Єврейські погроми під час Української революції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хасидська синагога у Львові після погрому в листопаді 1918 року поляками

Єврейські погроми під час Української революції — єврейські погроми, що відбувалися в 1918–1921 роках частинами Армії УНР, повстанськими загонами, білогвардійцями і частинами Червоної армії під час Української революції.

Історія[ред.ред. код]

Січень 1919[ред.ред. код]

Перші масові погромні дії почалися напередодні 1919 року, Ареною їх було місто Овруч, Волинської губернії і навколишні села. Більше двох тижнів єврейське населення страждає від погромів петлюрівського отамана Козиря-Зірки. Вбивства тривали до 16 січня і закінчилися розстрілом у вокзала 32 осіб. У цей же період здійснився перший Житомирський погром 13 січня, 7-10 січня, постраждали Черняхів, Бердичів та багато навколишніх дрібних пунктів.

Січневі погроми носили ще локальний характер[1].

Лютий 1919 року[ред.ред. код]

Жертви погрому у Фастові, Україна, 1919
Жертви Проскурівського погрому

Лютневі погороми носили вже поширений характер. До цього часу Київ був зайнятий більшовиками. Петлюрівці покидали Херсонську, Полтавську та Київську губернію, Погроми відбулися в Єлисаветграді 4-5 числа і Новомиргороді, в Пирятині і в інших пунктах Полтавщини. На багатьох станціях залізниці, як наприклад Ромодан, Бобрицька євреїв викидали з вагонів і розстрілювали. У Лубнах погром був відвернений самими петлюрівцями знайшлося сотня людей які виступили проти озброєних людей. У сутичці з ними вони втратили 4 людини загиблими, але місто від погрому врятували. У Кременчуці євреї відкупилися сумою в півтора мільйона рублів. Тоді ж пройшли погроми в Київській губернії: у Василькові 7-8 числа; в Росаві 11-12, де найбільше число жертв загинуло від рук більшовиків; в Степанцях 14 числа; Радомислі 18-го; Сквирі початку і наприкінці місяця; на підступах до Києва в Вичні і Броварах Чернігівської губернії. Однак самий страшний погром цього місяця стався в глибокому петлюрівському тилу в Проскурові, −15 числа, і в Фельштині. Були вони викликані спробою більшовиків у Проскурові підняти повстання.

Березень 1919 року[ред.ред. код]

Березневі погроми пов'язані всі з проривом петлюрівців від Сарн в Коростенському напрямку, при якому вони підійшли до Києва з північного заходу майже на півсотні верст. У цей час були зроблені погроми, в Коростені, Ушеміре, 31-го числа, в Блошіце між 7 і 12; в Самогородке 13-го, в Черняхові 18-го, в Житомирі вдруге 22-го, в Янушпілі 25-29-го; Радомислі 12 і 13 і 23-31 числа. У Радомишлі з цього часу погроми прийняли хронічний характер, тому що тут уже почав орудувати загін Соколовського, в Коростень 13-го числа в місті був новий погром, який вчинили прибулі червоногвардійці. Понад те були петлюрівські погроми в Подільській губернії: в Каленовке, Кубличі, Зятківцях та інших місцях.

Квітень 1919 року[ред.ред. код]

Квітневі погроми відносно не численні і не носили загального характеру. У цьому місяці розігралася головним чином діяльність Струка в Чорнобильській повіті. 7-22 числа повстанці його оперували в самому Чорнобилі, а крім того, на протязі всього місяця вбивали і грабували в цілому ряді навколишніх сіл, особливо по берегах Дніпра, де зупиняли пароплави і піддавали євреїв втопленню. На обрання такого роду кари, очевидно вплинуло розтин рік. Понад те продовжував протягом цього місяця розбійничати в своєму районі Соколовський. Постраждала Королівка 22 -го числа, Малин, Ракітіно, Корнік. Розгромленого містечко Емільчіно групою петлюрівців, що відступали від Олевська на Новгород -Волинський. Почала працювати під Києвом банда Зеленого: Васильків 7-15 го числа Ржищів 9 го, село Плисецьке, село Вільшанка та інші місця. Щодо Василькового треба відзначити, що остаточно він був пограбований 6-м радянським полком. З'явилися партизани в Таращенском районі, які з 4 по 25 орудували в Богуславі. У Подільській губернії розгромленого багато пунктів, серед них Балта і Брацлав[2].

Травень Григорівщина[ред.ред. код]

Отаман Григорєв

На початку місяця продовжував орудувати Струк: погроми в Горностайполі та Іванкові. Але майже всі травневі погроми проходять під знаком григор'євщини, і вони надзвичайно рясні числом. Більшість погромів вченені самим отаманом і його помічниками Уваровим, Тютюник, Нечаєм та іншими. Три чверті їх вразили південно східний виступ Київської губернії, Черкасько Чигиринський район, решта вибухнули в сусідніх частинах Херсонської та Полтавської губернії.

Хронологічно вони слідували в такому порядку: Златопіль - 2-го числа, Знам'янка - 3-го, Лебедин - 6-го, Городище - 11-12-го, Орловець - 12-го, Ротмістрівка - 13-14-го, Матусова - 13-14-го, Беловерье - 14-15-го, Сміла - 14-15-го, Елізаветоградка - 15-17-го, Аджанка і Великий Биск -18-го, Олександрівка та Фундукліївка - 18-20-го, містечко Новий Буг-19-го, Черкаси - 16-21-го, Райгород - 20-го, Саблино - Знаменський цукровий завод, 20-го, Олександрія - 22-го, Чигирин - 25-го, Степанівка - 18-го, Семенівка -18-19-го, Гросул - 20-го числа.

В цей же час відбувалися погроми в Медведівці, Кам'янці, Телепине, ст. Бобринської і Цвіткове, мочно, Глобине, Касселі, Томашевe, Верщаке, Веселому Куті, Веселому Подолі та інших місцях. На станції Іванівці вбито григор'євцями 62 людини з Кодими, після погрому втекли до Одеси. Безліч вбивств на інших залізничних станціях. Найстрашніші з цих погромів - в Єлисаветграді, Черкасах і Фундуклеївкою.

 У тісному зв'язку з універсалом Григор'єва стоять травневі погроми в Уманському районі, географічно віддаленому від безпосереднього розташування його загонів. З них найкривавіший був в Умані - 13го числа, потім в містечку Дубово - 13-14 го, в Тальному - 13го, в Христинівці, Лоджінке - 12-14-го, в селах Вяховоке, Маніковка, Іванько, Буки і інших .

Таким чином, протягом усього місяця травня йшли погроми Григор'єва. У порівнянні з цими множинними і масовими кровопусканнями відходить на задній план погромна діяльність інших банд, а також і на петлюрівському фронті у Волинській і Полтавській губерніях: погром в Бороновіцах - 9-го числа, Рівне - 14 і 29-го, Кременці - 12- го, Літині - 14 і 28-го, Кодимі та інших пунктах. Особливо виділяється за своєю жорстокістю бійня в містечку Тростянці - 10-го числа і в Гайсині - 12-го. У Кодимі, 18 го травня, погром був учинений групою григор'євців, які приїхали з Одеси, за сприяння селян із сусідніх сіл. У тісному зв'язку з Григорівського повстанням варто погром в Золотоноші Полтавської губернії 12-го травня, - але він був проведений радянським Богунським полком. Так само Обухів був розграбований 7-го травня 6-м радянським полком, Погребище 18-го травня 8-м радянським полком.

Вбивство Симона Петлюри[ред.ред. код]

Докладніше: Процес Шварцбарда

У 1926 році анархіст Шолом Шварцбард убив у Парижі Симона Петлюру. На суді Шварцбард пояснював вчинене ним вбивство Петлюри помстою за єврейські погроми, вчинені петлюрівцями під час громадянської війни. Соратники Петлюри намагалися зв'язати вбивцю з радянськими спецслужбами. Вказували на нібито існуючий зв'язок Шварцбарда з резидентом радянської розвідки в Парижі М. Володіним.

Французький суд виправдав Шварцбарда. Ось його покази:

«В кінці серпня (1919 р), коли я був в Києві, увійшли перші загони гвардії Петлюри. Вони вбивали всіх євреїв, яких зустрічали на шляху. Посеред вулиці Великої Васильківської я побачив труп молодого чоловіка на бруківці і жінку, які оплакують свого єдиного вбитого сина, поклавши голову йому на груди. Хулігани викрикували образи, знущаючись над її відчаєм. Один повчав: „Це добре. Ми покажемо вам, проклятим євреям, ми всіх вас вб'ємо“»[3].

Загальне число погромлених пунктів[ред.ред. код]

Січень-вересень 1919[4]

Губернія Кількість
1 Київська губернія 231
2 Волинська губернія 56
3 Подільська губернія 62
4 Херсонська губернія 25
5 Полтавська губернія 16
6 Чернігівська губернія 9
7 Катеринославська губернія 3

Джерела та література[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

  1. Гусев-Оренбургский, 1922, с. 6.
  2. Гусев-Оренбургский, 1922, с. 7–8.
  3. Погром.. jhistory.nfurman.com. Процитовано 2017-03-17. 
  4. Гусев-Оренбургский, 1922, с. 13.

Посилання[ред.ред. код]


Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.