Єнакіївський історичний музей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єнакіївський історичний музей Pictogram infobox palace.png
Enakievo beregovogo 02.jpg
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Донецька область, Єнакієве, вул. Щербакова, 120.
Засновано 1977
Фонд понад 15 тис. експонатів

Єнакіївський історичний музей — один із історичних музеїв Донеччини, який відкрився в 1977 році як народний музей, в 1979 році став відділом Донецького обласного краєзнавчого музею. У 1992 р. музей отримує статус самостійного Державного музею історії м. Єнакієве.

Історія музею[ред. | ред. код]

Музей історії м. Єнакієве засновано як громадський при Єнакієвській філії Донецького політехнічного інституту в 1967 р. Коли в 1973 році філію політехнічного інституту було закрито, музей припинив свою роботу. Вдруге він розпочав свою роботу в 1977 році в зв'язку з активною діяльністю вчителів історії Григорія Петровича Косенка та Анатолія Володимировича Клевцова, історика та археолога Віктора Федоровича Клименка й отримав звання народного. В 1979 році музей став державним та відділом Донецького обласного краєзнавчого музею. У 1992 р. музей одержав статус самостійного міського музею історії м. Єнакієве та став комунальною власністю міста. Капітальний ремонт та реекспозицію здійснено в 1992-95 рр. і 2007–2008 рр[1].

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Експозиція музею розміщена в п'яти залах та налічує більше п'ятнадцяти тисяч експонатів. Музей має унікальну археологічну колекцію. Найстарішою річчю вважають кременевий різець часів палеоліту, знайдений у селищі Розовка біля Єнакієвого. Цікавою є колекція кременевих знарядь доби мезоліту, а також знарядь праці, сосудів, прикрас катакомбної, бабінської (культури багатовалікової кераміки) та зрубної культур доби бронзи. Представлені також матеріали скіфського, сарматського. До етнографічної колекції входять рушники, сорочки, речі побуту. Музей розкриває історію Старопетрівського дослідного чавуноливарного заводу, на якому в 1862 році вперше у країні була проведена проплавка руд на кам'яному вугіллі[1].

Після реекспозиції відкрито зали «Археологія» та «Історія рідного краю з часів заселення до 1939 року», «Єнакієве в період Великої Вітчизняної війни», «Життя і діяльність Г. Т. Берегового». Представлені нові матеріали про відомого металурга, віце-президента АН СРСР в 40-50 ті роки ХХ ст. академіка Івана Павловича Бардіна, який з 1917 р. по 1923 р. працював на Єнакіївському металургійного заводі. В окремому залі розповідається про Валерію Флоріанівну Даувальдер — академіка, почесного члена Золотого Легіону ЮНЕСКО, письменницю, поетесу, скульптор. Тут представлені її особисті речі, репродукції картин, відома мозаїка з дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння «Троянди Донбасу»[1].

Зал космонавтики, присвячений двічі Герою Радянського Союзу, льотчику-космонавту СРСР, генерал-лейтенанту авіації, почесному громадянину нашого міста Георгію Тимофійовичу Береговому — один з найцікавіших залів музею. Тут наявно понад 500 експонатів, 300 з них речові. Ці експонати представлені особистими речами, документами, фотографіями й розкривають багатогранне життя космонавта. Найбільший інтерес у відвідувачів викликають скафандри «СК-2» і «Яструб», спусковий апарат і орбітальний відсік корабля «Союз», набір продуктів харчування, інструменти, обладнання для роботи в космосі[1].

Працівники музею проводять науково-просвітницьку, виставкову роботу, використовуючи не лише власні фонди, а й фонди інших установ. Постійним є пошук нових імен жителів Єнакієва — видатних діячів науки, культури, спорту, державних діячів, вивчення стародавньої та сучасної історії міста[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Донбас краєзнавчий. Архів оригіналу за 30 листопад 2012. Процитовано 1 серпень 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]