Єжи Александер Любомирський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Єжи Александер Любомирський
Portret księcia Jerzego Aleksandra Lubomirskiego.jpg

Єжи Aлександр Любомирський
Народився біля 1669
Помер 14 жовтня 1735(1735-10-14)
Варшава
Національність поляк
Титул князь
Посада воєвода сандомирський
Конфесія католицизм
Батько Александер Міхал Любомирський
Мати Катерина Ганна Сапєга
Рід Любомирські
Дружина Іоанна Кароліна фон Штарцгаузен
Тереза Анела з Мішковських
Діти Анна Кароліна
Станіслав
Юзеф
Нагороди
Орден Білого Орла
  • Herb Drużyna.PNG

Єжи Александр Любомирський (пол. Jerzy Aleksander Lubomirski, біля 1669 — 14 жовтня[1] / листопада 1735, Варшава) — польський князь (предки — шляхтичі), державний діяч Корони Польської у Речі Посполитій, сандомирський воєвода, великий землевласник на Смілянщині.

Біографія[ред.ред. код]

Єжи був найстаршим сином старости сондецького та переяславського Александра Міхала Любомірского[2] та Катерини Ганни з Сапєгів (донька Павела Яна Сапєги[3]). Його батько помер молодим в 1675 р. Сильний вплив на небожа мав стрийко Ієронім Август, який в 1694 р. представив його у королівському дворі вже як сондецького старосту.

На виборах в 1697 р. виступав за княжича Конті Франца Людвіка, але згодом погодився з кандидатурою Августа II.

Єжи був призначений послом сейму від Краківського воєводства 1701 року. Був учасником зимової кампанії 1703 року проти козаків Семена Палія, в якій розбив полк Дубини.[1] В 1704 р. намагався підтримати вибір Станіслава Лещинського, але зі своїми військами запізнився на виборче поле. 17 дистопада 1704 року, як інші Любомирські, був допущений поцілувати руку Августа II.

Після смерті стрия, в 1706 р. перейшов у протилежний табір. Також став противником Августа II після його реставрації. Неодноразово був послом на Сеймі від Сандомирського воєводства. 9 травня 1729 р. став воєводою сандомирським, залишаючись в опозиції до короля.

Посади: обозний коронний (з 12 лютого 1703 р.), староста ягорліцький з 1722, сандомирський воєвода (з 9 травня[1] 1729 р.).[2]

В 1730 році став кавалером ордену Білого Орла, в 1735-му — кандидат на булаву польного коронного гетьмана.

Був двічі одружений: вперше — із баронесою Іоанною Кароліною фон Зарцхаузен, вдруге — з Терезою Анелою з Міховських.[2] Від першого шлюбу мав доньку Анну Кароліну та синів Станіслава та Юзефа.

У 1713 р. до сондецького старости Є. А. Любомирського перейшов Шаргород від брацлавського каштеляна — Леонарта Конєцпольського. Любомирський був власником лабунських маєтків (нині територія України). У 20-х роках на дуже вигідних умовах придбав від Валевських — спадкоємців Конєцпольського — маєтки на Рівненщині. У 1722 р. купив палац Денгоффа у Варшаві.[1]

У 1723 році надумавши прибрати до рук величезні володіння Смілянщини, що залишились після Конецпольських і перейшли до його родичів — Александра і Франциска Валевських, не зупинився перед справжнісінькою аферою.[4] Суть її полягала в тому, що Любомирські знайшли однофамільця Валевських — незаможного міщанина Олександра Валевського, який і придбав для Любомирських такі бажані ними землі.

У 1723 р. став дідичем: Гуляйполя, Рівного, Язловця (купив у серадзького мечника Алєксандра Валєвского).[5]

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Відомо, що 12 квітня 1701 р., перебуваючи в стані сп'яніння, Єжи стріляв по кареті посла Франції дю Герона, після чого влаштував бійку з людьми Януша Вишневецького.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г Giеrowski Józef. Lubomirski Jerzy Aleksander h. Szreniawa (ok. 1669—1735)… S. 22
  2. а б в Lubomirscy (01) (пол.)
  3. Sapiehowie (02) (пол.)
  4. Польські магнати Любомирські — володарі Сміли та Смілянських земель
  5. Підставка Р., Рибчинський О. Язловець — 640. Історія, архітектура, туризм. — Збараж, 2013. — С. 55.

Джерела[ред.ред. код]

  • Giеrowski J. Lubomirski Jerzy Aleksander h. Szreniawa (ok. 1669—1735) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1973. — T. ХVIII/1, zeszyt 76. — S. 21—23. (пол.)

Посилання[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.