Єпіфаній Кіпрський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єпіфаній Кіпрський
Народився 315[1][2]
Єлевферополь
Помер травень 403
Середземне море
Країна Стародавній Рим
Діяльність священнослужитель, письменник
Відомі учні John disciple of Epiphaniusd
Знання мов іврит, койне, коптська, латина, сирійська і давньогрецька[3]
Magnum opus Панаріон і Chronicled
Посада єпископ і Arzobispo de Nova Justiniana y Todo Chipred
Конфесія католицька церква

Святий Єпіфаній Кіпрський або Саламінський (дав.-гр. Ἐπιφάνειος Κύπρου; 310403) — палестинський святий, монах, єпископ міста Саламін на Кіпрі (нині передмістя Фамагусти), письменник, богослов-полеміст. Один з ранніх Отців Церкви, який прославився шаленими викриванням єресей, одним з головних джерел, яких він вважав вчення Орігена. Погляди його складалися під впливом аскетів Єгипту та Палестини, під час найгарячішої боротьби Церкви з аріанством, в якій і сам Єпіфаній брав діяльну участь.

Біографія[ред. | ред. код]

Святий Єпіфаній народився 310 року у місті Елевтерополь (Палестина). Згодом навчався в Александрії Єгипетській. Бажаючи глибоко дослідити Святе Письмо, він вивчив грецьку, юдейську, коптську, арамейську мови та латину, часто відвідував різних пустельників, а скоро і сам постригся в ченці. 333 року він був висвячений на священика, а незабаром збудував монастир.

Єпіфаній мужньо ставав на захист святої віри і засуджував єресі, які розбивали єдність Христової Церкви. 367 року його обрали єпископом міста Саламін на Кіпрі. 403 року Єпіфаній помер у віці 93 років.

Згідно з церковним переданням, воскресив мертвого сина язичника[4].

Галерея[ред. | ред. код]

Пам'ять — 25 травня.

Творчість[ред. | ред. код]

Боротьба з єресями становить зміст творів: «Анкорат»(грец. ανκύρωτος, якір) (376 рік), де розкривається православна наука про Пресвяту Трійцю та багато іншого, «Панаріон» (грец. πανάριον — аптека, ящик з ліками), у якому описуються і спростовуються 20 єресей дохристиянських і 80 християнських (374377 роки). Крім того, він склав свого роду енциклопедії «Про міри і ваги», «Про дванадцять каменів». Твори Єпіфанія є важливим джерелом дослідження релігійної думки IV ст. і поглядів неортодоксальних письменників, твори яких були знищенні.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gesamtindex zu Epiphanius Ancoratus, Panarion Haeresium und De fide. Hrsg. von Christoph Markschies, bearb. von Arnd Rattmann. de Gruyter, Berlin 2004, ISBN 3-11-017904-0. (нім.)