Єльська Ганна Валентинівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ганна Валентинівна Єльська
Ганна Єльська (2017)
Ганна Єльська (2017)
Народилася 15 жовтня 1940(1940-10-15) (77 років)
Доне́цьк, Донецька область, Українська РСР, СРСР
Громадянство
(підданство)
Україна
Alma mater Донецький національний мед.університет ім. М. Горького
Галузь наукових інтересів молекулярна біологія та біосенсорика
Посада директор ІМБГ НАН України[1]
Вчене звання професор, академік НАН України
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Відомі учні Негруцький Борис Сергійович
Нагороди
Золота медаль імені В. І. Вернадського НАН України
Державна премія України в галузі науки і техніки — 1986
Орден княгині Ольги ІІ ступеня
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Медаль «У пам'ять 1500-річчя Києва»
Почесна грамота Президії Верховної Ради УРСР Почесна грамота Верховної Ради України Відмінник освіти України

Ганна Валентинівна Єльська (нар. 15 жовтня 1940(19401015)) — вчений у галузі молекулярної біології та біосенсорики, академік НАН України, директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, завідувач відділу механізмів трансляції генетичної інформації Інституту молекулярної біології і генетики НАН України.

Освіта[ред.ред. код]

Закінчила з відзнакою Донецький медичний інститут (1963). Навчалася в аспірантурі відділу нуклеїнових кислот Інституту біохімії ім. О. В. Паладіна АН УРСР (1965–1968), де достроково захистила кандидатську дисертацію. Вчений ступінь: доктор біологічних наук, 1975. Вчене звання: професор, 1986, академік НАН України, 1992.

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Наукові інтереси:

  • Механізми білкового синтезу та його регуляція у вищих еукаріот.
  • Розробка новітніх аналітичних систем (біо- та хемосенсорів) на основі різноманітних електрохімічних перетворювачів і біологічного матеріалу або біоміміків синтетичного походження.

Наукові інтереси сконцентровані головним чином на фундаментальних проблемах експресії геному на рівні трансляції та молекулярних механізмах, що визначають ефективність та точність біосинтезу білків у вищих організмів.

Разом з професором Мацукою Г. Х. відкрито явище так званої «функціональної адаптації» тРНК до синтезу специфічних білків як один з важливих регуляторних факторів. В роботах групи професора Г. В. Єльської було вперше продемонстровано унікальну структурну та функціональну особливості апарату трансляції вищих еукаріот, що забезпечують компартменталізацію цього процесу в еукаріотичній клітині. Одним з проявів такої компартменталізації є канелювання тРНК в процесі елонгації поліпептидного ланцюгу, що є предметом сучасних досліджень.

Активність в галузі прикладних досліджень спрямована на розвиток теоретичних та технологічних засад створення нових аналітичних систем — біо- та хемосенсорів на основі електрохімічних перетворювачів та селективних біологічних елементів або біоміміків. Найвагоміші результати отримано при створенні ферментних сенсорів для потреб медицини, екологічного моніторингу, біотехнології та харчовоі промисловості. З цього напрямку за останні десятиріччя отримано чимало міжнародних грантів та налагоджено широке співробітництво з французькими, німецькими, англійськими та іспанськими лабораторіями зі світовим визнанням.

Членство у наукових об'єднаннях:

Членство в редакційний колегіях:

  • «Biopolymers and cell» (головний редактор);
  • «Ukrainica Bioorganica Acta»;
  • «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів».

Членство в редакційних радах наукових журналів:

Цитування наукових праць[ред.ред. код]

Має одні з найвищих наукометричних показників серед усіх науковців України[2], зокрема станом на початок 2017 року має індекс Гірша 36 у Scopus (203 документи, 3827 цитувань)[3] і 43 у Google Scholar (5590 цитувань)[4].

Відзнаки[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]