Євгеній Онєгін (фільм-опера, 1958)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Євгеній Онєгін M:
рос. Евгений Онегин
Жанр опера
Режисер Роман Тихомиров
Сценарист Олександр Пушкін
Костянтин Шиловський
Петро Ілліч Чайковський
На основі Євгеній Онєгін
У головних
ролях
Вадим Медведєв
Аріадна Шенгелая
Ігор Озеров
Світлана Немоляєва
Іван Петров
Євген Кібкало
Галина Вишневська
Антон Григор'єв
Лариса Авдєєва
Оператор Євген Шапіро
Композитор П. І. Чайковський
Кінокомпанія Ленфільм
Тривалість 106 хвилин
Мова російська мова
Країна СРСР СРСР
Рік 1958
IMDb ID 0052790

«Євгеній Онєгін» (рос. «Евгений Онегин») — російський радянський фільм-опера режисера Р. І. Тихомирова. Екранізація однойменної опери П. І. Чайковського за романом О. С. Пушкіна, музичний керівник і диригент — Борис Хайкін. Одне з найбільших творів світового оперного мистецтва. Головні сольні партії виконують зірки Великого театру — Галина Вишневська, Лариса Авдієва та Євген Кібкало. Фільм знятий в 1958 році.

«Євгеній Онегін» — радянський повнометражний кольоровий художній фільм-опера, поставлений на Кіностудії «Ленфільм» в 1958 році режисером Романом Тихомировим по однойменній опері Петра Ілліча Чайковського, створеної за романом у віршах О. С. Пушкіна. Музика опери скорочена до тривалості 108 хвилин. Головні сольні партії виконують зірки Великого театру — Галина Вишневська, Лариса Авдєєва і Євген Кібкало.

Прем'єра фільму в СРСР відбулася 8 березня 1959 року.

Зміст[ред.ред. код]

Росія початку XIX століття. Дворянська садиба Ларіних. В гості до сестри Ольги і Тетяни і їх матері приїжджає сусід Володимир Ленський, якого приймають як нареченого Ольги. Він знайомить Ларіних зі своїм приятелем, нудьгуючим в глушині петербуржцем — Євгеном Онегіним. Тетяна палко захоплюється гостем. Вона емоційно переживає нові почуття. Не в силах стриматися, вона пише Онегіну лист з освідченням у коханні. Під час наступного візиту той ввічливий, але холодний, він відмовляє Тетяні відповідного почуття, дівчина приголомшена. У Ларіних бал. Патріархальний уклад сільській глушині накладає відбиток і на званий вечір. Онегіну нудно. Щоб розважитися, він має підвищені знаки уваги Ользі, та жартівливо відповідає. Ленський все сприймає всерйоз, в ході виниклої сварки він викликає Онегіна на дуель. Зимовим ранком противники зустрічаються біля старого млина. Обидва внутрішньо готові до примирення, але його не відбувається. Лунають постріли. Ленський гине. Проходить час. Знову бал, на цей раз блискучий, столичний. Онегін нудьгує і тут. З'являється нова пара — князь Гремін з дружиною. Молода княгиня — Тетяна. З іншого оцінивши її пишність, Онегін пише їй пристрасний лист. Лист схвилювало молоду жінку, колишні почуття, здавалося, повернулися… на мить. Пора палкої юності пролетіла безповоротно. Тетяна відмовляє Онегіну.

Ролі[ред.ред. код]

В титрах не зазначені[ред.ред. код]

 • Зінаїда Квятковська — Ларіна, поміщиця, мати Тетяни і Ольги
 • Глікерія Богданова-Чеснокова — гостя
 • Володимир Васильєв — Скотинин
 • Еммануїл Каплан — месьє Трик, француз
 • Віра Кузнєцова — кріпосна
 • Ганна Любимова — епізод Яків Найшулер — епізод Ольга Порудолинская — няня Яків Родос — гість Аркадій Трусов — поміщик

Знімальна група[ред.ред. код]

 • Автори сценарію — Олександр Івановський, Роман Тихомиров
 • Режисер-постановник — Роман Тихомиров
 • Головний оператор — Євген Шапіро
 • Режисери — В. Гіндін, Ст. Миронова
 • Головний художник — Микола Суворов
 • Звукооператор — Григорій Ельберт
 • Солісти, хор та оркестр Великого театру Союзу РСР
 • Музичний керівник і диригент — Борис Хайкін
 • Музичний консультант — А. Дмитрієв Директор картини — Ст. Яковлєв

Нагороди[ред.ред. код]

На XIII МКФ в Единбурзіе, Шотландія в 1960 році фільм був удостоєний диплома. Виконавиця ролі Тетяни Ларіної актриса Аріадна Шенгелая отримала першу премію на Московському кінофестивалі в 1959 році, а також головний приз на Всесоюзному кінофестивалі в Києві.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Галина Вишневська у своїх мемуарах повідомила, що готувалася не тільки заспівати партію Тетяни, а й зіграти її у фільмі. Зйомок завадила вагітність актриси, яка при цьому не завадила виконати весь закадровий текст будучи на фінальних місяцях вагітності, хоча актрисі доводилося буквально розриватися між основною роботою в Москві і Ленінградом, де проходили зйомки фільму і запис звуку.

Посилання[ред.ред. код]