Європейське агентство з безпечності харчових продуктів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
European Food Safety Authority
Європейське агентство з безпечності харчових продуктів
Штаб-квартира організації в Пармі
Абревіатура EFSA
Тип агентство ЄС[1]
food safety organizationd
науково-дослідний інститут[2]
видавець відкритого доступу[d]
decentralised agency of the European Uniond
Засновано 21 лютого 2002
Країна  Італія
Штаб-квартира Парма (44°48′35″ пн. ш. 10°19′18″ сх. д. / 44.80972222224977486° пн. ш. 10.32166666669477806° сх. д. / 44.80972222224977486; 10.32166666669477806)
Членство ORCID[d][3]
Офіс голови Q65592915?[4]
Керівник Бернгард Урлd[4]
Штат працівників 435 осіб (2019)[1]
Друкований орган EFSA Journald
Дочірня(і)
організація(ї)
Biblioteca. European Food Safety Authority - EFSAd
Вебсайт: efsa.europa.eu

Мапа

CMNS: Європейське агентство з безпечності харчових продуктів у Вікісховищі

Європейське агентство з безпечності харчових продуктів (англ. European Food Safety Authority) — агентство Європейського союзу, яке надає незалежні консультації та інформацію щодо існуючих та можливих ризиків, пов'язаних з харчовими продуктами й кормами. Діяльність агентства охоплює всі питання прямого й непрямого впливу на безпечність харчових продуктів і кормів, а також здоров'я тварин і рослин. Агентство підтримує Європейську комісію, Європейський парламент та країни-члени в їх прагненні приймати своєчасні та ефективні рішення щодо управління ризиками, які повинні забезпечувати захист здоров'я й інтересів європейських споживачів, безпечність харчових продуктів та кормів. Агентство працює з громадськістю стосовно всіх питань, які входять в його компетенцію, на відкритій і прозорій основі. Європейське агентство з безпечності харчових продуктів засновано 2002 року. Його штаб-квартира знаходиться в місті Парма, Італія.

Завдання[ред. | ред. код]

Згідно Регламенту № 178/2002 Європейського парламенту й Ради від 28 січня 2002 року, Агентство має наступні завдання:

 • розробка і надання зацікавленим сторонам наукових висновків з питань, що стосуються безпечності харчових продуктів і кормів;
 • заохочення розробки кращих методів оцінки ризиків в сферах, що відносяться до місії Агентства;
 • пошук та аналіз науково-технічних даних в будь-яких сферах, які безпосередньо або опосередковано пов'язані з безпечністю харчових продуктів та кормів;
 • надання за запитом Єврокомісії науково-технічної підтримки задля врегулювання криз в сфері безпечності харчових продуктів і кормів;
 • надання громадськості зрозумілої, надійної та об'єктивної інформації в сферах, які відносяться до його місії.

Структура[ред. | ред. код]

Агентство складається з чотирьох органів:

 • Управлінська рада: створює бюджет, затверджує щорічну робочу програму. Рада відповідає за успішну співпрацю агентства з партнерами всередині й зовні ЄС.
 • Виконавчий директор: відповідає за оперативні, кадрові питання й за розробку програм роботи після консультацій з органами й членами ЄС; назначається Адміністративною радою на п'ятирічний термін.
 • Консультативний форум: допомагає виконавчому директору. Складається з представників компетентних органів держав-членів, які виконують завдання, аналогічні завданням агентства; спостерігачів від ряду держав (Норвегія, Ісландія, Швейцарія) й від Єврокомісії. Збирається не рідше чотирьох разів на рік.
 • Науковий комітет і наукові групи, кожна в своїй сфері, надають наукові висновки та рекомендації. Складаються з висококваліфікованих спеціалістів. Науковий комітет координує наукову роботу та готує науковий висновок, якщо питання стосується декількох груп або не стосується жодної. Науковий комітет складається з голів наукових груп і шести незалежних експертів, які не входять до складу наукових груп. Рішення наукового комітету та наукових груп приймаються більшістю голосів і до них додаються думки меншості.

На початок 2019 року в Європейському агентстві з безпечності харчових продуктів працювало приблизно 450 осіб.

Членство й механізм фінансування[ред. | ред. код]

Європейське агентство з безпечності харчових продуктів — незалежна організація, діяльність якої фінансується майже повністю з бюджету ЄС. Агентство працює окремо від Європейської комісії, Європейського парламенту й держав-членів. Бюджет на 2019 рік був визначений у розмірі 80 млн євро.

Члени[ред. | ред. код]

Національні органи безпеки харчових продуктів наступних країн є членами мережі координаторів EFSA:

Спостерігачі[ред. | ред. код]

Національні органи безпеки харчових продуктів наступних країн є спостерігачами мережі координаторів EFSA:

Журнал[ред. | ред. код]

Науковий висновок Європейського органу з безпеки харчових продуктів публікується в науковому онлайн-журналі з відкритим доступом EFSA. Він стосується оцінки ризику стосовно продуктів харчування та кормів, включаючи харчування, здоров'я й добробут тварин та здоров'я й захист рослин[5].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/efsa_en
 2. Directory of Open Access Journals — 2003.
 3. https://web.archive.org/web/20231020113811/https://orcid.org/members
 4. а б http://www.efsa.europa.eu/de/people/ed
 5. EFSA Journal. EFSA. Архів оригіналу за 15 жовтня 2019. Процитовано 15 жовтня 2019.

Посилання[ред. | ред. код]