Єлена (цариця Адіабени)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Єлена (івр. הֵילֶנֵי [הֶלֶנֵי] הַמַּלְכָּה [hеленей hа-малка], цариця Олена‎, I ст. Н. Е..) - Цариця невеликої держави Адіабена, що розташовувалась у верхів'ях річки Тигр, в Месопотамії (сучасний іракський Курдистан) і булампідлеглою парфянському «Царю Царів». Сестра і дружина царя Адіабени Монобаза I. Приблизно в 30 році н.е. разом зі своїм сином Ізатом перейшла в іудаїзм, зробивши його державною релігією Адіабени. [1]

Історичний фон[ред.ред. код]

Після звільнення від полону Киром Великим іудеїв, депортованих в Вавилон із Юудеї, вони розселилися на території багатьох ахеменідських провінцій , в самій же Месопотамії стали однією з титульних націй. Перський цар Дарій II, за переказами, по матері був іудеєм.

Сучасник Олени, єврейський історик Йосиф Флавій, писав [1] про те, що в Месопотамії проживає незліченна кількість іудеїв - цілі міста з населенням у кілька десятків тисяч чоловік (великі міста на ті часи). Прийняття іудаїзму Оленою відповідало перебігу часу.

Відомості[ред.ред. код]

Син Олени, Ізат, став ревним іудеєм. Він відправив до Єрусалиму своїх синів, щоби ті вивчали єврейську мову і закони. Єлена провела в Єрусалимі другу половину свого життя. Тричі брала обітницю назорейства.

Під час посухи (приблизно в 45-46 рр..) Ізат посилав у Єрусалим гроші, цариця Єлена закуповувала для голодуючих зерно в Єгипті і фініки на Кіпрі, а цар Монобаз II витратив на це всі скарби, зібрані його предками.

Цариця Єлена звела в Єрусалимі та Лоді ряд величних будівель. Вона пожертвувала Єрусалимському храмові золотий світильник, який поставили над воротами Храму. По всьому Єрусалимі було видно блиск променів вранішнього сонця, що відбивали на золоті світильника, і це служило сигналом для початку ранкової молитви.

Під час Іудейської війни проти римлян царська сім'я з Адіабени допомагала повстанцям. Йосиф Флавій свідчить: «В рядах євреїв найбільш відзначилися і доблесними були Монобаз і Кенедай, родичі Монобаза, царя Адіабени».

Померла цариця в Адіабені. Її останки були перевезені до Єрусалиму її сином Монобазом II. Там же був похований і цар Ізат. На півночі Єрусалиму знаходиться висічена в скелі гробниця, відома як Гробниця царів, що вважається, згідно з давньою єрусалимською традицією, їх похованням. Її місцезнаходження також відповідає описам Флавія.

Примітки[ред.ред. код]