Євгеній II Константинопольський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Євгеній II Константинопольський
Народився1780
Пловдив, Болгарія
Помер1822
Константинополь
·серцева недостатність
КраїнаОсманська імперія
Діяльністьправославний священник
ПосадаКонстантинопольський патріархат
Конфесіяправослав'я

Євгеній II — Константинопольський патріарх, обраний після скинутого патріарха Григорія V незадовго до його повішення.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився близько 1780 року в Пловдиві[1] За словами Мануеля Гедеона, він мав болгарське походження[1], що на думку інших не відповідає дійсності[2]. Професор Стаматопулос, визнаючи болгарське походження Євгенія, вважає, що проголошення Грецької революції спонукало Османський уряд переглянути стару модель правління і ввести до Вселенського Патріархату болгаромовне духовенство, а також популістів[1].

Він мав низьку освіту[a], але був імпозантним, побожним і дуже активним. Він був великим першим радником Вселенського престолу під час правління Кирила VI і за кілька років до грецької революції 1821 року, у 1814 році, був висвячений на митрополита Пісідії[2].

Патріархат

[ред. | ред. код]

10 квітня 1821 року, після того як Патріарх Григорій V був заарештований і скинутий, султан закликав негайно обрати наступника, щоб скинутий був страчений як просто священик, а не як патріарх, що мало б дипломатичні наслідки. Однак ніхто з тодішніх митрополитів Синоду за цих обставин не наважився прийняти його кандидатуру, крім Євгенія. Султанський указ про обрання нового патріарха передбачав, що він повинен «не тільки не вчиняти, але й намагатися вчинити і зухвалитися, за допомогою яких він вигнав би свою прихильність [державі] і був виключений з патріархату», і покладався на Синод обрати патріарха, «здатного піклуватися про царський промінь, і мудрого і гідного служити тим, хто любить Високу порту[5]. Через те, як Євген був обраний патріархом, хоча він був довіреною особою скинутого Григорія, його багато хто не зрозумів і його обрання сприйняли з трепетом.

10 квітня 1821 року, невдовзі після церемонії інтронізації нового Патріарха, Григорія V повісили біля головних воріт Патріаршого дому. Патріарх Євгеній, який був очевидцем страти свого попередника[2], намагався позбутися його останків і постійно молився за упокій його душі. 23 квітня йому самому загрожувала загроза лінчу, коли його депортували, витягнувши за бороду на вулиці Стамбула і вдаривши розлюченим натовпом.

.[1][3]

Його шістнадцятимісячний Патріархат характеризувався боротьбою за порятунок своєї пастви від масових вбивств і переслідувань, водночас йому довелося захищати Патріархат від навали натовпу, вимагаючи, щоб його повісили, а не зруйнували будівлю.[2] У серпні 1821 року він надіслав листи до первосвящеників, в яких повідомляв, що Блискуча порта помилувала тих, хто покаявся і викривав революцію.[1] У вересні Кіпрська церква запросила його висвятити нових єпископів замість чотирьох, повішених турками. Виконання хіротонії Євген довірив патріарху Антіохійському Серафиму.

На нього сильно вплинула смілива і красива жінка зі Стамбула Еленко Емфієцідена. Ця жінка здійснювала владу над своїми вцілілими лордами та співвітчизниками, кажучи «Я — Генос», тобто вона керувала лідером Геноса так само, як це робили стародавні фанариоти[3]. У розпал морального скандалу з цією жінкою.[2] Євген II помер у Константинополі від дизентерії 27 липня 1822 року[3].

Його наступником був обраний [b] митрополит Халкедонський Антим, який був ув'язнений у в'язниці Бостанджимбасі.

Виноски та посилання

[ред. | ред. код]

Виноски

[ред. | ред. код]


Посилання

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д Stamatopoulos та Michel De Dobbeleer, Stijn Vervaet, 2013.
  2. а б в г д Χαμχούγιας, 2006.
  3. а б в г Γεδεών, 1922.
  4. Σαρτζετάκης, Χρήστος. Εκκλησιαστική διαμάχη και εθνικοί προβληματισμοί. Процитовано 14 Νοεμβρίου 2021.
  5. а б Γερμανός, 1938.

Коментарі

[ред. | ред. код]
  1. «...σχεδὸν ἀγράμματος, ἀλλὰ τολμηρὸς καὶ θρασὺς εἰς τὸ λέγειν...[3]». Το επαναλαμβάνει ο Χρήστος Σαρτζετάκης[4]
  2. Μετά τον θάνατο του Ευγενίου Β΄, εκδόθηκε από τον σουλτάνο «ορισμός» (διαταγή) με ημερομηνία 27 Ιουλίου 1822, για την εκλογή νέου πατριάρχου. Η διαταγή όριζε να εκλεγεί πατριάρχης «.. όστις να δύναται μετά έρευναν και εξέλεγξιν πάντοτε της καλής και κακής καταστάσεως του έθνους του να παρέχει συμβουλάς εις τους έχοντας ανάγκην και να γνωστοποιεί εις το υψηλόν δεβλέτι τους αρνουμένους να δεχθώσιν ταύτας ... να υπηρετή το υψηλόν δεβλέτι και νυν και εν τω μέλλοντι μετά πίστεως και ευθύτητος απέχων από πάσης ατιμίας και προδοσίας ρίπτων και εξεγείρων δι' υποκινήσεως το έθνος τους εις μεγάλους κινδύνους και να σωφρονίζη τους εν τω έθνει του κακοβούλους σπεύδων άνευ αναβολής όπως γνωστοποιή εις το υψηλόν δεβλέτι πάντας τους μή δεχομένους να σωφρονισθώσι. Μετά την εκλογήν ενός τοιούτου πατριάρχου δηλώσατε από κοινού το γεγονός ίνα διορσθή τούτος από μέρους του υψηλού δεβλετίου πατριάρχης. 21 Ζιλχιδζέ 1237[5]».


Джерела

[ред. | ред. код]
Попередник:
Григорій V
Константинопольський патріарх
1821–1822
Наступник:
Антим III