Єжи Петерсбурський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Jerzy Petersburski
Зображення
Основна інформація
Повне ім'я Jerzy Petersburski
Дата народження 20 квітня 1895(1895-04-20)
Місце народження Варшава
Дата смерті 7 жовтня 1979(1979-10-07)
Місце смерті Варшава
Країна Польща
Професія піаніст, диригент, композитор
CMNS: Файли на Вікісховищі

Єжи Петерсбурський (пол. Jerzy Petersburski; 20 квітня 1895, Варшава — 7 жовтня 1979, там само) — польський піаніст, диригент і композитор популярної музики, відомий головним своїми танго, деякі з яких, наприклад, To ostatnia niedziela (в СРСР відоме як «Утомлённое солнце»), Tango milonga (інша назва Oh, Donna Clara) та інші були віхами в популяризації музичного жанру в Польщі і широко відомі у світі і до сьогодні. Також відомий своїм вальсом «Синий платочек».

У роки життя в СРСР відомий як Єжі (Юрій, Георгій) Петербургський і навіть як Петербургський Гаррі[1], в Аргентині — як George Petersburski.

Біографія[ред.ред. код]

Могила Єжі Петерсбурського на Повонзківському цвинтарі у Варшаві

Батько Якуб Петерсбурський, по матері Пауліні походив з відомої варшавської, єврейської клезмерської сім'ї Мелодиста (Melodysta), яка багато зробила для розвитку клезмерської, популярної і джазової музики.

Мати почала навчати Єжи музиці з чотирьох років. Після закінчення гімназії навчався у Варшавській консерваторії по класу фортепіано у професора Олександра Михаловського. Консерваторію закінчив у 1916 р. Студентом дебютував як акомпаніатор в театрі «Міраж». Перша пісня Є. Петерсбурського Велика Тедора на слова Юліана Тувіма була виконана Марією Стронською в кабаре «Чорний кіт».

У 1920 році поїхав до Відня вчитися у консерваторії для вивчення композиції, диригування та фортепіано у піаніста-віртуоза і композитора Артура Шнабеля. Спочатку Єжи планував присвятити себе кар'єрі піаніста-віртуоза. Але, коли познайомився з Імре Кальманом, той переконав його відійти від класичної музики заради написання легкої (популярної) музики. У цьому ж році написав свої перші хіти, найпершим же результатом його нового захоплення став англійський вальс В Грінзінгу за вином (Грінзінг — район Відня), який здобув популярність на тамтешньому музичному ринку.

Повернувся до Варшави. Брав участь у польсько-радянській війні 1920 р., а після завершення військової служби в першому авіаполку, до якого вступив добровольцем, почав тісно співпрацювати з музичним театром «Міраж» і кабаре «Перське Око» (згодом стало називатись «Морське Око»). Вже тоді його пісні відрізнялись від посередніх.

Єжи Петерсбурський працював в міжвоєнний період як піаніст, композитор і аранжувальник, акомпанував Олександру Вертинському, працював над піснями для варшавськх зірок кабаре і ревю. Написав і опрацював, серед іншого: Велика Тедора для Марії Станчик, Я боюся сама спати представлена Зулею Погжельською, вальс Молодим бути і більш нічого з кінофільму Щаслива 13-ка і Сам мені казав для Ханки Ордонувни.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]