Онєгіна, Тетяна закохується в нього і пише йому лист. Однак Онєгін відмовляє їй: він не шукає спокійного сімейного життя. Ленський і Онєгін запрошені до Ларіних на іменини Тетяни. Онєгін не радий цьому запрошенню, але Ленський вмовляє його поїхати, обіцяючи, що нікого з гостей-сусідів не буде. Насправді, приїхавши на торжество, Онєгін виявляє «бенкет величезний», що його дратує не на жарт.

Сюжетні лінії[ред. | ред. код]

 • Онегін і Тетяна. Епізоди:
  • Знайомство з Тетяною;
  • Розмова Тетяни з нянею;
  • Лист Тетяни до Онегіна;
  • Пояснення в саду;
  • Сон Тетяни та іменини;
  • Відвідування будинку Онегіна;
  • Від'їзд до Москви;
  • Зустріч на балу в Петербурзі через 3 роки;
  • Лист Онегіна до Тетяни (пояснення);
  • Вечір у Тетяни.
 • Онегін і Ленський. Епізоди:
  • Знайомство в селі;
  • Розмова після вечора у Ларіних;
  • Візит Ленського до Онегіну;
  • Іменини Тетяни;
  • Дуель і смерть Ленського.
Дуель Онєгіна та Лєнского
Ілля Рєпін, 1899

Дійові особи[ред. | ред. код]

«Саме тому, що головні герої ЕО не мали прямих прообразів в житті, вони виключно легко стали для сучасників психологічними еталонами: зіставлення себе або своїх близьких з героями роману ставало засобом пояснення свого і їхніх характерів.» (Ю. М. Лотман. Коментарі до «Євгенія Онєгіна»).

О. С. Пушкін. Автопортрет з Онєгіним на набережній Неви

 • Євгеній Онєгін. Один з його можливих прототипів — П. Я. Чаадаєв, названий самим Пушкіним в першому розділі. Історія Онєгіна нагадує життя Чаадаєва. Важливий вплив на образ Онєгіна надав Лорд Байрон і його «байроновскому Герої», Дон Жуан і Чайлд Гарольд, які також не раз згадуються самим Пушкіним. "В образі Онєгіна можна знайти десятки зближень з різними сучасниками поета — від порожніх світських знайомих до таких значущих для Пушкіна осіб, як Чаадаєв або Олександр Раєвський. І це слід зазначити і про Тетяну ". (Ю. М. Лотман. Коментарі до «Євгенія Онєгіна»). На початку роману (зима 1819 — весна 1820 г.) йому 24 роки.
 • Тетяна Ларіна

Ольга Ларіна, її сестра — узагальнений образ типової героїні популярних романів; гарний зовні, але позбавлений глибокого змісту. На рік молодший Тетяни.

 • Володимир Ленський — «енергійне зближення Ленського з Кюхельбекер, вироблене Ю. Н. Тинянова (Пушкін і його сучасники. С. 233—294), найкраще переконує в тому, що спроби дати поетові-романтику в ЄВ деякий єдиний і однозначний прототип до переконливим результатами не призводять». (Ю. М. Лотман. Коментарі до «Євгенія Онєгіна»).
 • Няня Тетяни — ймовірний прототип — Аріна Родіонівна, няня Пушкіна.
 • Зарецький — секундант, в числі прототипів називали Федора Толстого-Американця.

Чи не названий на романі чоловік Тетяни Ларіної, «важливий генерал».

 • Автор твору — сам Пушкін. Він постійно втручається в хід розповіді, нагадує про себе («Та північ вадила мені»), водить дружбу з Онєгіним («Умов світла скинувши тягар, як він, відставши від суєти, з ним подружився я в той час, мені подобалися його риси»), в своїх ліричних відступах ділиться з читачами своїми роздумами про самих різних життєвих питаннях, висловлює свою світоглядну позицію. Автор в деяких місцях порушує хід розповіді і вводить в текст метатекстові елементи («Читач чекає вже рими „троянди“- на, ось, візьми її мерщій»). Пушкін навіть зобразив себе поруч з Онєгіним на березі Неви (див. Зображення) і хотів помістити цей і ряд інших малюнків як ілюстрації до роману у віршах, але не вдалося знайти спільну мову з видавцями «Невського альманаху». Сам Пушкін відгукнувся на це кількома іронічними епіграмами.
 • Муза автора, «двоюрідна сестра» Тетяни Ларіної.
 • У романі згадуються також батько (Дмитро Ларін) і мати (Парасковія) Тетяни і Ольги; «Княжна Аліна» — московська кузина матері сестер Ларіним; дядько Онєгіна; ряд комічних образів провінційних поміщиків (Гвоздин, Флянов, «Скотініни, подружжя сива», «товстий Дрібниць» та ін.); петербурзький і московський світло.

Образи провінційних поміщиків, в основному, мають літературне походження. Так, образ Скотининих відсилає до комедії Фонвізіна «Недоросль», Буянов — герой поеми «Небезпечний сусід» (1810—1811) В. Л. Пушкіна. «Серед гостей ще намічалися „Кірін важливий“, „Лазоркіна — вдова-вострушка“ („сорокарічна вертушка“); „Товстого дріб'язкові“ заміняв „товстий Тумаков“, Дрібниць був названий „худим“, Півників був „відставним канцеляристом“» (Бродський Н. Л. «Євгеній Онєгін» роман О. С. Пушкіна: Коментар. М .: Вид-во «Мультіратура»

Строфіка[ред. | ред. код]

Роман, за винятком листів Тетяни і Онєгіна, написаний особливою «онегинской строфою». Кожна така строфа складається з 14 рядків чотиристопного ямба.

Перші чотири рядки римуються перехресно, рядки з п'ятої по восьму — попарно, рядки з дев'ятої по дванадцяту пов'язані кільцевої римою. Решта 2 рядки строфи римуються між собою.

Цитати[ред. | ред. код]

«Мій дядько чесний без догани,
Коли не жартом занеміг,
Небожа змусив до пошани
І краще вигадать не міг,
Воно й для інших приклад гожий;
Але яка нудота, боже,
При хворім день і ніч сидіть,
Не покидаючи й на мить!
Яке лукавство двоязике —
Напівживого розважать,
Йому подушку поправлять,
Журливо подавати ліки,
Зітхать і думку берегти:
„Коли ж візьмуть тебе чорти!“»

«Євгеній Онєгін» у перекладі Максима Рильського[2]

Автограф Пушкіна — автопортрет з Онєгіним на набережній Неви

Переклади українською[ред. | ред. код]

 • Олександр Пушкін. Євгеній Онєгін: роман у віршах. Переклад з російської: Максим Рильський. Київ: Дерджлітвидав УРСР, 1937. — 263 с.
  • (перевидання) Олександр Пушкін. Євгеній Онєгін: роман у віршах. Переклад з російської: Максим Рильський. Київ: Дерджлітвидав УРСР, 1949. — 230 с.
  • (перевидання) Олександр Пушкін. Євгеній Онєгін: роман у віршах. Переклад з російської: Максим Рильський. Київ: Дерджлітвидав УРСР, 1956. — 247 с.
  • (передрук) Олександр Пушкін. Євгеній Онєгін: Поетичні твори / Роман-газета (збірка). Переклад з російської: Максим Рильський та інші. Тернопіль: НК-Богдан. 2004. — 96 с. ISBN 966-692-287-8
  • (передрук) Олександр Пушкін. Євгеній Онєгін; Мідний вершник; Казка про золотого півника. Переклад з російської: Максим Рильський; малюнки: О. С. Пушкін, Н. М. Рушева; упорядник: Максим Рильський (онук). Київ: Успіх і кар'єра, 2008. — 310 с. іл. ISBN 988-966-2082-08-01 (примітка: текст паралельно російською та українською)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Изд. Ришар (№ 680). СПб., між 1900 і 1904. (рос.)
 2. Євгеній Онєгін в перекладі на українську (М. Рильський)

Посилання та джерела[ред. | ред. код]