Єврейська поліція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Єврейська полі́ція — розповсюджена назва «Служби порядку» (нім. Judischer Ordnungsdienst пол. Żydowska Służba Porządkowa) — органу для забезпечення порядку, який утворювався у кожному єврейському гетто під час нацистської окупації. Існувала протягом 19391943 років.

Співробітник єврейської поліції. Гетто у Лодзі

Формально підпорядковувалась юденратам — радам, які очолювали відповідні гетто. Зброї не мала — членам поліції дозволялось носити тільки гумові кийки. На чолі поліції Варшавського гетто стояв колишній полковник польської поліції Юзеф Шерінський.

Функції можна поділити на три складові:

  • а) виконання німецьких наказів, отриманих через юденрат або безпосередньо від окупаційної влади;
  • б) виконання розпоряджень юденрату;
  • в) задоволення внутрішніх потреб общини.

До перших двох типів відносився збір контрибуцій, штрафів і податків, конфіскація майна, збір на примусові роботи, а у період депортації — участь в арештах для етапування населення у табори. До третього типу відносилась підтримка порядку і чистоти в громадських місцях, боротьба зі злочинністю.

Єврейські поліцейські брали участь у розстрілах. 27 жовтня 1942 року 7 членів єврейської поліції під керівництвом начальника Вільнюського гетто С. Деслера в Ошмянах (Білорусь) брали участь у масовому вбивстві 406 осіб[1]. Єврейські поліцейські Вільнюського гетто супроводжували колони євреїв у Панеряйя до місця масових вбивств. Також у Вільнюському гетто 1942 року єврейської поліцією було повішено 6 євреїв за кримінальні злочини[2].

Внутрішня поліція активно допомагала нацистам у переслідуванні інших євреїв, у тому числі у їх відправленні до концтаборів. Наприкінці березня 1942 року єврейське населення Львова вивозили до табору смерти Белжець, як допоміжну силу нацисти використовували єврейську поліцію. 25 березня від 6-го комісаріяту до акції було залучено 12 німецьких поліцейських, 22 українських і 40 єврейських, 27 березня — 12 німців, 23 українці, і 39 євреїв[3]. Того ж таки 25 березня від 1-го комісаріату акцію проводили 10 німецьких, 20 українських і 40 єврейських поліцейських. 27 березня від 4-го комісаріяту брало участь 16 німецьких, 31 український та 38 єврейських поліцейських[4].

Чисельність єврейської поліції залежала від чисельності населення гетто. Так, наприклад, у Варшавському гетто у «Службі порядку» служили близько 2500 осіб, у Лодзі — 1200, у Львові — близько 500[5].

Попри первинні обіцянки залишити живими поліцаїв та їх родини, згодом нацисти перестали дотримуватись попередніх угод. Більшість членів єврейської поліції та їх сім'ї зрештою спіткала доля інших жертв Голокосту. Саме це, зокрема, стало причиною приєднання частини поліцаїв до повстання у Варшавському гетто — завершуючи ліквідацію гетто, нацисти почали масово заарештовувати осіб, які з ними співпрацювали.

Також відомі факти участі поліції у русі опору в Ризькому гетто.

Львівський підрозділ[ред. | ред. код]

У львівському юденраті «службою порядку» була юдейська поліція дистрикту Галичина в кількості близько 500 осіб. Формені кашкети поліцейських були увінчані шестикінечною зіркою з буквами «JOL», що означало «Юдише орднунг Лемберг» — «юдейський порядок Львова». Більшість з цих людей обрали шлях виживання шляхом тісної співпраці з нацистами. Деякі євреї служили штатними агентами гестапо — повідомляли про приховані цінності, а також про підпільників.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Станкерас, 2009, с. 105-106
  2. Станкерас, 2009, с. 106
  3. ДАЛО. — Ф. Р-12 (Команда української поліції у Львові дистрикту Галичина, 1941– 1944 рр.). — Оп. 1. — Спр.37. — Арк. 3.
  4. 4 ДАЛО. — Ф. Р-12 (Команда української поліції у Львові дистрикту Галичина, 1941– 1944 рр.). — Оп. 1. — Спр.37. — Арк. 42.
  5. Raul Hilberg. The Destruction of the European Jews. Quadrangle Books, Chicago, 1961, s. 310.

Посилання[ред. | ред. код]