Єреванський винний завод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема заводу

Єреванський винний завод, також відомий як Ной (засн. у 1877) — завод, що належить компанії Ґаґіка Царукяна «Мульті Груп Концерн». Завод розташований на лівому березі річки Раздан в серці Єревана, займаючи площу історичної великої Єреванської Фортеці.

Історія[ред. | ред. код]

Нерсес Таїрян був видатним купцем та меценатом. У 1877 він почав промислове виробництво вина, у 1887 — коньяку на території колишньої Єреванської Фортеці. Ованес Айвазовський, який був родичем Таїряна, допоміг йому збудувати завод.

У 1898 Нерсес Таїрян здав в оренду завод Миколі Шустову, який придбав його в наступному році за 50 000 рублів. Заснувавши свій власний бізнес в Москві в 1863 р., Шустов став одним з перших виробників коньяку в Росії. Вже в 1870-х «Шустов та сини» компанії вдалося взяти до своїх рук 80% коньячно-винно-горілчано-лікерної продукції в Російській Імперії. У 1901 р. Микола Шустов анонімно надіслав зразки коньяку на виставку до Франції. Судді, поважні французькі дегустатори, одностайно надали Гран-Прі невідомому виробнику коньяку, але потім, коли вони дізналися, що це не був французький коньяк, а коньяк був надісланий з Вірменії вони були настільки вражені, що зробили виняток та надали привілей використання слова «коньяк» на його лейблах, замість «бренді», як це мало б бути. Таким чином, Шустов став першим та єдиним іноземним виновиробником за усю історію виробництва бренді, який був нагороджений цим привілеєм. У 1899 р. Шустов запросив Кирила Сільченко, який щойно закінчив Нікітінську школу виноробства для роботи на заводі. Він працював на заводі і самовіддано присвятив все своє життя розвитку виробництва вина і коньяку. Саме тому вірмени називали його «великим українським сином вірменського народу».

Період, коли Маргар Седракян працював на заводі, був названий «Зірковим часом». У цей час на основі його технологій були створені найвідоміші вірменські коньяки. У 1945 році на конференції в Ялті, Сталін запропонував Вінстону Черчіллю склянку вірменського коньяку. З тих пір, отримавши досвід благородних напоїв, британський лідер щомісяця отримуватиме коробку коньяку від Сталіна. Після Черчілль зазначив, що смак коньяку трохи змінився — він став гіршим. Реакція Сталіна була негайною, дізнавшись, що Маргар Седракян — автор цієї суміші, був засланий, радянський лідер наказав звільнити його, щоб відновити на посаді головного технолога заводу і дати йому зворотний квиток учасника. Так прем'єр-міністр Сполученого Королівства продовжує отримувати його улюблений коньяк і пити до пляшки цього напою в день. Пізніше Маргар Седракян отримав медаль Героя Соціалістичної Праці[1].

У 2002 році фабрика увійшла в Концерн «Мульті Груп». Близько 50 млн доларів США було інвестовано у відновлення споруд, придбання нової лінії розливу і дубових бочок. Ряд рецептів і технологій були відновлені по крупицях. За допомогою старих паперів, музейних експонатів, сімейних архівів, фахівців і технологів заводу зібрано і класифіковано весь безцінний досвід, накопичений протягом усього періоду функціонування заводу, і, отже, втрачене і забуте славне ім'я вірменського коньяку було відновлено.

Завод в наш час[коли?] проводить декілька типів відомих вірменських коньяків в тому числі «Ной» і «Араспел». «Ной» є у всьому світі добре відомим бренді особливо в СНД, Європі та Австралії з її 25-річним «Бренді Ной Тіракал».

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]